Разпореждане № 1623 от 04.02.2025, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Административно наказателно дело 614/2025
- Вид
- Разпореждане № 1623
- Подписан
- 04.02.2025
- В сила
- 15.02.2025
- Състав
- СИМОНА ИВАНОВА УГЛЯРОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 230 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 59-63 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59-63 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59-63 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59-63 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59-63 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 180, ал. 2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 183, ал. 2 · Наказателно-процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 1623 гр. София, 04.02.2025 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 15-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на четвърти февруари през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: СИМОНА ИВ. УГЛЯРОВА като разгледа докладваното от СИМОНА ИВ. УГЛЯРОВА Административно наказателно дело № 20251110200614 по описа за 2025 година Производството е по реда на чл. 59-63 от ЗАНН.
Образувано е по жалба, депозирана от Х. К. К., ЕГН **********, срещу Наказателно постановление № КПК – НП – 465/10.12.2024 г., издадено от председател на Комисия за противодействие на корупцията (КПК).
Видно от доказателствения материал по преписката, приложена по НАХД № 614/2025 г. по описа на СРС, НО, 15 състав, атакуваното наказателно постановление е връчено на жалбоподателя по реда на чл. 180, ал.
2 от НПК на 18.12.2024 г. срещу подпис.
Съгласно разпоредбата на чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, нарушителят може да обжалва издаденото наказателно постановление в 14 – дневен срок от връчването му пред съответния районен съд.
В конкретния случай и с оглед разпоредбата на чл. 84 от ЗАНН, във вр. с чл. 183, ал. 2 от НПК срокът за обжалване на атакувания акт започва да тече от 19.12.2024 г. и изтича на 02.01.2025 г. в края на работния ден /който е четвъртък и е работен ден/. Видно от печата върху пощенския плик, находящ се по административнонаказателната преписка, жалбата е била подадена до Комисия за противодействие на корупцията на 03.01.2025 г., респективно след изтичане на законоустановения срок.
Предвид горното жалбата е процесуално недопустима, тъй като е просрочена съгласно чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, респективно образуваното съдебно производство следва да бъде прекратено, без съдът да разглежда по същество 1 законосъобразността на издаденото наказателно постановление. В конкретния случай не се съдържат в депозираната жалба и искания по реда на чл. 186 от НПК за възстановяване на срока или обстоятелства, които обуславят покъсното подаване на жалбата, които съдът да обсъди допълнително.
Така мотивиран, съдът
РАЗПОРЕДИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ И ВРЪЩА жалбата на Х. К. К., ЕГН **********, срещу Наказателно постановление № КПК – НП – 465/10.12.2024 г., издадено от председател на Комисия за противодействие на корупцията (КПК), като ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НАХД № 614/2025г. по описа на СРС, НО, 15 състав.
РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Административен съд – София град /АССГ/ по реда на АПК в 7-дневен срок от получаване на съобщението, съгласно разпоредбата на чл. 230 от АПК.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2