Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 133 от 28.01.2026, Окръжен съд - Варна

Съд
Окръжен съд - Варна
Дело
Търговско дело 1/2026
Вид
Определение № 133
Подписан
28.01.2026
Състав
Деница Добрева

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 133 гр. Варна, 28.01.2026 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ВАРНА в закрито заседание на двадесет и осми януари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Деница Добрева като разгледа докладваното от Деница Добрева Търговско дело № 20263100900001 по описа за 2026 година за да се произнесе, съдът съобрази следното:

Производството по делото е образувано по искова молба на ЕТ „Георги Таров“, със седалище с. Вълчитрън срещу „Агроин-БГ“ ЕООД, със седалище гр.Варна.

Исковата молба е подадена през Единния портал за електронно правосъдие.

С разпореждане №64/06.01.2026г. производството по делото е оставено без движение, а на ищеца е указано да отстрани конкретни нередовности по сезирането.

На осн. чл. 38а, ал. 3 от ГПК разпореждането е изпратено за връчване до ищеца чрез ЕПЕП, като единствено допустим способ за изпращане на съобщения до страната, извършила първоначално сезиране чрез единната система.

Тъй като съобщението не е изтеглено от информационната система в 7дневен срок от неговото изпращане, същото се смята връчено в първия ден след изтичане на срока за изтегляне- чл.41а, изр. 2 от ГПК.

В случая видно от справка в деловодната система на съда, съобщението е изпратено на 07.01.2026г., съответно срокът за изтегляне изтича на 14.01.2026г., поради което и по горните правила същото се смята за връчено на 15.01.2026г. Считано от тази последна дата до изричане на указания седмичен срок за отстраняване на указанията по разпореждане №64/06.01.2026г.. страната не е привела исковата молба съответствие с изискванията за редовност. Налице е хипотезата на чл.129, ал. 2 от ГПК, поради което производството следва да бъде прекратено.

Водим от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

1

ПРЕКРАТЯВА производството по т.д.№ 20263100900001 по описа на Варненски окръжен съд за 2026., на осн.чл. 129, ал. 2 от ГПК.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в седмичен срок от съобщението пред Варненски апелативен съд.

На осн. чл. 38а, ал. 3 от ГПК съобщението да се връчи чрез ЕПЕП.

Съдия при Окръжен съд – Варна: _______________________ 2