Определение № 119 от 05.07.2021, Апелативен съд - Пловдив
- Съд
- Апелативен съд - Пловдив
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 360/2021
- Вид
- Определение № 119
- Подписан
- 05.07.2021
- Състав
- Галина Грозева Арнаудова, Елена Русева Арнаучкова, Румяна Иванова Панайотова
Цитирани разпоредби
- чл. 274 и сл. · Граждански процесуален кодекс
- чл. 283 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 45, изр. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 6 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 119 гр. Пловдив , 05.07.2021 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, 1-ВИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ в закрито заседание на пети юли, през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:
Председател:Галина Гр. Арнаудова
Членове:Елена Р. Арнаучкова
Румяна Ив. Панайотова като разгледа докладваното от Галина Гр. Арнаудова Въззивно частно гражданско дело № 20215000500360 по описа за 2021 година Производството е по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.
Постъпила е частна жалба от Л.К. чрез процесуалния й представител адвокат Н.К. против разпореждане № 260496/10.03.2021 г., постановено по гр.д. № 706/2020 г. по описа на Пазарджишкия окръжен съд.
Жалбоподателката твърди, че разпореждането е неправилно и незаконосъобразно, тъй като не е ясно откога е започнал да тече срокът за обжалване на решението от нея, а не от процесуалния й представител, като той не е изтекъл, поради което моли съда да отмени разпореждането.
Ответникът по частната жалба А.К. моли да бъде потвърдено обжалваното разпореждане като правилно и законосъобразно.
Съдът, след като взе предвид събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:
Частната жалба е подадена в срок, налице са всички други законови изисквания за нейната допустимост и редовност, поради което тя е ДОПУСТИМА и следва да бъде разгледана по същество.
С решение № 260006/18.01.2021 г., постановено по в.гр.д. № 706/2020 г. по описа на Пазарджишкия окръжен съд, е потвърдено решение № 1
247/21.02.2020 г., постановено по гр.д. № 4325/2015 г. на Пазарджишкия районен съд.
Против посоченото решение е постъпила касационна жалба вх. № 262607/04.03.2021 г. от Л. ИВ. К. чрез адвокат Н.К., като е установено, че тя е била подадена чрез куриерска фирма на 02.03.2021 г., който факт не се оспорва и от жалбоподателката.
С обжалваното разпореждане е върната касационната жалба на К. поради това, че е подадена след изтичане на законния срок за обжалване на съдебното решение.
Настоящият състав възприема направения от окръжния съд краен правен извод по отношение на жалбата.
Съобщението до Л.К. е било изпратено на посочения от нея във въззивната жалба съдебен адрес в гр. С., чрез адвокат Н.К., като е било връчено лично на адвоката на 29.01.2021 г., т.е. връчването е било редовно на посочената дата.
Съгласно разпоредбата на чл. 283 от ГПК жалба против въззивното решение се подава чрез съда, който го е постановил, в едномесечен срок от връчването му на страната, какъвто срок изрично е бил посочен и в съобщението до К..
Определеният законов срок е започнал да тече на 29.01.2021 г. и е трябвало да изтече на 28.02.2021 г. /чл. 60, ал. 3 от ГПК/, но тъй като тази дата е била неделя, почивен ден, той е изтекъл на следващия работен ден - 01.03.2021 г. /чл. 60, ал. 6 от ГПК/.
Доколкото жалбата е била подадена чрез куриер на 02.03.2021 г., съдът приема, че това процесуално действие не е било извършено в срок, поради което тя е следвало да бъде върната като просрочена.
Неоснователно е възражението на жалбоподателката за това, че срокът за обжалване на въззивното решение не е започнал да тече за нея, доколкото тя не е получила лично препис от постановеното решение.
2
От една страна, съобщения за действията и актовете по делото се връчват на страните на адреса, който те са посочили по делото /чл. 38, ал. 1 от ГПК/, като е безспорно, че Л.К. във въззивната жалба, върнатата касационна жалба и частната такава, по която е образувано настоящото гражданско дело, изрично е изявила волята си да получава съобщения на адреса на пълномощника й адвокат К. и чрез него.
От друга страна, връчването на представител се смята за лично връчване /чл. 45, изр. 2 от ГПК/, като именно в това се състои представителството – извършване на действия от името и за сметка на представлявания, без да е необходимо той да взема лично участие в тях.
Предвид гореизложените мотиви съдът намира, че обжалваното разпореждане е правилно и следва да бъде потвърдено, а подадената против него въззивна жалба следва да бъде оставена без уважение.
Ето защо съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ подадената от Л. ИВ. К. със съдебен адрес: гр. С., бул. „Х.Б.“ № ..., ет. ..., офис ... /чрез адвокат Н.К./ частна жалба вх. № .../06.04.2021 г. против разпореждане № 260496/10.03.2021 г., постановено по гр.д. № 706/2020 г. по описа на Пазарджишкия окръжен съд.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния касационен съд в едноседмичен срок от връчване на съобщението на жалбоподателката.
Председател: _______________________
Членове:
1._______________________
2._______________________
3