Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 1710 от 09.06.2020, Районен съд - Стара Загора

Съд
Районен съд - Стара Загора
Дело
Гражданско дело 3984/2019
Вид
Определение № 1710
Подписан
09.06.2020
Състав
ИВАН ХРИСТОВ РЕЖЕВ

Цитирани разпоредби

О П Р Е Д Е Л Е Н

И Е

Номер 1710 Година 09.06.2020 Град

С.

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН

СЪД XII

ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На девети юни Година 2020 в закрито съдебно заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. Р.

Секретар:

Прокурор: като разгледа докладваното от съдията Р. гражданско дело номер 3984 по описа за 2019 година и за да се произнесе взе предвид следното:

На 04.06.2020 г. по делото е постъпила подадена по пощата на 02.06.2020 г. молба от пълномощника на ответника Х., за изменение на постановеното по делото решение № 486/16.04.2020 г. в частта му за разноските, като му се присъдят сторените от него разноски по делото съгласно представения списък по чл. 80 ГПК (л. 90-94).

След като се запозна с тази молба, съдът намери, че е недопустима и като такава следва да се остави без разглеждане, а мотивите за този извод са следните:

Според нормата на чл. 248, ал. 1 ГПК, в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо – в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или измени постановеното решение в частта му за разноските.

В случая постановеното по делото решение № 486/16.04.2020 г., чието изменение в частта му за разноските иска ответника, подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните (чл. 259, ал. 1 ГПК). Същото е връчено редовно на пълномощника на ответника на 14.05.2020 г., по реда на чл. 39, ал. 1 ГПК, след изтичане на 13.05.2020 г. на удълженият с Решение на НС от 3.04.2020 г. (Oбн. ДВ, бр. 33/07.04.2020 г.) срок на обявеното с Решение на НС от 13.03.2020 г. (Oбн. ДВ, бр.

22/13.03.2020 г., в сила от 13.03.2020 г.) - извънредно положение (л.

88). Поради това този започнал да тече на

14.05.2020 г. срок по чл. 259, ал. 1 ГПК за обжалване на решението от ответника, както и този по чл. 248, ал. 1 ГПК да иска изменението му в частта му за разноските, не е спирал да тече съгласно чл. 3, т. 1 от ЗМДВИПОРНС (ДВ, бр. 28/2020 г.) и §13 от ПЗР на ЗИДЗЗ(ДВ, бр.

44/2020 г.). Поради това е изтекъл на 28.05.2020 г.

А молбата си за изменение на това решение в частта му за разноските пълномощникът му е подал по пощата едва на 02.06.2020 г., след изтичане на този срок (л. 90 и 94).

И срокът по чл. 248, ал. 1 ГПК обаче, е преклузивен, като всички процесуални срокове. Поради това с изтичането му ответникът е загубил възможността да подаде молба за изменение и допълване на постановеното по делото решение в частта му за разноските, а подадената от пълномощника му такава по пощата на 02.06.2020 г., след изтичането на този срок, съдът не може да вземе предвид и следва да я остави без разглеждане, като недопустима поради просрочие (чл. 64, ал. 1 ГПК).

Воден от горните мотиви, Старозагорският районен съд

О П

Р Е Д

Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ

РАЗГЛЕЖДАНЕ като просрочена подадената от пълномощника на ответника „Х.БГ” ЕООД молба с вх. № 13070/04.06.2020 г. за изменение на постановеното по делото решение № 486/16.04.2020 г. в частта му за разноските.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да бъде обжалвано от ответника с частна жалба пред Старозагорския окръжен съд в едноседмичен срок от съобщаването му на същия.

РАЙОНЕН

СЪДИЯ: