Определение № 118 от 07.07.2025, Районен съд - Карлово
- Съд
- Районен съд - Карлово
- Дело
- Административно наказателно дело 286/2025
- Вид
- Определение № 118
- Подписан
- 07.07.2025
- В сила
- 12.11.2025
- Състав
- Гюрай Алиев Мурадов
Цитирани разпоредби
- чл.159, т.5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 72, ал.4 · Закон за Министерството на вътрешните работи
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 118 гр. Карлово, 07.07.2025 г.
РАЙОНЕН СЪД – КАРЛОВО, ІІІ-ТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на седми юли през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Гюрай Ал. Мурадов като разгледа докладваното от Гюрай Ал. Мурадов Административно наказателно дело № 20255320200286 по описа за 2025 година Установи следното:
Производството е по реда на чл.145 и сл. от
Административнопроцесуалния кодекс във вр. с чл. 72, ал.4 от ЗМВР.
Образувано е по жалба на С. М. С. с ЕГН **********, чрез адв. Р. Н. срещу Заповед за задържане рег. №281зз-130 от 23.04.2025 г. на РУП Карлово.
В жалбата се излагат множество мотиви за незаконосъобразност на процесната заповед за задържане.
След като се запозна с материалите по делото съдът намери жалбата за НЕДОПУСТИМА.
Съгласно разпоредбата на чл.149, ал.1 от
Административнопроцесуалния кодекс, административните актове могат да се оспорят в 14-дневен срок от съобщаването им.
В случая, С. е бил задържан на 23.05.2025г. и на тази дата е издадена Заповед за задържане с рег. №281зз-130 с която той е запознат /т.е. съобщено му е/, но отказал да подпише и получи, което е удостоверено с подпис на свидетел. Заповедта е връчена на лицето при освобождаването му на 24.05.2025 г. Жалбата срещу Заповед за задържане рег. №281зз-130 е подадена до РУП Карлово по електронен път чрез системата за сигурно електронно връчване /ССЕВ/ на 09.06.20205г. в 18:10 ч.
От изложеното следва извода, че жалбата е подадена извън преклузивния 14-дневен срок за оспорване, който срок е изтекъл на 06.06.2025 г. /петък/, присъствен ден.
Ето защо, съдът намира, че жалбата е процесуално недопустима, на основание чл.159, т.5 от АПК, тъй като оспорването е просрочено, поради което следва да се остави без разглеждане и да се прекрати съдебното производство.
Така мотивиран и на основание чл.159, т.5 от
Административнопроцесуалния кодекс, съдът
1
ОПРЕДЕЛИ:
1.ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на С. М. С. с ЕГН ********** срещу Заповед за задържане рег. №281зз-130 от 23.04.2025 г. на РУП Карлово.
2.ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД № 286/2025 г. по описа на Районен съд Карлово.
3.ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба чрез Районен съд Карлово по реда на Административнопроцесуалния кодекс пред Административен съд Пловдив в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.
Съдия при Районен съд – Карлово: _______________________ 2