Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 118 от 07.07.2025, Районен съд - Карлово

Съд
Районен съд - Карлово
Дело
Административно наказателно дело 286/2025
Вид
Определение № 118
Подписан
07.07.2025
В сила
12.11.2025
Състав
Гюрай Алиев Мурадов

Цитирани разпоредби

  • чл.159, т.5 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 72, ал.4 · Закон за Министерството на вътрешните работи

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 118 гр. Карлово, 07.07.2025 г.

РАЙОНЕН СЪД – КАРЛОВО, ІІІ-ТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на седми юли през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Гюрай Ал. Мурадов като разгледа докладваното от Гюрай Ал. Мурадов Административно наказателно дело № 20255320200286 по описа за 2025 година Установи следното:

Производството е по реда на чл.145 и сл. от

Административнопроцесуалния кодекс във вр. с чл. 72, ал.4 от ЗМВР.

Образувано е по жалба на С. М. С. с ЕГН **********, чрез адв. Р. Н. срещу Заповед за задържане рег. №281зз-130 от 23.04.2025 г. на РУП Карлово.

В жалбата се излагат множество мотиви за незаконосъобразност на процесната заповед за задържане.

След като се запозна с материалите по делото съдът намери жалбата за НЕДОПУСТИМА.

Съгласно разпоредбата на чл.149, ал.1 от

Административнопроцесуалния кодекс, административните актове могат да се оспорят в 14-дневен срок от съобщаването им.

В случая, С. е бил задържан на 23.05.2025г. и на тази дата е издадена Заповед за задържане с рег. №281зз-130 с която той е запознат /т.е. съобщено му е/, но отказал да подпише и получи, което е удостоверено с подпис на свидетел. Заповедта е връчена на лицето при освобождаването му на 24.05.2025 г. Жалбата срещу Заповед за задържане рег. №281зз-130 е подадена до РУП Карлово по електронен път чрез системата за сигурно електронно връчване /ССЕВ/ на 09.06.20205г. в 18:10 ч.

От изложеното следва извода, че жалбата е подадена извън преклузивния 14-дневен срок за оспорване, който срок е изтекъл на 06.06.2025 г. /петък/, присъствен ден.

Ето защо, съдът намира, че жалбата е процесуално недопустима, на основание чл.159, т.5 от АПК, тъй като оспорването е просрочено, поради което следва да се остави без разглеждане и да се прекрати съдебното производство.

Така мотивиран и на основание чл.159, т.5 от

Административнопроцесуалния кодекс, съдът

1

ОПРЕДЕЛИ:

1.ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на С. М. С. с ЕГН ********** срещу Заповед за задържане рег. №281зз-130 от 23.04.2025 г. на РУП Карлово.

2.ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД № 286/2025 г. по описа на Районен съд Карлово.

3.ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба чрез Районен съд Карлово по реда на Административнопроцесуалния кодекс пред Административен съд Пловдив в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

Съдия при Районен съд – Карлово: _______________________ 2