Определение № 1612 от 24.08.2026, Районен съд - Разлог
- Съд
- Районен съд - Разлог
- Дело
- Гражданско дело 901/2026
- Вид
- Определение № 1612
- Подписан
- 24.08.2026
- В сила
- 03.09.2026
- Състав
- Диана Сотирова Танкова
Цитирани разпоредби
- чл.9, ал.1, т.5 · Закон за защита от домашното насилие
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1612 гр. Разлог, 24.08.2026 г.
РАЙОНЕН СЪД – РАЗЛОГ, ІІІ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и четвърти август през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Диана С. Танкова разгледа докладваното от Диана Танкова, Гр. дело № 20261240100901 по описа за 2026 година
Производството е по реда на ЗЗДН. Делото е образувано по молба за защита от домашно насилие, подадена от Й.И.Ч., ЕГН*, от *, против Н.А. и В.Е.Ч.
С Разпореждане №1949/09.07.2026 г. съдът е оставил молбата без движение, като е указал на молителя в едноседмичен срок: да посочи трите имена на лицата, с/у които търси защита, както и адрес, на който същите могат да бъдат призовани, а при наличие на данни – и телефон за контакт; да конкретизира твърдения акт на домашно насилие, като посочи датата, мястото, начина на извършване и останалите факти и обстоятелства, на които основава искането си за защита.
В предоставения срок е постъпила молба с вх. №*/15.07.2026 г., към която е представено фотокопие на първоначално депозираната молба за защита. в/у фотокопието са нанесени ръкописни допълнения със син химикал. Така представеният документ не съдържа подпис на молителя. Допълненията не са обективирани в отделна, самостоятелна и подписана уточняваща молба, нито е представен цялостен подписан текст на молбата за защита, включващ първоначалните твърдения и направените впоследствие уточнения.
В изпълнение на горното, съдът е оставил молбата за защита без движение повторно, като е указал на подалата я Й.И.Ч. в 7-дневен срок от получаване на съобщението да отстрани констатираните нередовности. На молителката изрично са указани последиците от неизпълнението.
Съобщението с препис от определението е получено от Й.Ч. на 21.07.2026 г. Определеният 7-дневен срок е изтекъл на 28.07.2026 г., без нередовността да бъде отстранена.
Съгласно §.1а от заключителните разпоредби на ЗЗДН, за неуредените в закона въпроси се прилагат съответно разпоредбите на ГПК. По силата на чл.129, ал.3 във вр. с ал.4 ГПК, когато нередовността не бъде отстранена в предоставения срок, молбата подлежи на връщане, включително когато нередовността е установена в хода на производството.
Предвид неизпълнението на дадените указания молбата за защита следва да бъде върната, а образуваното въз основа на нея производство – прекратено.
Това произнасяне не представлява разглеждане на твърденията за домашно насилие по същество, а е последица от липсата на редовно процесуално сезиране на съда.
По изложените съображения и на основание чл.9, ал.1, т.5 ЗЗДН, §.1а от заключителните разпоредби на ЗЗДН и чл.129, ал.3, във вр. с ал.4 ГПК, съдът О П Р Е Д Е Л И:
ВРЪЩА молба за защита от домашно насилие с вх. №10528/09.07.2026 г., подадена от Й.И.Ч., ЕГН*, от *.
1
ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело 901/2026 г. по описа на Рг.РС.
ПРЕПИС от настоящото определение да се връчи на молителя.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с ЧЖ пред Бл.ОС в едноседмичен срок от връчването му.
Съдия при Районен съд – Разлог: _______________________
2