Определение № 989 от 09.04.2024, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно частно наказателно дело 1534/2024
- Вид
- Определение № 989
- Подписан
- 09.04.2024
- В сила
- 09.04.2024
- Състав
- Петя Георгиева Крънчева Тропчева, Антон Николаев Урумов, Диана Василева
Цитирани разпоредби
- чл.186 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.186, ал.1 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 289, ал. 4 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 314 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.319, ал.1 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.323, ал.1, т.2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.323, ал.2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.342 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.342, ал.1 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 989 гр. София, 03.04.2024 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НО I ВЪЗЗ. СЪСТАВ, в закрито заседание на трети април през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Петя Г. Крънчева Тропчева
Членове:
Антон Н. Урумов
Диана Василева като разгледа докладваното от Антон Н. Урумов Въззивно частно наказателно дело № 20241100601534 по описа за 2024 година и за да се произнесе, взе предвид следното :
Производството е по реда на Глава XXII във вр. с чл.323, ал.2 от НПК.
С определение от 05.12.2023 г., постановено по НЧХД № 14462 / 2021 г., Софийски районен съд, Наказателно отделение, 22 състав, е оставил без разглеждане молбата за възстановяване на срока за обжалване на определение от 15.12.2022 г., постановено по НЧХД № 14462 / 2021 г., с което Софийски районен съд, Наказателно отделение, 22 състав, на основание чл.24, ал.5, т.5, пр.2 във вр. с ал.1 от НПК е прекратил наказателното производство, образувано по тъжба на Т. Д. П. срещу Т.Н. Т. – М..
Недоволен от така постановения съдебен акт е останал частният тъжител Т. Д. П., които в срока по чл.319, ал.1 от НПК, е депозирал въззивна частна жалба, с която е направил искане за отмяна на отказа за възстановяване на срока за обжалване по чл.186 от НПК. По същество, в жалба частният тъжител Т. Д. П. твърди, че определението на първоинстанционния съд, с което е прекратил наказателното производство е неправилно, тъй като от приложените писмени доказателства би могло да се стигне до друг фактически извод. В жалбата се релевират доводи, че от данните посочени в частната тъжба са описани достатъчно обстоятелства, водещи на извода, че се касае за извършено престъпление от частен характер. В заключение, в жалбата се прави искане за отмяна на отказа за възстановяване на срока за обжалване и отмяна на обжалваното определение за прекратяване на наказателното производство.
Срещу така депозираната жалба е постъпило възражение от адв. В.С., защитник на Т.Н. Т. – М., в което се излагат подробни съображения по неоснователност на жалбата.
Софийски градски съд, като прецени материалите по делото, обжалваното определение, 1 изложеното във въззивната жалба и след като въз основа на императивно вмененото му задължение извърши цялостна служебна проверка на първоинстанционния съдебен акт, по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост, съобразно изискванията на чл. 314 от НПК, намира за установено следното :
Въззивната жалба е подадена в срока по чл.342 от НПК и от легитимирано лице, поради което е процесуално допустима и следва да бъде разгледана.
Производството първоначално е било образувано пред Софийски районен съд, Наказателно отделение, 116 състав, въз основа на подадена на 28.01.2020 г. тъжба от частния тъжител Т.
Д. П. срещу лицето Т.Н. Т. – М.. По постъпилата тъжба е образувано НЧХД № 1378 / 2020 г. по описа на съда и което производство е било прекратено с разпореждане от съдията докладчик. Обсъжданият акт е бил атакуван с частна жалба, в резултат на което Софийски градски съд, Наказателно отделение, XV въззивен състав е отменил разпореждането и е върнал делото за разпределяне на друг състав на Софийски районен съд.
В открито съдебно заседание, с определение от 15.12.2023 г., постановено по НЧХД № 14462 / 2021 г., Софийски районен съд, Наказателно отделение, 22 състав, на основание чл.24, ал.5, т.5, пр.2 във вр. с ал.1 от НПК, е прекратил наказателното производство, образувано по тъжба на Т. Д. П. срещу Т.Н. Т. - М..
Срещу определението за прекратяване на производството е била подадена жалба с входящ № 14920 / 19.01.2023 година, за което пред Софийски градски съд е било образувано ВНЧХД № 503 / 2023 г. С определение от 27.01.2023 година, Софийски градски съд, Наказателно отделение, IX въззивен състав е констатирал, че жалбата не е подадена в срока по чл.319, ал.1 от НПК, поради което е прекратил производството по ВНЧХД № 503 / 2023 г. и е върнал делото на Софийски районен съд за изпълнение на разпоредбата по чл.323, ал.1, т.2 от НПК.
В резултат на това, частният тъжител Т. Д. П. е депозирал до Софийски районен съд жалба с вх. № 42420 / 15.02.2023 г. с искане за възстановяване на срока за обжалване, за което отново пред Софийски градски съд е било образувано ВНЧД № 1469 / 2023 г. С определение от 20.03.2023 г., Софийски градски съд, Наказателно отделение, IX въззивен състав е констатирал, че с жалбата е отправено искане по реда на чл.186 от НПК, което се явява от компетентността на Софийски районен съд. Поради това, Софийски градски съд е прекратил производството по ВНЧД № 1469 / 2023 г. и е върнал делото на Софийски районен съд за разглеждане на отправено искане за възстановяване на срок за обжалване, съгласно чл.186 от НПК.
С определение от 05.12.2023 г., постановено по НЧХД № 14462 / 2021 г., Софийски районен съд, Наказателно отделение, 22 състав, е оставил без разглеждане молбата за възстановяване на срока за обжалване на определение от 15.12.2022 г., постановено по НЧХД № 14462 / 2021 г., с което Софийски районен съд, Наказателно отделение, 22 състав, на основание чл.24, ал.5, т.5, пр.2 във вр. с ал.1 от НПК е прекратил наказателното производство, образувано по тъжба на Т. Д. П. срещу Т.Н. Т. – М..
2
При така установеното от фактическа страна, въззивният съд достигна до следните правни изводи:
Настоящият съдебен състав намира, че искането, с което е сезиран, е подадено от процесуално легитимирана страна в надлежна форма, направено е в законоустановения срок, съгласно разпоредбата на чл.342, ал.1 от НПК. Разгледано по същество, същото е неоснователно. Съображенията за това са следните:
Съгласно разпоредбата на чл. 289, ал. 4 от НПК определението на съда, с което се прекратява наказателното производство при условията на ал.1 от същия текст, подлежи на обжалване по реда на глава XXI от НПК.
За срока за подаване на жалбата е приложима разпоредбата на чл.319, ал.1 от НПК, която предвижда петнадесет дневен срок, считано от обявяването на съдебния акт в открито съдебно заседание. В настоящия случай определението на Софийски районен съд е било постановено в открито съдебно заседание на 15.12.2022 г. и срокът по чл.319, ал.1 от НПК е изтекъл на 30.12.2022 г., съответно определението е влязло в сила на 31.12.2022 г. Съдът ясно е указал, че същото подлежи на обжалване в петнадесет дневен срок от “днес“, т.е от датата на обявяването му в откритото съдебно заседание, като в случай на неявяване на страна за съда не съществува задължение да я уведоми за постановяването му.
Жалбата на частния тъжител е подадена на 19.01.2023 г., т.е. след изтичане на срока, поради което и в съответствие със закона, Софийски градски съд, Наказателно отделение, IX въззивен състав, с определение от 27.01.2023 г. е прекратил производството по ВНЧД № 503 / 2023 г. и е върнал делото на Софийски районен съд за изпълнение на разпоредбата по чл.323, ал.1, т.2 от НПК. От друга страна, районният съдия, след проведено производство по реда на чл.186 от НПК и при липсата на релевирани от страна на частния тъжител “уважителни причини“ ( в съответствие с изискването на чл.186, ал.1 от НПК ), с определение от 05.12.2023 г., правилно и в съответствие с правомощията си е оставил без уважение искането за възстановяване на срока за обжалване.
Изложените съображения на частния тъжител, че срокът за обжалване е бил пропуснат, поради наличието на основателни причини ( смъртен случай на негов близък) не е било подкрепено със съответни данни по делото, поради което правилно първоинстанционният съд е приел, че същите се явяват неоснователни. За пълнота следва да се посочи, че доводите на жалбоподателя срещу самото определение, постановено в открито съдебно заседание, няма как да бъдат разгледани по съществото им, тъй като предмет на разглеждане в настоящото производство е само актът на съдията - докладчик, с който е оставил без уважение искането за възстановяване на срока за обжалване.
При така установеното, настоящият съдебен състав намира правните изводи на Софийски районен съд, Наказателно отделение, 22 състав за отсъствието на “уважителни причини“ за възстановяване на срока за обжалване, в съответствие с изискването на чл.186, ал.1 от НПК, за законосъобразни и правилни, а подадената жалба срещу определението на съдията – докладчик при Софийски районен съд, Наказателно отделение, 22 състав за неоснователна.
3
След обобщаване на резултатите от извършената служебна проверка на обжалвания съдебен акт, въззивният съд не констатира допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила, неправилно приложение на материалния закон и / или необоснованост, т. е. наличие на някое от основанията, налагащи неговата отмяна или изменение, поради което и с оглед посочените съображения реши, че същият следва да бъде потвърден.
Воден от гореизложеното и на основание чл. 345 във вр. с чл.341, ал.2 във вр. с чл.250, ал.4 от НПК, Софийски градски съд, Наказателно отделение, I въззивен състав ОПРЕДЕЛИ:
П О Т В Ъ Р Ж Д А В А определение от 05.12.2023 година, постановено по НЧХД № 14462 / 2021 г., Софийски районен съд, Наказателно отделение, 22 състав, с което е оставена без разглеждане молбата за възстановяване на срока за обжалване на определение от 15.12.2022 г., постановено по НЧХД № 14462 / 2021 г., с което Софийски районен съд, Наказателно отделение, 22 състав, на основание чл.24, ал.5, т.5, пр.2 във вр. с ал.1 от НПК е прекратил наказателното производство, образувано по тъжба на Т. Д. П. срещу Т.Н. Т. – М..
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и / или протест.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
4