Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 28879 от 04.03.2023, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 57303/2021
Вид
Разпореждане № 28879
Подписан
04.03.2023
В сила
04.03.2023
Състав
ИВЕТА ВЕНЦИСЛАВОВА ИВАНОВА

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 28879 гр. София, 04.03.2023 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 51 СЪСТАВ, в закрито заседание на четвърти март през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: ИВЕТА В. ИВАНОВА като разгледа докладваното от ИВЕТА В. ИВАНОВА Гражданско дело № 20211110157303 по описа за 2021 година за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 262 ГПК

Постъпила е въззивна жалба с вх. № 240974/08.11.2022 г., подадена от ответниците М.

В. Ф. и Н. В. Ф., чрез пълномощника им адв. В. Д., срещу постановеното по делото Решение № 11083/13.10.2022 г. в частта, в която са уважени предявените искови претенции.

При извършената служебна преценка за допустимостта и редовността на въззивната жалба, съдът е констатирал, че същата е нередовна, поради което и на основание чл. 262, ал.

1, вр. чл. 261, т. 4 ГПК с разпореждане от 05.12.2022 г. по настоящото дело съдът е оставил без движение въззивната жалба, като е указал на жалбоподателите в едноседмичен срок от получаване на препис от разпореждането с указанията да представят доказателство за внесена по сметка на Софийски градски съд държавна такса за разглеждане на въззивната жалба в размер на сумата от по 50 лева всеки от тях (доколкото всеки ответник е упражнил правото си на въззивно обжалване на постановеното решение и всеки дължи внасянето на държавна такса, при съобразяване с вида на исковите претенции), както и да представят преписи от същата за връчването им на насрещната страна, указвайки им, че при неизпълнение на указанието в срок жалбата ще бъде върната.

Препис от разпореждането е получено от въззивниците на 12.01.2023 г. на посочения във въззивната жалба съдебен адрес (видно от разписката на гърба на съобщението, удостоверяваща получаването му). В указания срок, изтекъл на 19.01.2023 г., а и към настоящия момент, по делото не е постъпила молба в изпълнение на указанията.

Съдът намира, че неизпълнението на указанието за внасяне на дължимата държавна такса за разглеждане на въззивната жалба, респ. на преписи за връчването им на другите страни, е основание за нейното връщане съгласно чл. 262, ал. 2, т. 2 ГПК, поради което 1

РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА въззивна жалба с вх. №240974/08.11.2022 г., подадена от ответниците М. В.

Ф. и Н. В. Ф., чрез пълномощника им адв. В. Д., срещу постановеното по делото Решение № 11083/13.10.2022 г. в частта, в която са уважени предявените искови претенции.

РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване с частна жалба, пред Софийски градски съд, в едноседмичен срок от получаването на препис от ответниците.

ПРЕПИС от разпореждането да се изпрати на ответниците на посочения във въззивната жалба съдебен адрес – чрез пълномощника им адв. Д..

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2