Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 48228 от 18.04.2023, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 13971/2023
Вид
Разпореждане № 48228
Подписан
18.04.2023
Състав
МИРОСЛАВ ВАЛЕНТИНОВ СТОЯНОВ

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 48228 гр. София, 18.04.2023 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 31 СЪСТАВ, в закрито заседание на осемнадесети април през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: МИРОСЛАВ В. СТОЯНОВ като разгледа докладваното от МИРОСЛАВ В. СТОЯНОВ Гражданско дело № 20231110113971 по описа за 2023 година

Производството е образувано по искова молба от 17.03.2023 г. на „ТС“ ЕАД.

При проверката относно редовността и допустимостта на така подадената искова молба съдът, като е констатирал несъответствия с изискванията на ГПК с Разпореждане от 24.03.2023 г. е оставил същата без движение, като е дал следните подробни указания относно поправянето на установените пропуски:

1. Да уточни адреса на процесния имот съгласно заповедта за изпълнение;

2. Да представи доказателства за внесена по сметка на СРС държавна такса от още 175 лв., като е предупреден, че при неизпълнение на указанията в цялост и м срок следва връщане на исковата молба.

С молба от 13.04.2023 г. ищецът е посочил процесен адрес и е представи доказателства за внесена по сметка на СРС държавна такса от 25 лв.

Видно от справка от Системата за сигурно електронно връчване ищецът е получил препис от горното разпореждане на 03.04.2023 г., като в дадения му 1седмичен срок, изтекъл на 10.04.2023 г., не е изпълнил указанията на съда, имайки предвид и че към настоящия момент са представени доказателства за внесена по сметка на СРС държавна такса от 25 лв., но не и за остатъка от още 150 лв., както съдът изрично е указал в същото разпореждане.

Съдът е длъжен да зачита единствено онези процесуални действия, извършени от страната в законовите или дадените от него срокове (арг. от прот. от чл. 64, ал. 1 ГПК). Когато ищецът не изпълни указанията на съда относно отстраняване нередовности на исковата молба в дадения му срок или изпълни същите указания след изтичането на този срок, съдът е властен да върне исковата молба заедно с приложенията (чл. 129, ал. 3 ГПК и Определение № 116 от 10.06.2022 г. на ВКС по ч. гр. д. № 933/2022 г., II г. о. ; Определение № 60122 от 15.10.2021 г. на ВКС по ч. гр. д.

№ 3191/2021 г., II г. о. ; Определение № 124 от 1.04.2021 г. на ВКС по ч. гр. д. № 747/2021 г., III г. о. ; Определение № 397 от 12.10.2020 г. на ВКС по ч. гр. д. № 2897/2020 г., III г. о.; Определение № 135 от 9.04.2020 г. на ВКС по ч. гр. д. № 909/2020 г., III г. о.).

В настоящия случай указанията на съда по отстраняване нередовности на исковата молба са законосъобразни, ясни и точни и за тяхното изпълнение е даден достатъчно дълъг срок, чието продължаване или възстановяване не е поискано от ищеца. Липсват и представени от ищеца доказателства за наличие на уважителни причини, породени от особени непредвидени обстоятелства, препятстващи изпълнението на дадените му от съда указания в съответните горепосочени срокове.

1

При това положение, след като указанията на съда са останали неизпълнени до изтичането на дадения от съда срок и ищецът е бил предупреден за неблагоприятните последици при неизпълнението на указанията, същият следва да понесе процесуалната тежест по чл. 129, ал. 3 ГПК исковата молба да бъде върната, а образуваното по нея производство прекратено.

Воден от горното, съдът

РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА искова молба от 17.03.2023 г. на „ТС“ ЕАД.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№ 13971/2023 г. на СРС.

Разпореждането подлежи на обжалване пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчването.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2