Решение № 165 от 15.06.2023, Административен съд - Русе
- Съд
- Административен съд - Русе
- Дело
- Административно дело 163/2023
- Вид
- Решение № 165
- Подписан
- 15.06.2023
- В сила
- 12.07.2023
- Състав
- ГАЛЕНА ПЕТКОВА ЧЕШМЕДЖИЕВА-ДЯКОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 145 и сл. · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 146, т. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 172, ал. 2, пр. 2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 59, ал. 2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.88, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 88, ал. 1, т. 2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 112, ал. 1, т. 3 · Закон за здравето
Р Е
Ш Е Н
И Е
№ 165 гр. Русе, 15.06.2023 г.
В
ИМЕТО НА НАРОДА
Административен съд - Русе, IX - ти състав, в открито заседание на двадесет и пети май през две хиляди двадесет и трета година, в състав:
СЪДИЯ:
ГАЛЕНА ДЯКОВА при участието на секретаря ДИАНА МИХАЙЛОВА, като разгледа докладваното от съдията ДЯКОВА административно дело № 163 по описа за 2023 г., за да се произнесе, съобрази следното:
Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК.
Делото е образувано по жалба на М.Н. ***, който претендира съдът да прогласи за нищожно, алтернативно да отмени Експертно решение /ЕР/ на НЕЛК № 90339 от 02.03.2023 г.
Не се претендират разноски.
В жалбата са изложени доводи за това, че оспореното решение се явява постановено по просрочена и поради това недопустима жалба на осигурител – Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ /ИА ГИТ/, гр. София, която жалба била подадена на 17.11.2022 г., срещу ЕР на ТЕЛК, I-състав, „УМБАЛ
„Канев“ АД, гр. Русе № 92301 от 13.10.2022 г., след влизането на това решение в сила на 01.11.2022 г. /л. 4 от делото/.
Ответникът в производството – НЕЛК - София, чрез упълномощения юрисконсулт, в депозирано по делото Писмо вх. № 1691 от 26.04.2023 г. излага доводи за неоснователност на подадената жалба, като се иска същата да бъде отхвърлена от съда /л. 30 от делото/.
ТЕЛК, Общи заболявания, първи състав на УМБАЛ „Канев“, гр. Русе, в качеството на заинтересована страна, не взема становище по жалбата.
Агенция за хора с увреждания, в качеството на заинтересована страна, не взема становище по жалбата.
ТП на НОИ - Русе, в качеството на заинтересована страна, чрез процесуален представител, оспорва основателността на жалбата. Не претендира разноски (л. 33 от делото).
РДСП – Русе, в качеството на заинтересована страна, не взема становище по жалбата.
ДИТ – Русе, в качеството на заинтересована страна, не взема становище по жалбата.
Съдът прие за установено следното:
По фактите
С Експертно решение
№ 90339 от 02.03.2023 г., НЕЛК – София отменя ЕР на ТЕЛК, I-състав, „УМБАЛ „Канев“ АД, гр. Русе № 92301 от 13.10.2022 г. само в частта му относно срока на инвалидността, който от 2 години е съкратен на 1 година, за медико-експертно наблюдение. По всички останали поводи ЕР на ТЕЛК, I-състав, „УМБАЛ „Канев“ АД, гр. Русе е потвърдено.
В оспореното решение е посочено, че производството пред НЕЛК е образувано по повод на подадена жалба от Осигурител, Изпълнителен директор на ИА „Главна инспекция по труда“. /л. л.
7 и 8 от делото/.
Видно от данните по делото, подадената жалба от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ /ИА ГИТ/, гр. София срещу ЕР на ТЕЛК, I-състав, „УМБАЛ
„Канев“ АД, гр. Русе № 92301 от 13.10.2022 г. е с вх. № 97-00-304 от 16.11.2022 г. по описа на Регионална здравна инспекция – Русе и съответно изх. № 22090989 от 15.11.2022 г. по описа на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ /ИА ГИТ/, гр. София, а чрез РЗИ, РКМЕ – гр. Русе жалбата е входирана под № 009357 от 17.11.2022 г. Съгласно посоченото от самия жалбоподател оспореното от него ЕР на ТЕЛК е било получено от него на 17.10.2022 г. /л. л. 9 –
11 от делото/.
Видно от представения по делото заверен препис на екземпляра на М.Н.Н. на ЕР на ТЕЛК, I-състав, „УМБАЛ „Канев“ АД, гр. Русе № 92301 от 13.10.2022 г., върху същото е поставен гриф „Влязло в сила, Дата: 01.11.2022 г.“, с подпис на поставилия го главен експерт в РКМЕ – гр. Русе /л. л. 12 и 13 от делото/.
Правни изводи
Извършвайки служебна проверка за законосъобразност, с оглед на изложените по-горе процесуални факти, съдът приема, че оспореното решение изхожда от компетентен орган по смисъла на чл.
112, ал. 1, т. 3 от Закона за здравето ЗЗ).
Спазени са изискванията за форма по чл. 59, ал. 2 от АПК, включително за наличие на фактическо и правно основание.
Съществено са нарушени обаче административнопроизводствените правила, което е довело до недопустимост на оспореното решение.
Срокът за обжалване на решението на ТЕЛК от страна на заинтересованите лица и органи /освидетелстваните, осигурителите, НОИ, Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за хората с увреждания и органите на медицинската експертиза на работоспособността/ е 14-дневен от получаването му /чл. 112, ал. 1, т. 3 от ЗЗ/.
В случая в жалбата си пред НЕЛК срещу решението на ТЕЛК, осигурителят сам сочи, че е получил решението на 17.10.2022 г., като по делото не са ангажирани доказателства, които да водят до друг фактически извод, с оглед на което 14-дневният законоустановен срок за обжалване е изтекъл на 31.10.2022 г. /понеделник/. Освен това и върху личния екземпляр на жалбоподателя в настоящото производство на решението на ТЕЛК е поставен гриф „Влязло в сила, Дата: 01.11.2022 г.“, с подпис на поставилия го, съответно и извършил проверка на тези факти, главен експерт в РКМЕ. Съгласно разпоредбата на чл. 71, ал. 1, т. 1, 2 и 3 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, експертите на РКМЕ имат задължение да изпращат с обратна разписка екземпляр от експертното решение на заинтересуваните страни; да проверяват наличието на постъпила жалба в законоустановения 14-дневен срок за всяка от заинтересуваните страни; да поставят гриф „влязло в сила“ на необжалваните експертни решения след изтичане на 14-дневния срок за всяка от заинтересуваните страни. По делото не са установени данни за неточно изпълнение на задължението по чл.71, ал. 1, т. 3 от трета, неучастваща в спора администрация – РКМЕ – гр.Русе. Следователно подадената по административен ред жалба от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, гр. София е била просрочена /дори да се приеме и най-ранната дата – тази на изх. № 22090989 от 15.11.2022 г. по описа на ИА ГИТ, гр. София/, поради което ответникът е трябвало да се произнесе не с решение по съществото на спора, а с акт по чл.88, ал. 1 от АПК. Като е извършил противното, ответникът е издал контролен акт, страдащ от порок по смисъла на чл. 146, т. 3 от АПК. Поради тази причина решението трябва да бъде отменено, а жалбата на осигурителя – ИА ГИТ - София срещу решението на ТЕЛК, I-състав, „УМБАЛ
„Канев“ АД, гр. Русе – оставена без разглеждане на основание чл. 88, ал. 1, т.
2 от АПК.
В този смисъл е практиката на ВАС, намерила отражение например в Решение № 14120 от 21.12.2016 г. на ВАС по адм. д. № 12334/2015 г., VI о.
Водим от горното и на основание чл. 172, ал. 2, пр. 2 от АПК, съдът
Р Е Ш И:
ОТМЕНЯ Експертно решение № 90339 от 02.03.2023 г. на НЕЛК – София, с което се отменя ЕР на ТЕЛК, I-състав, „УМБАЛ „Канев“ АД, гр. Русе № 92301 от 13.10.2022 г. само в частта на последното относно срока на инвалидността, който от 2 години е съкратен на 1 година, за медико-експертно наблюдение.
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на
Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ – гр. София, в качеството й на заинтересовано лице – осигурител, срещу ЕР на ТЕЛК, I-състав, „УМБАЛ „Канев“ АД, гр. Русе № 92301 от 13.10.2022 г.
Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Върховния административен съд.
Съдия: