Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 25 от 29.06.2022, Административен съд - Стара Загора

Съд
Административен съд - Стара Загора
Дело
Касационно частно административно наказателно дело 179/2022
Вид
Определение № 25
Подписан
29.06.2022
Състав
БОЙКА МИХАЙЛОВА ТАБАКОВА ПИСАРОВА, ИРЕНА ИЛКОВА ЯНКОВА, РАЙНА ДИМОВА ТОДОРОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 221, ал.2, предл. първо · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.236 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.63г · Закон за административните нарушения и наказания

О П Р Е Д Е

Л Е Н И Е № 25 гр.Стара Загора, 29.06.2022г

Старозагорският административен съд в закрито заседание на двадесет и девети юни през две хиляди двадесет и втора година

Председател: БОЙКА

ТАБАКОВА

Членове: ИРЕНА ЯНКОВА

РАЙНА ТОДОРОВА при секретаря и с участието на прокурора като разгледа докладваното от съдия

Б.ТАБАКОВА ч. к.а.н. дело № 179 по описа за 2022 год, за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от

Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63г от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по частна жалба от „Йеттел България“ ЕАД със седалище и адрес на управление гр.София, ж.к.“Младост 4“, Бизнес парк София, сграда 6 чрез пълномощника адвокат С.К. против Определение № 308/ 05.04.2022г., постановено по АНД № 20225530200862/ 2022г. по описа на Районен съд Стара Загора, с което е върната жалбата му против Наказателно постановление /НП/ № К-0048282/ 14.02.2022г, издадено от Директор в Регионална дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора към Главна дирекция „Контрол на пазара“ при Комисия за защита на потребителите и е прекратено съдебното производство по делото. Частният жалбоподател оспорва като неправилен и незаконосъобразен направения от съда извод, че жалбата е просрочена. Частният жалбоподател оспорва като неправилен и незаконосъобразен направения от съда извод, че жалбата е просрочена. Твърди, че НП е получено на адреса на управление на дружеството на 14.03.2022г, от тази дата тече 14-дневният срок за неговото обжалване, който изтича на 28.03.2022г и на тази дата жалбата срещу НП е предадена на пощенски оператор. Прилага разписка за получаването й на 29.03.2022г в Регионална дирекция на КЗП-Пловдив.

Ответният наказващ орган не изразява становище по частната жалба.

Съдът, като взе предвид изложените в частната жалба доводи, обсъди събраните по делото доказателства и като извърши проверка на обжалвания съдебен акт, намира за установено следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, се явява неоснователна.

С обжалваното определение № 308/

05.04.2022г., постановено по АНД № 20225530200862/ 2022г. по описа на Районен съд Стара Загора, е върната жалбата на „Йеттел България“ ЕАД гр.София против НП № К-0048282/ 14.02.2022г, издадено от Директор в Регионална дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора към Главна дирекция „Контрол на пазара“ при Комисия за защита на потребителите и е прекратено съдебното производство по делото. Съставът на районния съд е приел, че жалбата е подадена след изтичане на законоустановения срок за обжалване. Този извод е обоснован с връчване на НП на 11.03.2022г и подаване на жалбата на 28.03.2020г, т.е. след изтичане на 14-дневния срок за обжалване, считано от тази дата, а именно 25.03.2022г .

Определението на Районен съд Стара Загора е правилно.

От данните по делото се установява, че НП № К-0048282/ 14.02.2022г, издадено от Директор в Регионална дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора към Главна дирекция „Контрол на пазара“ при Комисия за защита на потребителите, е получено на адреса на управление на санкционираното дружество на 11.03.2022г /известие за доставяне от „Български пощи“ на л.13 от

АНД № 20225530200862/ 2022г. по описа на Районен съд Стара Загора/.

Жалбата срещу него е приета от служител на предприятие, осъществяващо пощенски услуги, на 28.03.2022г, както се сочи и в частната жалба.

При тези фактически установявания обоснован и правилен е правният извод на районния съд за недопустимост на подадената жалба от „Йеттел България“ ЕАД гр.София поради просрочие. Съгласно разпоредбата на чл.59, ал.2 от ЗАНН /изм., бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г./, срокът за обжалване на НП е 14-дневен и за нарушителя започва да тече от връчването му. По делото няма данни, нито се сочат доказателства от частния жалбоподател за съобщаване на НП на 14.03.2022г.

Затова с оглед представеното и неоспорено известие за доставяне съдът приема, че то е редовно връчено на 11.03.2022г, следователно срокът за обжалване е изтекъл на 25.03.2022г /присъствен ден/, а сезирането на съда е направено на 28.03.2022г.

По тези съображения обжалваното определение, с което жалбата е оставена без разглеждане и съдебното производство е прекратено, е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо във връзка с чл.236 от АПК и чл.63г от ЗАНН, касационният състав на Административен съд Стара Загора О П

Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ В СИЛА определение № 308/ 05.04.2022г., постановено по АНД № 20225530200862/ 2022г. по описа на Районен съд Стара Загора.

Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.