Определение № 167 от 03.08.2020, Районен съд - Несебър
- Съд
- Районен съд - Несебър
- Дело
- Частно наказателно дело 516/2020
- Вид
- Определение № 167
- Подписан
- 03.08.2020
- В сила
- 01.09.2020
- Състав
- МАРИЯ МАРКОВА БЕРБЕРОВА-ГЕОРГИЕВА
Цитирани разпоредби
- чл.209, ал.1 · Наказателен кодекс
- чл.210, ал.1, т.5 · Наказателен кодекс
- чл.243, ал.4 · Наказателно-процесуален кодекс
Личните данни в текста са заличени.
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 167 03.08.2020г. гр.Несебър
НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ на трети август две хиляди и двадесета година в закрито заседание в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Мария Берберова-Георгиева като разгледа докладваното от съдия
М.Берберова-Георгиева частно наказателно дело
№ 516 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството по делото е с правно основание чл.243, ал.6 от НПК.
Образувано е по повод жалба с вх.№ 244/13 от
03.07.2020г., подадена от адв.Господин Господинов от АК-Стара Загора, със съдебен адрес:***, тел: ***, в качеството му на пълномощник на пострадалата Т.М.Д., гражданка на Руската Федерация против Постановление от 01.06.2020г. на Севдалина Станева – прокурор при Районна прокуратура – Бургас, ТО-Несебър за прекратяване на досъдебно производство № 83/2014г. по описа на ОДМВР-Бургас, вх.№ 244/2013г. по описа на РП-Бургас, ТО-Несебър срещу ИВАН НИКОЛАЕВ ДИМОВ с ЕГН **********, за престъпление по чл.210, ал.1, т.5 във връзка с чл.209, ал.1 от НК, извършено спрямо Т.М.Д..
По допустимостта на жалбата, съдът констатира следното:
От приложените по досъдебното производство известия за доставяне се установява, че препис от обжалваното постановление е бил изпратен на адв.Радослав Николов от АК-Бургас, в качеството му на защитник на обвиняемия Димов и на адв.Господин Господинов от АК-Стара Загора, в качеството му на повереник на пострадалата Д., с указания, че могат да обжалват същото в седмодневен срок, считано от получаването му пред Районен съд – гр.Несебър.
Видно от изпратеното до адв.Господинов известие за доставяне, същото е получено от адресата на 22.06.2020г., за което е положен подпис от същия. Датата на получаване на обжалваното Постановление на РП-Бургас, ТО-Несебър съвпада с датата, отразена на пощенското клеймо за доставяне на пратката. В същото време, съдът констатира, че жалбата против Постановлението на РП-Бургас, ТО-Несебър е подадена на 03.07.2020г., входирана под № 244/13 в регистъра на Районна прокуратура – Бургас, ТО-Несебър, която съвпада и с датата, посочена на лист 11 /единадесети/ от жалбата. По делото не е приложен плик, от който да се установи евентуално по-ранна дата на подаване на жалбата.
Съгласно разпоредбата на чл.243, ал.4 от НПК, постановлението за прекратяване може да се обжалва от пострадалия или неговите наследници пред съответния първоинстанционен съд в седемдневен срок от получаването на преписа, който в настоящият случай е изтекъл на 29.06.2020г. /присъствен ден/. Гореизложеното дава основание на настоящата инстанция да приеме, че жалбата е подадена след изтичане на законоустановения преклузивен срок за обжалване на постановлението на РП-Бургас, ТО-Несебър за прекратяване на досъдебно производство № 83/2014г. по описа на ОДМВР-Бургас.
Предвид гореизложеното, жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, като недопустима, а производството по делото
- прекратено.
Мотивиран от горното,
Несебърският районен съд
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба с вх.№ 244/13 от 03.07.2020г., подадена от адв.Господин Господинов от АК-Стара Загора, със съдебен адрес:***, тел:
***, в качеството му на пълномощник на пострадалата Т.М.Д., гражданка на Руската Федерация против Постановление от 01.06.2020г. на Севдалина Станева – прокурор при Районна прокуратура – Бургас, ТО-Несебър за прекратяване на досъдебно производство № 83/2014г. по описа на ОДМВР-Бургас, вх.№ 244/2013г. по описа на РП-Бургас, ТО-Несебър срещу ИВАН НИКОЛАЕВ ДИМОВ с ЕГН **********, за престъпление по чл.210, ал.1, т.5 във връзка с чл.209, ал.1 от НК, извършено спрямо Т.М.Д..
ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД № 516 по описа за 2020г. на Районен съд-гр.Несебър.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на жалбоподателя пред Окръжен съд-гр.Бургас.
РАЙОНЕН
СЪДИЯ: