Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 107 от 06.06.2024, Районен съд - Хасково

Съд
Районен съд - Хасково
Дело
Административно наказателно дело 218/2024
Вид
Определение № 107
Подписан
06.06.2024
Състав
Мартин Димитров Кючуков

Цитирани разпоредби

  • чл.58 ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.59 ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.136 ал.2 т.3 · Закон за управление на отпадъците

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 107 гр. гр. Хасково, 06.06.2024 г.

РАЙОНЕН СЪД – ХАСКОВО, V НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на двадесети май през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Мартин Д. Кючуков при участието на секретаря Милена Д. Борисова като разгледа докладваното от Мартин Д. Кючуков Административно наказателно дело № 20245640200218 по описа за 2024 година В срока за произнасяне с решение съдът констатира следното :

Обжалвано е Наказателно постановление №60/19.12.2023г. на Директора на РИОСВ-гр.Хасково, с което за нарушение по чл.35 ал.3 и ал.5 от Закона за управление на отпадъците и на осн.чл.136 ал.2 т.3 от ЗУО на „*******“ ЕООД – гр.Стара Загора е наложена имуществена санкция в размер на 700 лв.

Наказателните постановления, издадени по реда на ЗАНН подлежат на обжалване в 14 дневен срок от връчването им./чл.59 ал.2 от ЗАНН/ В случая НП е било изпратено от АНО чрез „Български пощи“ ЕАД на адреса на седалището на дружеството „*******“ ЕООД / според Търговския регистър/ - гр.Стара Загора, ул.“**********.

Видно от отбелязване върху плика на адреса не е било намерено лице, което да получи изпратеното НП. След това на този адрес са били изпратени две последователни известия за получаване на пратката, но никой не се е явил да я получи, поради което „Български пощи“ ЕАД са върнали пратката на РИОСВ-гр.Хасково на 11.01.2024г.

АНО е счел, че е налице хипотезата на чл.58 ал.2 от ЗАНН.

И е направил отбелязване, че НП се счита за връчено на 11.01.2024г. по чл.58 ал.2 от ЗАНН.

Съдът споделя този извод на АНО, защото НП е било изпратено за връчване на адреса на седалището на ЮЛ, не е бил намерен никой, който да получи пратката с НП, след това са били изпратени още 2 последователни известия за получаване на пратката, но никой не се е явил да я получи. Връщането на пратката на 11.01.2024г. правилно е приета като дата на връчване по чл.58 ал.2 от ЗАНН.

1

От 11.01.2024г. е започнал да тече преклузивния 14 дневен срок за обжалване на НП и същият е изтекъл на 25.01.2024г. / присъствен четвъртък/ Жалбата срещу НП е подадена на 29.02.2024г. по пощата, получена от РИОСВгр.Хасково на 01.03.2024г.

Ето защо жалбата се явява просрочена, защото 14 дневният срок е изтекъл на 25.01.2024г.

Ето защо съдът намира жалбата срещу НП за недопустима като просрочена. В тая връзка производството по делото следва да бъде възобновено, а подадената жалба – оставена без разглеждане.

Водим от горното съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ определение от 20.05.2024г., постановено по А.н.д.№218/2024г. на РС-Хасково, за даване ход по същество.

ВЪЗОБНОВЯВА производството по А.н.д.№218/2024г. по описа на РСХасково.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ Жалба рег.№АП-259/17/-23/01.03.2024г. по описа на РИОСВ-гр.Хасково, като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по А.н.д.№218/2024г. по описа на РСХасково.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред АС-гр.Хасково в 7 дневен срок от съобщаването му.

Съдия при Районен съд – Хасково: /п/ не се чете

Вярно с оригинала!

Секретар: М. Б.

2