Определение № 172 от 03.02.2023, Административен съд - Пазарджик
- Съд
- Административен съд - Пазарджик
- Дело
- Административно дело 1201/2022
- Вид
- Определение № 172
- Подписан
- 03.02.2023
- В сила
- 24.02.2023
- Състав
- МАРИЯ БЕЛЕВА ХУБЧЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 138 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 144 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 158, ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 63, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№172/3.2.2023г. гр.
Пазарджик
АДМИНИСТРАТИВЕН
СЪД–ПАЗАРДЖИК, VII – ми състав, в закрито съдебно заседание на трети февруари две хиляди двадесет и трета година, в състав:
СЪДИЯ: МАРИЯ ХУБЧЕВА като разгледа докладваното от съдия Хубчева адм. дело № 1201 по описа на съда за 2022 год., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано е по жалба на В.Г.Г., ЕГН ********** – лично и в качеството си на собственик и представляващ ЕТ „ВАС-ВЕС-МИК-В.Г.“, ЕИК …, със седалище и адрес на управление: гр. София, площад „С…“ № .., ет. .., чрез адв. П.К., срещу
Решение № 386 от 07.12.2022 год., издадено от Директора Териториална дирекция на Национална агенция за приходите (НАП) – Пловдив.
С Разпореждане №
93 от 12.01.2023 год. постановено по настоящото дело, съдът е оставил без движение жалбата на В.Г.Г., лично и в качеството си на собственик и представляващ ЕТ „ВАС-ВЕС-МИК-В.Г.“, ЕИК …, подадена против Решение № 386 от 07.12.2022 год. на директора Териториална дирекция на НАП-Пловдив и е указал, че в 7-дневен срок от получаване на процесното разпореждане, следва да отстрани нередовността на жалбата като потвърди писмено извършените от адв. П.К. процесуални действия по подаване на жалба против Решение № 386 от 07.12.2022 год., издадено от директора Териториална дирекция на НАП – Пловдив или да представи по делото пълномощно, с което адв. П.К. е упълномощена да подава жалба към дата – 19.12.2022 год., както и да представи документ за платена държавна такса в размер на 50,00 (петдесет) лева по банковата сметка на Административен съд – Пазарджик. Жалбоподателят е предупреден, че при неизпълнението им жалбата ще бъде оставена без разглеждане, а производството по делото-прекратено.
Препис от разпореждането е изпратено на 13.01.2023 год. до жалбоподателя чрез посочения в жалбата съдебен адрес на адв. П.К. и е получено лично от нея на 26.01.2023 год.
(четвъртък-присъствен ден). Указаният от съда 7-дневен срок за отстраняване нередовностите на жалбата и е изтекъл на 02.02.2023 год. (четвъртък-присъствен ден).
По делото е постъпил имейл с подател П.К., с приложена към него молба с вх. № 940 от 02.02.2023 год. на Административен съд-Пазарджик, подписана собственоръчно от адв. П.К.. Видно от датата на изпращане на молбата по електронен път, същата е изпратена на 01.01.2023 год. в 19.05 часа до имейл адреса на съда. В нея се иска продължаване на срока за изпълнение на указанията на съда. Твърди, че поради здравословни причини, не могат да изпълнят дадените от съда указания. Моли за удължаване на срока с 14 (четиринадесет) дена. Към молбата не се представят доказателства в подкрепа на искането.
Административен съд – Пазарджик, като извърши преценка по редовност, допустимост и основателност на така подадената молба, намира следното:
В специалния приложим АПК е регламентирана само хипотезата на възстановяване на срока за обжалване на индивидуален административен акт, поради което в настоящия случай, на основание чл. 144 от АПК, субсидиарно приложение намират разпоредбите за продължаване на срока, предвидени в ГПК.
Съгласно чл. 63, ал. 1 от ГПК, законните и определените от съда срокове могат да бъдат продължавани от съда по молба на заинтересованата страна, подадена преди изтичането им, при наличие на уважителни причини.
Молбата с вх. №
940 от 02.02.2023 год. по описа на Административен съд-Пазарджик, подписана собственоръчно от адв. П.К., може да се приеме за подадена преди изтичането на указания от съда законен срок на 02.02.2023 год. (четвъртък-присъствен ден), но като подадена от лице, което не е жалбоподател по делото, нито негов пълномощник – законен или по упълномощаване, молбата не е подадена от заинтересована страна по смисъла на закона.
От друга страна, сочените в молбата уважителни причини не се възприемат от съда като такива, обуславящи продължаването на срока. Същите са общи, неконкретизирани и неподкрепени с относимите доказателства, установяващи влошеното здравословно състояние (неясно посочено дали жалбоподателят е болен или адвокат К.) на подателя на молбата, не обосновават наличието на особени, непредвидени обстоятелства, обективно препятстващи възможността нередовностите на подадената жалба да бъдат отстранени в срок. Не са представени и никакви доказателства в подкрепа на изложеното твърдение за здравословни прични.
Ето защо съдът намира, че така депозираната молба от съдебния адресат на посоченото като жалбоподател лице В.Г.Г., ЕГН ********** – лично и в качеството си на собственик и представляващ ЕТ „ВАС-ВЕС-МИК-В.Г.“, ЕИК .., следва да се остави без уважение.
Също така следва да се посочи, че след като в законноустановения 7-дневен срок, изтичащ на 02.02.2023 год. (четвъртък-присъствен ден), както и до настоящия момент, нередовностите на жалбата не са отстранени, е налице основанието по чл. 158, ал. 3 от АПК, поради което жалбата следва да се остави без разглеждане, а производството по делото – да се прекрати.
С оглед изложеното, Административен съд-Пазарджик, VII – ми състав, О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба с вх. №
940 от 02.02.2023 год. в Административен съд-Пазарджик, подписана собственоръчно от адв. П.К., съдържаща искане за продължаване на срока за изпълнение на указанията на съда, дадени с Разпореждане № 93 от 12.01.2023 год. постановено по настоящото дело, по описа на същия съд.
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на В.Г.Г.,
ЕГН ********** – лично и в качеството си на собственик и представляващ ЕТ „ВАС-ВЕС-МИК-В.Г.“, ЕИК .., със седалище и адрес на управление: гр. С.., площад „С..“ № ., ет. ., чрез адв. П.К., срещу Решение № 386 от 07.12.2022 год., издадено от Директора Териториална дирекция на Национална агенция за приходите (НАП) – Пловдив, подписана от адв. П.К. - без представителна власт.
ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 1201 от 2023 год. по описа на Административен съд – Пазарджик.
Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от съобщаването му с частна жалба пред Върховен административен съд.
Преписи от определението да се изпратят на страните на осн. чл. 138 от АПК.
СЪДИЯ: /п/