Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 1273 от 12.12.2023, Окръжен съд - Хасково

Съд
Окръжен съд - Хасково
Дело
Въззивно частно гражданско дело 843/2023
Вид
Определение № 1273
Подписан
12.12.2023
В сила
11.12.2023
Състав
МИЛЕНА ДИМИТРОВА ДЕЧЕВА, ГЕОРГИ КОСТАДИНОВ МИЛКОТЕВ, ЖУЛИЕТА КРЪСТЕВА СЕРАФИМОВА-ДИМИТРОВА

Цитирани разпоредби

  • чл.261, т.4 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.262, ал.2, т.2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.262, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.274, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.276, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.43 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.46 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1273 гр. ХАСКОВО, 11.12.2023 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ХАСКОВО, I-ВИ СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети декември през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: МИЛЕНА Д. ДЕЧЕВА

Членове:

ЖУЛИЕТА КР. СЕРАФИМОВАДИМИТРОВА

ГЕОРГИ К. МИЛКОТЕВ като разгледа докладваното от МИЛЕНА Д. ДЕЧЕВА Въззивно частно гражданско дело № 20235600500843 по описа за 2023 година

Производството е по реда на чл.274, ал.1 във вр.с чл.262, ал.3 от ГПК.

Делото е образувано по частна жалба на С. Р. М. против разпореждане №1530/03.10.2023г., постановено по гр.д.№3045/2022г. на Районен съд-Хасково.

С посоченото разпореждане РС-Хасково връща въззивна жалба вх. рег.

№10167/07.08.2023г. против Решение №395/19.06.2023г. , постановено по гр.д.

№3045/2022г. по описа на същия съд, поради неотстраняване на нередовности в срок.

Наведени са доводи за нарушение на закона, като се твърди, че съобщението на съда от 19.09.2023г., съдържащо указания за отстраняване на нередовностите в подадената по делото въззивна жалба било връчено на наемодател, ползващ жилището ,като в тази връзка се твърди ,че частният жалбоподател не е уведомен своевременно. Поддържа също, че в разписката, удостоверяваща връчването липсвало отбелязване за извършените от длъжностното лице действия във връзка с това, а и не били посочени конкретните факти, обосноваващи връчването по този начин. Не било отразено също и поемане изрично на задължение съобщението да бъде доведено до адресата. Претендира от въззивната инстанция да отмени обжалваното разпореждане на РС-Хасково и да върне делото на същия съд за администриране на подадената срещу решението по делото въззивна жалба.

В срока по чл.276, ал.1 от ГПК не е постъпил писмен отговор от въззиваемата страна Ф. Х. С..

Хасковския окръжен съд след преценка на доводите изложени в частната жалба и съобразяване на същите със събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

1

Частната жалба е подадена срещу, подлежащ на обжалване съдебен акт ,от активно легитимирана страна, в законоустановения срок и е процесуално допустима. Разгледана по същество частната жалба е неоснователна.

В настоящия случай, в срока за обжалване на постановеното по гр.д.№3045/2022г. по описа на РС-Хасково Решение №395/19.06.2023г., е била подадена въззивна жалба от ответника по делото С. Р. М.. С Разпореждане №1221/07.08.2023г. въззивна жалба вх.

№10167/07.08.2023г. е оставена без движение, като на жалбоподателя е указано в едноседмичен срок от получаване на съобщението да отстрани допуснатите нередовности като внесе по сметка на ОС-Хасково сумата в размер на 36лв. и представи писмени доказателства за това в указания срок. Изрично е указано, че при неизпълнение на дадените указания в определения срок въззивната жалба ще бъде върната на основание чл.262 ал.2 т.2 от ГПК.

Указания от съда срок да отстраняване на констатираните нередовности в подадената въззивна жалба е започнал да тече за жалбоподателя С. Р. М. от съобщаването на 19.09.2023г., на която дата съобщението за разпореждането на съда е връчено на лицето „З. А.Д.-съжител“, със задължение за предаване, както е отбелязано в самото съобщение.

Срока за отстраняване на констатираните от съда нередовности е изтекъл на 26.09.2023г.

Видно от представената по делото вносна бележка от ЦКБ –АД е че, частният жалбоподател е внесъл следващата се държавна такса в размер на 36лв. по сметка на ОС-Хасково на 30.10.2023г., към който момент срокът е бил вече изтекъл. Този срок е изтекъл и към момента на постановяване на разпореждане №1530/03.10.2023г на РС-Хасково за връщане на въззивната жалба против постановеното по делото решение,което е предмет на проверка в настоящето производство.

Оплакванията на частния жалбоподател са неоснователни и не намират опора в събраните по делото доказателства. В настоящия случай разпореждането на съда за оставяне на въззивната жалба без движение е била връчена на лице, което е било намерено от връчителя при РС-Хасково на посочения по делото адрес на ответника.Това лице е поело задължението да предаде съобщението на адресата, поради което оплакванията в обратен смисъл са неоснователни. В подкрепа на този извод на съда е и факта, че същото лице, на същия адрес е получило и съобщението на разпореждането на съда за връщане на въззивната жалба, което разпореждане е предмет на обжалване в настоящето производство.

В този ред на мисли въззивната инстанция счита, че при връчване на съобщението на ответника по делото не са били допуснати твърдените нарушения по чл.43 и чл.46 от ГПК.

С императивните разпоредби на чл.262, ал.2, т.2 и чл.261, т.4 от ГПК категорично е предвидено констатираната от съда нередовност да бъде изправена, чрез фактическото представяне по делото на документа, удостоверяващ плащането, а не чрез самото внасяне на следващата се такса, в която насока е постоянната съдебна практика на ВКС Т.е. предпоставка за редовността на въззивната жалба е именно прилагане към жалбата на вносната бележка, като неспазването на посоченото изискване в предоставения срок изключва задължение на съда да издирва информация за извършеното плащане и е 2 основание за връщане на жалбата на подателя.

Предвид горното, след като не е спазил указанието на районния съд за представяне на необходимото приложение към въззивната жалба, за последиците от което неизпълнение е бил изрично предупреден, то ответникът не е отстранил своевременно констатираната нередовност и обжалваното от него разпореждане за връщане на въззивната жалба е постановено в съответствие със закона.

Водим от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане №1530/03.10.2023г., постановено по гр.д.

№3045/2022г. на Районен съд-Хасково, с което се връща въззивна жалба вх. Рег.

№10167/07.08.2023г. против Решение №395/19.06.2023г. , постановено по гр.д.

№3045/2022г. по описа на същия съд, поради неотстраняване на нередовности в срок.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване, съгл. чл.274, ал.4 от ГПК.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3