Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 189 от 19.04.2023, Районен съд - Панагюрище

Съд
Районен съд - Панагюрище
Дело
Гражданско дело 216/2023
Вид
Определение № 189
Подписан
19.04.2023
Състав
Магдалена Георгиева Татарева Кръстева

Цитирани разпоредби

  • чл. 127 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 128 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 7 ал.1 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 189 гр. ПА.гюрище, 19.04.2023 г.

РАЙОНЕН СЪД – ПА.ГЮРИЩЕ в закрито заседание на деветнадесети април през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Магдалена Г. Татарева Кръстева като разгледа докладваното от Магдалена Г. Татарева Кръстева Гражданско дело № 20235230100216 по описа за 2023 година

Производството е по чл. 129, ал. 3 ГПК

Районен съд – ПА.гюрище е сезиран с предявен от В. Р. Л. и А. И. Л. срещу Р. П. Л., С. П. Л. и Н. Ф. иск за делба на недвижими имот в гр. Стрелча.

С Разпореждане № 271 от 03.04.2023 г. постановено по делото е констатирано, че подадената искова молба не отговаря на изискванията на за редовност, като е указано на ищците в едноседмичен срок от получаване на съобщението да отстранят констатираните нередовностти като с писмена молба с препис за ответниците да посочат помещенията от които се състои процесния първи етаж, чиято делба се иска, както и предназначението на същия, както и предназначението на второстепенните постройки чиято делба се иска Указано е в същия срок да представят доказателства за вписване на исковата молба. Съобщението е връчено на надлежно упълномощения процесуален представител на ищците на 11.04.2023г., като същото е редовно оформено, като са указани и неблагоприятните последици при неизпълнение на указанията. В указания от съда срок е подадена молба от ищците, в която са посочени помещенията от които се състои процесния първи етаж, чиято делба се иска, както и предназначението на същия, както и предназначението на второстепенните постройки чиято делба се иска. В указания от съда срок, който изтича на 18.04.2023 г. – вторник, присъствен ден, обаче, дадените указания за представяне на доказателства за вписване на искова молба не са изпълнени.

Съдебната практика приема, че предпоставка за връщане на исковата молба на основание чл. 129, ал. 3 ГПК е неизпълнение от стрА.та на указанията на съда в дадения затова срок (така и Определение от 16.10.2009г. по ч.гр.д.№ 547/2009 г. на Първо гр.о., ВКС и Решение № 50265/22г.от 10.01.2023 г.по гр. дело № 3517/2021 г. на Четвърто гр.о., ВКС). Срокът за отстраняване на нередовностите е преклузивен и неговото неспазване влече неблагоприятни последици, а именно връщане на исковата молба като нередовна. Всяка стрА. разполага с възможността да поиска продължаване на 1 срока за изпълнение на дадените указания за отстраняване на констатираните с исковата молба нередовности, в случай че съществуват обективни причини затова. В конкретния случай това не е сторено- не е поискано продължаване на дадения от съда срок, като изпълнението на дадените от съда указания след изтичане на срока не следва да се вземе предвид. За пълнота на изложението следва да се посочи, че изрично в т. 3 на Тълкувателно решение № 3 от 19.07.2010 г. по тълкувателно дело № 3/2009 г. на ОСГК, ВКС е прието, че при действието на правилата за проверка редовността на исковата молба по чл. 127 ГПК, респ. за необходимите приложения по чл. 128 ГПК и на установения принцип на служебното начало с чл. 7 ал.1 ГПК , неизпълнението на изричното указание на съда за вписване на искова молба по чл. 114 ЗС, в т.ч. и за съдебна делба , е основание за нейното връщане на основание чл. 129 ал.3 ГПК .

Ето защо, доколкото в указания от съда срок, не са представени доказателства за вписване на исковата молба, въпреки дадените точни, ясни и конкретни указания от съда, то исковата молба следва да се върне на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, а производството по настоящото дело да се прекрати.

Мотивиран от изложеното и на основание, чл. 129, ал. 3 ГПК, съдът ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА, на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, искова молба вх. № 1453 от 30.03.2023 г. подадена В. Р. Л. ЕГН: ********** и А. И. Л. ЕГН: ********** срещу Р. П. Л. ЕГН: **********, С. П. Л. ЕГН: ********** и Н. Ф. Д. ЕГН:

**********, с която е предявен иск за делба на недвижим имот - първи етаж от двуетажна масивна жилищна сграда със застроена площ от 96 кв.м. масивна второстепенна постройка в площ от 23 кв.м., масивна второстепенна постройка в площ от 9 кв.м. и масивна второстепенна постройка в площ от 6 кв.м. изградени в поземлен имот представляващ УПИ XV-455 в кв. 40 по плА. на гр. Стрелча.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 216/2023 г. по описа на Районен съд, - ПА.гюрище.

Определението подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Пазарджик с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на ищците.

Съдия при Районен съд – ПА.гюрище: _______________________ 2