Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 501 от 27.12.2019, Административен съд - Добрич

Съд
Административен съд - Добрич
Дело
Касационно частно административно наказателно дело 734/2019
Вид
Определение № 501
Подписан
27.12.2019
В сила
27.12.2019
Състав
СИЛВИЯ МИНКОВА САНДЕВА-ИВАНОВА, КРАСИМИРА КЕРАНОВА ИВАНОВА, ТЕОДОРА АНДОНОВА МИЛЕВА

Цитирани разпоредби

  • чл.229 и сл. · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 230 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.235 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.63, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№……………/27.12.2019г., гр.Добрич

ДОБРИЧКИЯТ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в закрито съдебно заседание на двадесет и седми декември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА

ИВАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

СИЛВИЯ САНДЕВА като разгледа докладваното от съдия С.Сандева ч.к.адм. дело № 734 по описа на АдмС - Добрич за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството по делото е по реда на чл.229 и сл. от АПК, във вр. чл.63, ал.2 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Е.Х.М. ***, с ЕГН **********, срещу определение № 488 от 07.11.2019г. на Районен съд - Добрич, постановено по н.а.х.д. № 1331/2019г., с което на основание чл.63, ал.2 от ЗАНН е оставена без разглеждане жалбата му срещу НП № 19-0255-000223/20.09.2019г. на началника на Второ РУ при ОД на МВР – Добрич и е прекратено производството по делото поради нейното просрочие. В частната жалба и в допълнителната уточняваща молба от 23.12.2019г. се излагат съображения, че определението е незаконосъобразно и се иска то да бъде отменено. Твърди се, че М. е подал жалбата срещу НП извън законоустановения срок, тъй като при лична среща с директора на ОД на МВР – Добрич е получил уверението, че ще бъде извършена вътрешна проверка по случая.

Ответникът по жалбата, Второ РУ при ОД на МВР – Добрич, не изразява становище по нея.

Съдът, като взе предвид доводите в жалбата и представените по делото писмени доказателства, намира следното от фактическа и правна страна :

Частната жалба е подадена от надлежна страна, в срока по чл. 230 от АПК и е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна.

Добричкият районен съд е бил сезиран с жалба от Е.Х.М. ***, с ЕГН **********, срещу НП № 19-0255-000223/20.09.2019г., издадено от началника на Второ РУ при ОД на МВР – Добрич. С обжалваното определение съдът е оставил без разглеждане жалбата и е прекратил производството по делото по съображения, че жалбата е подадена след изтичане на законоустановения срок за обжалване. В мотивите към определението е посочено, че жалбоподателят е получил лично НП на 29.07.2019г., а процесната жалба е депозирана лично в деловодството на Второ РУ при ОД на МВР – Добрич на 11.10.2019г., т.е. извън срока за обжалване, който е изтекъл на 05.08.2019г. (понеделник – работен ден). Посочено е, че жалбоподателят не е представил доказателства за спазване на седмодневния срок за депозиране на жалбата, въпреки предоставената му за това възможност от съда, с оглед на което е направен извод, че жалбата е процесуално недопустима като просрочена и не подлежи на разглеждане по същество.

Така постановеното определение е правилно. Видно от приложената разписка на л.6 от въззивното дело, НП е редовно връчено на жалбоподателя на 29.07.2019г., с оглед на което правилно и законосъобразно районният съд е приел, че преклузивният седмодневен срок за обжалването му е започнал да тече, считано от 30.07.2019г. и е изтекъл на 05.08.2019г. (работен ден). С изтичането на този срок правото на жалба е погасено, поради което подадената на 11.10.2019г. (т.е. повече от два месеца по-късно) жалба срещу НП е процесуално недопустима, както правилно е преценил и районният съд. Без правно значение е твърдението на жалбоподателя, че при посещението му при директора на ОД на МВР – Добрич е обещана вътрешна проверка по случая, защото това не оправдава пропускането на срока за съдебно обжалване.

Подаването на сигнал до по-горестоящия орган не спира течението на срока по чл.

59, ал.2 от ЗАНН, нито може да обоснове наличието на особено непредвидени и непреодолими за жалбоподателя обстоятелства, поради което жалбата му срещу НП се явява просрочена и законосъобразно е оставена без разглеждане, а производството по нея е прекратено като процесуално недопустимо.

Без правно значение са и останалите наведени в частната жалба възражения, тъй като те касаят съществото на спора относно законосъобразността на НП, а не и допустимостта на образуваното пред районния съд съдебно производство, поради което касационната инстанция не дължи произнасяне по тях.

С оглед на изложените съображения обжалваното определение на ДРС е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл.235 от АПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ В СИЛА определение № 488 от 07.11.2019г. на Районен съд - Добрич, постановено по н.а.х.д. № 1331/2019г. по описа на същия съд.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: