Определение № 84 от 20.01.2023, Окръжен съд - Стара Загора
- Съд
- Окръжен съд - Стара Загора
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 57/2023
- Вид
- Определение № 84
- Подписан
- 20.01.2023
- В сила
- 07.02.2023
- Състав
- Пламен Стефанов Златев, Веселина Косева Мишова, Мариана Мавродиева Мавродиева
Цитирани разпоредби
- чл.128, т.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.129, ал. 2 и 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.129, ал. 2 и 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.39, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.415 · Граждански процесуален кодекс
- чл.415- 422 · Граждански процесуален кодекс
- чл.415- 422 · Граждански процесуален кодекс
- чл.415- 422 · Граждански процесуален кодекс
- чл.415- 422 · Граждански процесуален кодекс
- чл.415- 422 · Граждански процесуален кодекс
- чл.415- 422 · Граждански процесуален кодекс
- чл.422 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 84 гр. Стара Загора, 20.01.2023 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – СТАРА ЗАГОРА, II ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесети януари през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Пламен Ст. Златев
Членове:
Мариана М. Мавродиева
Веселина К. Мишова като разгледа докладваното от Пламен Ст. Златев Въззивно частно гражданско дело № 20235500500057 по описа за 2023 година Производството е на осн. чл.129, ал.2 и 3 във вр. с чл.128, т.2 и чл.415422 от ГПК.
По делото е постъпила ч.жалба/молба/ вх.№ 649/11.01.2023г. от ищеца „Й.Б.“- ЕАД, гр.С. против негативното за него Разпореждане № 8273/16.12.2022г. по гр.д.№ 4914/2022г. по описа на РС- Ст.Загора, с което му е била върната Исковата молба вх.№ 24455/26.10.2022г. по чл.415 във вр. с чл.422 от ГПК/ведно с приложенията/ по гр.д.№ 4914/2022 г. по описа на РССт.Загора и е било прекратено производството по делото, поради невнасяне на дължимата ДТ- 25 лв. по приходната сметка на РС- Ст.Загора. Счита, че Разпореждането е назаконосъобразно, тъй като още с Исковата молба били посочили като съдебен адрес това на пълномощника си по делото- адвокат, на когото следвало да се връчват книжата съгласно чл.39, ал.1 от ГПК, а не адреса на седалището и адреса на управление на самото дружество, които значително се разминавали. Поради което моли да се отмени атакуваното Разпореждане и да върне делото на РС- Ст.Загора за извършване на необходимите действия.
След като се запозна с материалите по делото, с мотивите на атакуваното Разпореждане, с направените в ч.жалба оплаквания и с приложимите по казуса процесуални норми, въззивният ОС- Ст.Загора констатира следното :
Първоинстанционното исково гр.д.№ 4914/2022г. по описа на РССт.Загора е образувано въз основа на Исковата молба вх.№ 24455/26.10.2022г. по чл.415 във вр. с чл.422 от ГПК, след приключено успешно за ищеца заповедно съдебно производство по предходното ч.гр.д.№ 3100/2022 г. по описа на РС- Ст.Загора. Към Исковата молба не е бил приложен необходимия платежен документ за внесена дължима ДТ- 25 лв. по приходната сметка на РС- Ст.Загора, поради което и с постановено в з.з. Разпореждане от 1
31.10.2022г. първоинстанционният съд е оставил „без движение“ искова молба по чл.415 във вр. с чл.422 от ГПК, като е указал на ищцовото дружество да внесе сумата в размер на 25 лева представляваща ДТ в 1седмичен срок от получаване на съобщението.
Никъде в Исковата молба вх.№ 24455/26.10.2022г./л.2- 4 от гр.д.№ 4914/2022г. на РС- Ст.Загора/ ищецът не е посочил за свой съдебен адрес по делото служебния адрес на адвокатската кантора на пълномощника сиадвокат, като в самата глава на Исковата молба адв.В. П. Г. от АК- С., с адрес на кантората, действително различен от адреса на управление на ищеца/и двата на различни адреси в гр.С./ е посочена единствено и само като „пълномощник“ на ищеца, но не и като адрес за връчване на съдебни книжа в качеството й на съдебен адресат и/или като негов пълномощник по делото.
Съобщението за това разпореждане е изпратено от РС- Ст.Загора до ищцовото дружество на 31.10.2022г. и същото е било получено на 07.11.2022г. от неговия служител/- юрисконсулт Ива Арабаджиева на адреса на управление на ищеца в гр.С., ***, сграда 6, като в дадения му 1- седмичен срок/изтекъл на 14.11.2022г.- вторник/ по делото на РС не е постъпил никакъв платежен документ за внесена дължима ДТ- 25 лв. Такава дължима ДТ- 25 лв. не е била заплатена както към датата на подаване на ч.жалба/10.01.2023г./, така към датата на постъпване на ч.жалба в ОС- Ст.Загора/13.01.2023г./, както и към днешна дата/20.01.2023г./.
Въззивният съд приема, че най- късно към 10.01.2023г.- датата на подаване на ч.жалба в куриерската фирма/л.5 от приложеното прекратено първоначално образувано т.д.№ 14/2023г. по описа на ОС- Ст.Загора/ ч.жалбоподател/ищец/ вече е бил предупреден от РС- Ст.Загора за това свое законова задължение за внасяне на дължимата ДТ- 25 лв., както и за последиците от невнасянето й. Въпреки това и към днешна дата/20.01.2023г.петък/ по делата няма постъпил необходимия платежен документ, доказващ внасянето на дължимата ДТ- 25 лв. от ищеца- ч.жалбоподател.
Предвид изложеното, съдът счита, че законният 1- седмичен срок за отстраняване на нередовността в приложението към Искова молба по чл.415 във вр. с чл.422 от ГПК, дори и да е започнал да тече от 10.01.2023г., вече е изтекъл, поради което въззивният съд приема, че в определения и даден му от РС законов срок ищецът/ч.жалбоподател/ не е отстранил тази нередовност в приложението към Исковата си молба. Следователно е налице хипотезата на чл.129, ал. 2 и 3 от ГПК, поради което ч.жалба се явява неоснователна и недоказана и следва да се остави без уважение, предвид което атакуваното с нея Разпореждане е напълно обосновано, законосъобразно и правилно и следва да се потвърди, със законните последици от това.
Въззивното Определение прегражда по- нататъшния ход на делото и може да се обжалва с Частна касационна жалба в 1- седмичен срок от връчването му на ч.жалбоподател- ищец, чрез въззивния ОС- Ст.Загора пред ВКС на Република България- С..
Ето защо предвид гореизложеното и на осн. чл.274- 279 във вр. с чл.272, 2 чл.129, ал.2 и 3 във вр. с чл.128, т.2 и чл.415- 422 от ГПК, въззивният ОССт.Загора ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА изцяло Разпореждане № 8273/16.12.2022г. по гр.д.№ 4914/2022г. по описа на РС- Ст.Загора.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с ч.кас.жалба в 1- седмичен срок от връчването му на ч.жалбоподател- ищец, чрез ОС- Ст.Загора пред ВКС- С..
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3