Акт от 01.11.2019, Административен съд - Хасково
- Съд
- Административен съд - Хасково
- Дело
- 555/2019
- Подписан
- 01.11.2019
- В сила
- 01.11.2019
Цитирани разпоредби
- чл.29, ал.2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.62, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.85, ал.1, т.6 и т.7 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.85, ал.1, т.6 и т.7 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.87, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- §2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.144, ал.2 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.145, ал.1 и ал.2 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.145, ал.1 и ал.2 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.147 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.147, ал.1 и ал.2 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.147, ал.1 и ал.2 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.161, ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.168, т.3 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.171 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.171, ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.171, ал.2 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.173 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.226, ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.266, ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.267, ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.267, ал.2 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.267, ал.2, т.6 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.268, ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.268, ал.1 и ал.2 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- §2 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
Р Е Ш Е Н И Е
№
776
01.11.2019 г. гр.Хасково
В ИМЕТО НА НАРОДА
АДМИНИСТРАТИВЕН
СЪД – ХАСКОВО в открито съдебно заседание на трети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:
СЪДИЯ: ВАСИЛКА ЖЕЛЕВА
Секретар: Диана
Динкова
Прокурор: като разгледа докладваното от съдия В.Желева административно дело №555 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Съдебноадминистративното производство е по реда на чл.268 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Образувано по жалба на „Кристело България“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Хасково, ул.„В.“ №**, вх.**, ет.**, ап.**, представлявано от управителя К.Р.Г., срещу Решение №101/20.03.2019 г. на Директора на Териториална дирекция (ТД) на Национална агенция за приходите (НАП) – Пловдив.
За уточняване на жалбата на 16.04.2019 г. и на 30.04.2019 г. по делото са постъпили писмени изявления от управителя на дружеството - жалбоподател, озаглавени „уведомително писмо“. По наведени в жалбата и в уточняващите я молби съображения, се оспорва обжалваното решение. Сочи се, че Решение №101/20.03.2019 г. на Директора на ТД на НАП – Пловдив се оспорва поради това, че има издадено Разпореждане за частична отмяна на Разпореждане (по молба за давност) с изх.№С180026-137-0011431/01.11.2018 г., с което последното се отменя „в частта, за която се оспорва“. Претендира се съдът да разгледа и отмени последното Решение №101/20.03.2019 г. на Директора на ТД на НАП – Пловдив, който „продължава случай без основание“. Изрично жалбата се поддържа и в допълнително постъпило от управителя на дружеството - жалбоподател писмено изявление от 18.09.2019 г.
Ответникът, Директор на ТД на НАП – Пловдив, чрез процесуален представител по делото и в писмено становище излага съображения за неоснователност на жалбата и моли същата да бъде отхвърлена.
Административен съд – Хасково, като прецени доказателствата по делото, приема за установено от фактическа страна следното:
От К.Р.Г., в качеството ѝ на управител на „Кристело България“ ЕООД, гр.Х., до Директор Дирекция „Контрол“ на ТД на НАП – Хасково е била подадена молба вх.№С180026-000-0563579/08.10.2018 г., четливо копие от която молба, с поставен вх.№ВХИ-5388/03.10.2018 г. в ТД на НАП – Пловдив, офис Хасково, се намира на л.33 от адм.дело №21/2019 г. на АС – Хасково (приложено към настоящото дело до приключването му).
С молбата от името на дружеството е поискано „да бъдат отписани задължения за периода 01.01.
– 31.12.2010 г. на обща стойност 110 591.49 лв., ведно с дължимите лихви, регистрирани с вальор от дата 12.04.2012 г. по система на НАП, на основание чл.171 от ДОПК“, т.е. като погасени по давност.
По така подадената молба от Д.К., на длъжност публичен изпълнител при ТД на НАП – Пловдив, офис Хасково, е издадено Разпореждане изх.№С180026-137-0011431/01.11.2018 г., с което на основание чл.226, ал.1 от ДОПК, е разпоредено прекратяване поради изтекла погасителна давност, събирането на изброени в табличен вид (посочени по видове, периоди и размер на главница и лихва) публични вземания по ИД №26130000366/2013 г. от „Кристело България“ ЕООД, гр.Х., на основание чл.225, ал.1, т.7, във връзка с чл.168, т.3 и чл.171, ал.1 от ДОПК. В разпореждането е посочено, че погасените по давност задължения се отписват на основание чл.173 от ДОПК. В табличен вид са посочени и вземанията по ИД №26130000366/2013 г., събирането на които не се прекратява поради изтекла погасителна давност. Вписано е, че Разпореждането може да се обжалва по реда на чл.266, ал.1 от ДОПК пред директора на ТД на НАП – Пловдив в 7-дневен срок от връчването му.
На 02.11.2018 г. срещу подпис в представената Разписка, Разпореждане изх.№С180026-137-0011431/01.11.2018 г. е получено от К.Р.Г. като представляващ „Кристело България“ ЕООД.
Под вх.№РД-16-4007/13.11.2018 г. е регистрирана подадената от К.Р.Г., като управител на „Кристело България“ ЕООД, молба „във връзка с Разпореждане изх.№С180026-137-0011431/01.11.2018 г. на ТД на НАП, офис Хасково“, с която се моли да бъде отменено решение за отписване на суми по същото Разпореждане. Изложени са съображения, че подадената молба за отписване на задължения по посочен документ, не касаела определени задължения и те не подлежали на отписване като публични задължения.
На л.42 от адм.дело №21/2019 г. на АС – Хасково се намира оригиналният пощенски плик, с който тази молба е подадена до Директора на ТД на НАП гр.Пловдив, като видно от поставеното пощенско клеймо, същата е подадена на 08.11.2018 г.
До К.Р.Г., представляваща „Кристело България“ ЕООД, е изпратено Уведомление за отстраняване на нередовности с изх.№РД-16-4007#1/27.11.2018 г. от Директора на ТД на НАП – Пловдив. С него, на основание чл.30, ал.2, във вр. с чл.29, ал.2 от АПК, във вр. с §2 от ДР на ДОПК, същата е уведомена, че подадената молба вх.№РД-16-4007/13.11.2018 г., с характер на жалба срещу Разпореждане №С180026-137-0011431/01.11.2018 г., е нередовна, тъй като от нея не може да се установи обжалваната част на разпореждането и естеството на искането. Даден е 3-дневен срок от получаване на уведомлението за отстраняване на нередовностите.
Уведомлението
РД-16-4007 е получено от адресата си на 03.12.2018 г., видно от Известие за доставяне с баркод 8100015066639.
Междувременно от Д.К., публичен изпълнител в дирекция „Събиране“ е издадено Разпореждане изх.№С180026-026-0039683/07.12.2018 г. за частична отмяна на Разпореждане (по молба за давност) с изх.№С180026-137-0011431/01.11.2018 г.
В мотивите на
Разпореждането от 07.12.2018 г. е посочено, че с Разпореждането от 01.11.2018 г. има произнасяне по давността за задължения, които не са включени в Молбата за отписване на задължения по давност, подадена от управителя на „Кристело България“ ЕООД с вх.№С180026-000-053579/08.10.2018 г., т.е. направено е служебно произнасяне за задължения по давност, при липса на основание чл.171, ал.2 от ДОПК.
При тези мотиви, на основание чл.62, ал.1 от АПК, с Разпореждането от 07.12.2018 г. се отменя Разпореждането от 01.11.2018 г., в частта, в която са погасени по давност подробно изброени в табличен вид задължения.
След извършване на съпоставка между съдържанието на Разпореждане изх.№С180026-026-0039683/07.12.2018 г. и Разпореждане изх.№С180026-137-0011431/01.11.2018 г. се установява, че с Разпореждането от 07.12.2018 г. изцяло се отменя Разпореждането от 01.11.2018 г. в първата му част, с която събирането на публични държавни вземания (посочени в 65 точки – обща сума 5807.01 лв., от които 3100.18 лв. главница и 2706.83 лв. лихва) са приети за погасени по давност и се отписват на основание чл.173 от ДОПК.
Разпореждане изх.№С180026-026-0039683/07.12.2018 г., върху което има поставен и номер С190026-000-0083126/19.02.2018 г. е изпратено на „Кристело България“ ЕООД и видно от Известие за доставяне с баркод 8100015475851, е получено от управителя на дружеството на 27.02.2019 г.
Под вх.№РД-16-4007#2 от 10.12.2018 г. е регистрирано подаденото до Директора на ТД на НАП – Пловдив „Уведомление за отстраняване на нередовности“, подадено по пощата с дата на пощенското клеймо 04.12.2018 г. В него К.Р.Г., в качеството си на управител на „Кристело България“ ЕООД заявява, че настоява частта (сумата), посочена като задължение за отписване с дата на документа подаден 04.09.2017 г. от Разпореждане изх.№С180026-137-0011431/01.11.2018 г. на ТД на НАП, Офис Хасково, „да не бъде потвърдена за отписване“, по причина, че не е подадена молба за нейното разглеждане.
С Решение
№564/20.12.2018 г. Директорът на ТД на НАП – гр.Пловдив, на основание чл.30, ал.2, във връзка с чл.29, ал.2 от АПК, във вр. с §2 от ДР на ДОПК, е оставил без разглеждане, като процесуално недопустима поради неотстраняване на нередовностите, жалба с вх.№РД-16-4007/13.11.2018 г., подадена от К.Р.Г., като управител на „Кристело България“ ЕООД, срещу Разпореждане №С180026-137-0011431/01.11.2018 г., издадено от Д.К., на длъжност публичен изпълнител при ТД на НАП – Пловдив, ИРМ – Хасково и е прекратил производството по жалбата. В Решението е посочено, че съгласно чл.266, ал.1 от ДОПК, срокът за обжалване на Разпореждането е 7-мо дневен и изтича на 09.11.2018 г., като жалбата е подадена по пощата в този срок. Прието е, че с изпратения по пощата на 04.12.2018 г. отговор на уведомлението за отстраняване нередовностите по жалбата, същите не са отстранени, тъй като от него е невъзможно да се установи какво е естеството на претенцията. В Решението е посочено също, че то може да бъде обжалвано пред Административен съд – Хасково в 7-дневен срок от връчването му.
С писмо изх.№РД-16-4007#4/20.12.2018 г. на Директора на ТД на НАП Пловдив, Решение №564/20.12.2018 г. е изпратено до адресата си и видно от Известие за доставяне с баркод 8100015275700 е получено на 03.01.2019 г.
По подадена на
03.01.2019 г. жалба от „Кристело България“ ЕООД срещу Решение №564/20.12.2018 г., е било образувано адм.дело №21/2019 г. по описа на Административен съд – Хасково.
С постановеното по делото неподлежащо на обжалване Определение №8/06.02.2019 г., поправено за допусната очевидна фактическа грешка с Определение от 14.02.2019 г., Административен съд – Хасково е отменил Решение №564/20.12.2018 г. на Директора на ТД на НАП – Пловдив и е върнал делото като преписка на Директора на ТД на НАП – Пловдив за продължаване на административнопроизводствените действия по жалбата на К.Р.Г., подадена в качеството ѝ на управител на „Кристело България“ ЕООД, срещу Разпореждане №С180026-137-0011431/01.11.2018 г. на публичен изпълнител при ТД на НАП – Пловдив, съобразно дадените в мотивите на съда указания.
Съдебният състав е приел, че в случая се касае за оспорване на акт, с който административният орган е прекратил образуваното пред него производство по оспорване на ИАА по административен ред, поради неотстраняване на указани от решаващия орган нередовности в жалбата. Изложил е съображения, че макар и издадено от компетентен орган, оспореното Решение следва да бъде отменено като издадено при допуснато нарушение на процесуалните правила, доколкото не е била спазена процедурата на чл.87, ал.1 от АПК (предвиждаща на подателите на нередовна жалба да се изпраща съобщение за отстраняване на допуснатите нередовности в 7-дневен срок от получаването), тъй като предоставеният на жалбоподателя срок е бил по-кратък от законово установения такъв. Съдът е дал указания решаващият орган да продължи производството от момента на даване на указания за отстраняване нередовностите на жалбата съобразно разпоредбата на чл.87, ал.1 от АПК. Съдебните определения са изпратени от АС – Хасково на ТД на НАП – Пловдив с писмо изх.№570/01.03.2019 г.
В изпълнение на Определение №8 от 06.02.2019 г. по адм.дело №21/2018 г. на АС – Хасково, Директорът на ТД на НАП – Пловдив изпраща до К.Р.Г., представляваща „Кристело България“ ЕООД, Уведомление изх.№РД-16-4007#5/25.02.2019 г. за отстраняване на нередовности, в което отново указва, че от съдържанието на постъпилата молба с вх.№РД-16-4007/13.11.2018 г., с характер на жалба срещу Разпореждане №С180026-137-0011431/01.11.2018 г., не може да се установи естеството на претенцията и обжалваната част, и се дава 7-дневен срок от получаване на уведомлението за отстраняване посочените нередовности, с предупреждение, че при неотстраняването им производството по искането ще бъде прекратено.
Видно от
Известието за доставяне с баркод 81000152554767, уведомлението е получено от адресата си на 05.03.2019 г.
С Уведомително писмо вх.№РД-16-4007#6/06.03.2019 г., адресирано до Директора на ТД на НАП – Пловдив и подадено по пощата на 05.03.2019 г., видно от пощенския плик, управителят на „Кристело България“ ЕООД сочи следното: „Бих искала да ви уведомя, че … … получихме отговор от НАП Хасково по Разпореждане, с което обявявам настоящото ви искане за приключено.“
С процесното
Решение №101/20.03.2019 г. Директорът на ТД на НАП – Пловдив, на основание чл.87, ал.3 и ал.1, във връзка с чл.85, ал.1, т.6 и т.7 от АПК, във вр. с §2 от ДР на ДОПК, връща молба вх.№РД-16-4007/13.11.2018 г. по регистъра на ТД на НАП Пловдив на К.Р.Г., като управител на „Кристело България“ ЕООД, гр.Х., поради неотстраняване на нередовностите в нея.
Разпечатката съдържа 46 от 78 абзаца. Пълният текст: https://pravoto.app/praktika/c9938325-98ee-44bf-a884-3ed7f50f47e8