Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 1346 от 19.09.2025, Административен съд - Шумен

Съд
Административен съд - Шумен
Дело
Административно дело 421/2025
Вид
Определение № 1346
Подписан
19.09.2025
Състав
Снежина Чолакова

Цитирани разпоредби

  • чл.158, ал.3 · Административнопроцесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1346

Шумен, 19.09.2025 г.

Административният съд - Шумен - I състав, в закрито заседание на деветнадесети септември две хиляди двадесет и пета година в състав:

Съдия:

СНЕЖИНА ЧОЛАКОВА като разгледа докладваното от съдията Снежина Чолакова административно дело № 421/2025 г. на Административен съд - Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по реда на чл.145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), образувано по жалба на ЕТ“Симеон Дянков“ с [ЕИК], със седалище и адрес на управление [населено място], [улица], общ.Каспичан, обл.Шумен, представляван от С. Х. Д., подадена чрез „Еднолично адвокатско дружество С.“, представлявано от адв.И. С. от АК – Варна, със съдебен адрес [населено място], [улица], ет.3, офис 11, срещу Уведомително писмо за извършена оторизация и изплатено финансово подпомагане по интервенциите, обвързани с площ за Кампания 2023 с Изх.№ 02-270-2600/2321 от 01.06.2025г. на изпълнителния директор на ДФ“Земеделие“, [населено място], в частта му, с която е отказана оторизация на сумата от 94429,45 лева по заявление за подпомагане с УИН 27/140723/31465 по Е. схема за намаляване използването на пестициди (Е.-НИП).

Съдът, като провери редовността на депозираното оспорване, счете, че са налице основания за оставяне на жалбата без движение, поради следното:

Предмет на оспорване по делото е Уведомително писмо с Изх.№ 02-270-6500/2330 от 01.06.2025г. на изпълнителния директор на ДФ“Земеделие“, [населено място]. В същото изрично е указано, че подлежи на обжалване пред административния съд по постоянен адрес или седалището на посочения в акта адресат в 14 дневен срок от връчването му.

Видно от приложената по административната преписка разпечатка от СЕУ на ДФЗ, обжалваното уведомително писмо е публикувано в системата на 02.06.2025г. и е изтеглено от адресата му на 13.06.2025г. При това положение 14-дневният срок за обжалване е изтекъл на 27.06.2025г. (петък, присъствен ден).

В същото време жалбата, въз основа на която е образувано настоящото съдебно производство, е подадена чрез същата електронна система на 01.09.2025г.

Ето защо и доколкото в жалбата, поставила началото на съдебното производство, е отразено, че същата се подава в законоустановения срок за обжалване, на оспорващия следва да се укаже да представи доказателства, че жалбата му срещу Уведомително писмо за извършена оторизация и изплатено финансово подпомагане по интервенциите, обвързани с площ за Кампания 2023 с Изх.№ 02-270-2600/2321 от 01.06.2025г. на изпълнителния директор на ДФ“Земеделие“, [населено място] е депозирана в рамките на преклузивния 14 дневен срок за неговото обжалване.

Водим от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ жалбата на ЕТ“Симеон Дянков“ с [ЕИК], със седалище и адрес на управление [населено място], [улица], общ.Каспичан, обл.Шумен, представляван от С. Х. Д., подадена чрез „Еднолично адвокатско дружество С.“, представлявано от адв.И. С. от АК – Варна, със съдебен адрес [населено място], [улица], ет.3, офис 11, срещу Уведомително писмо за извършена оторизация и изплатено финансово подпомагане по интервенциите, обвързани с площ за Кампания 2023 с Изх.№ 02-270-2600/2321 от 01.06.2025г. на изпълнителния директор на ДФ“Земеделие“, [населено място].

ДАВА 7 (седем) дневен срок на оспорващия ЕТ“Симеон Дянков“, считано от датата на връчване на съобщението, да изправи констатираните нередовности, като:

- представи доказателства, че жалбата му срещу Уведомително писмо за извършена оторизация и изплатено финансово подпомагане по интервенциите, обвързани с площ за Кампания 2023 с Изх.№ 02-270-2600/2321 от 01.06.2025г. на изпълнителния директор на ДФ“Земеделие“, [населено място] е депозирана в рамките на преклузивния 14 дневен срок за неговото обжалване.

УКАЗВА на жалбоподателя, че при неотстраняване на нередовностите в срок жалбата ще бъде оставена без разглеждане и производството ще бъде прекратено, съгласно чл.158, ал.3 от АПК.

Препис от настоящото определение да се изпрати на оспорващия на посочения в жалбата съдебен адрес.

След изпълнение на указанията или изтичане на указания срок делото да се докладва на съдията – докладчик.

Съдия: