Определение № 647 от 08.03.2018, Районен съд - Пазарджик
- Съд
- Районен съд - Пазарджик
- Дело
- Гражданско дело 3864/2017
- Вид
- Определение № 647
- Подписан
- 08.03.2018
- Състав
- ХРИСТО ЛЕНКОВ ГЕОРГИЕВ
Цитирани разпоредби
- чл.248 · Граждански процесуален кодекс
- чл.248,ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.7,ал.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 80 · Граждански процесуален кодекс
- чл.17,ал.1 · Закон за защита от домашното насилие
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 08.03.2018 година , град Пазарджик
Пазарджишкият
Районен съд, ХІІ-ти граждански състав
На осми март, две хиляди и осемнадесета година
В закрито заседание в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО Г.
Като разгледа докладваното от Районен съдия Г.
Гражданско дело
№3864, по описа на съда за 2017 годин за да се произнесе, взе предвид следното:
По делото е постъпил писмен отговор от страна на молителя в първоинстанционното производство А.М.К. по повод на постъпила въззивна жалб подадена от П.А.И. ***. С въззивната жалба се обжалва Решение от 15.01.2018г. на РС-Пазарджик, постановено по гр.дело №3864/2017г. по описа на РС-Пазарджик. С отговора на въззивната жалб молителят К. е направил искане да му бъдат заплатени разходите, които са били направени от него в хода на производството, изразяващи се в заплащане на адвокатски хонорар. По своята правна природ направеното от молителя К. искане представлява такова по смисъла на чл.248 от ГПК , тъй като се моли постановеното по делото Решение да бъде изменено в частта му за разноските, направени в производството.
В определения от съда срок, подателят на въззивата жалба - П.А.И. ***, не е депозирал писмен отговор –становище по молбата на ищеца по чл.248 ГПК и не е взел отношение по нейната основателност.
След като взе предвид постъпилата по делото молба с правно основание чл.248 от ГПК от молителя А.М.К. ***, съдът съобрази следното:
Съгласно действащият процесуален закон, не е предвидено самостоятелно обжалване на постановеното Решение , като на разположение на страната е предоставен реда по чл. 248 от ГПК да иска изменение на съдебният акт в частта на разноските от съд който го е постановил.
Процесуалният ред за изменение на съдебният акт в частта за разноските е регламентиран в разпоредбата на чл. 248 от ГПК, съгласно която, в срока за обжалване, а ако актът е необжалваем – в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските. Следователно, законодателят е предвидил в случаите, когато страната не е доволна от съдебният акт в частта за разноските, възможността същата да подаде молба до съд който е постановил решението, с искане да го измени, а не да обжалва решението пред по-горния по степен съд.
Разгледана по същество съдът намира постъпилата молба за недопустим по следните съображения:
С постановеното по гражданско дело №3864, по описа на съда за 2017 година Решение от 15.01.2018г , РС-Пазарджик се е произнесъл със своя съдебен акт по същество на спор съществуващ между страните. Цитираното съдебно решение е било връчено на страните в проведеното на
15.01.2018г. по надлежния за това ред, което е било удостоверено с подписите им. Съгласно разпоредбата на чл.17,ал.1 от ЗЗДН, решението може да се обжалва пред окръжния съд в 7-дневен срок от връчването му, което е било изрично посочено и в постановеното по гражданско дело №3864/2017 по описа на РС-Пазарджик Решение от 15.01.2018г. В законоустановеният срок за обжалване не е постъпила въззивна жалба от страна на молителя А.М.К., като в този срок не е постъпила и молба по реда на чл.248 ГПК за допълнение или изменение на постановеното решение в частта му за разноските. Съгласно чл.248,ал.1 ГПК, по искане на страните, съдът може да допълни или измени постановеното решение в частта му разноските, но това искане трябва да е било направено в срока за обжалване на решението,а ако решението е необжалваемо- в 1-месечен срок от постановяването му. Видно от материалите по делото, такова искане е било направено от молителя К. едва с отговора на депозираната въззивна жалб подадена от насрещната страна. Отговорът на въззивната жалб подаден от К.,*** на 31.01.2018г., т.е извън срок предвиден в разпоредбата на чл.248,ал.1 от ГПК, който в конкретният случай е изтекъл на 22.01.2018г. От това следв че молбата за изменение по реда на чл. 248 ГПК на решението в частта за разноските е недопустим поради тов че искането е преклудирано. За страната е съществувала процесуалната възможност да направи това искане в 7-дневния срок за обжалване на постановеното по гражданско дело №3864/2017 по описа на РС-Пазарджик Решение от 15.01.2018г., която възможност е била пропусната.
Правото на страната да иска допълване или изменение на постановеното решение в частта за разноските е следвало да бъде упражнено във визирания преклузивен 7-дневен срок от връчване решението на съда /решението е било връчено на страните на 15.01.2018г./,който в случая не е спазен. Пропускът не може да бъде саниран по реда на чл. 248 ГПК, поради което молбата следва да бъде оставена без разглеждане. Отделно от тов молбата за изменение на съдебното решение в частта за разноските, когато страната не е представила списък по чл.
80 ГПК /какъвто е настоящият случай/, енедопустима.
Мотивиран от горното, РС-Пазарджик,
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбат подадена от молителя по гр.дело
№3864/2017г. по описа на РС-Пазарджик - А.М.К. ***, с искане за изменение на постановеното по делото Решение от 15.01.2018г., в частта относно разноските, като процесуално недопустима.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО по реда на чл. 248 ГПК подлежи на въззивно обжалване с ЧАСТНА ЖАЛБА от страните, по ред по който се обжалва първоинстанционния акт по същество – в 7-дневен срок, считано от получаване на преписа от страните.
На основание чл.7,ал.2 от ГПК препис от определението да се връчи на страните.
РАЙОНЕН
СЪДИЯ: