Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 1965 от 04.10.2019, Административен съд - Пловдив

Съд
Административен съд - Пловдив
Дело
Административно дело 2896/2019
Вид
Определение № 1965
Подписан
04.10.2019
Състав
ЗДРАВКА ГЕОРГИЕВА ДИЕВА

Цитирани разпоредби

  • чл.144 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.158 ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.158 ал.3 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.159 т.5 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.160 ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.60 ал.5 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.111 ал.1 · Закон за изпълнение на наказанията и задържането под стража

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен съд Пловдив

О

П Р Е

Д Е Л

Е Н И Е

№ 1965/4.10.2019г. гр.Пловдив, 04 . 10. 2019г.

Административен съд – Пловдив, VI състав, в закрито заседание на четвърти октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав :

Административен съдия :Здравка Диева като разгледа докладваното от съдията административно дело № 2896 по описа за 2019г., взе предвид следното :

С.Д.П.,*** обжалва Заповед № Л – 2415/10.09.2019г. на ВПД Началник на Затвора, с която му е наложено дисциплинарно наказание 10 денонощия изолиране в наказателна килия.

При проверка за редовност на жалбата съдът констатира липса на представен документ за внесена държавна такса / чл.151 т.3 вр. с чл.158 ал.1 АПК / и необходимост от представяне на доказателства за подаване на жалбата в 3 дн.срок /чл.159 т.5 АПК/ - чл.111 ал.1 ЗИНЗС.

1. С разпореждане от 19.09.2019г.

/л.17/ жалбата е оставена без движение със следните указания : „1. До представяне на документ за внесена по сметката на АС-Пловдив държавна такса в размер на 10 лв. – в деловодството на съда в 7 – дневен срок от получаване на съобщението. Внасяне на държавната такса и представяне на документ за това в съда, следва едновременно да бъдат извършени в 7 – дневния срок.

При неотстраняване на нередовността в посочения срок, жалбата се оставя без разглеждане с прекратяване на съдебното производство.; 2. До представяне на доказателства за подаване на жалбата в срока по чл.111 ал.1 ЗИНЗС – 3 дневен : В оспорената заповед № Л – 2415/10.09.2019г. на ВПД Началник на Затвора – Пловдив изрично е указан срокът за обжалването й – 3 дневен от запознаване на наказания с нея. Върху заповедта е отразен факта на запознаване на жалбоподателя с оспорения административен акт и дата на запознаване – 10.09.2019г. Срокът за обжалване е изтекъл в края на работния ден – 13.09.2019г., петък /чл.60 ал.5 ГПК вр. с чл.144 АПК/. Жалбата е с вх. номер в деловодството на администрацията на Затвора – Пловдив, от дата – 16.09.2019г. При неотстраняване на нередовността в посочения срок, жалбата се оставя без разглеждане с прекратяване на съдебното производство .

Изрично е указано, че при неотстраняване на нередовностите в посочения срок, жалбата се оставя без разглеждане с прекратяване на съдебното производство. Разпореждането е съобщено на жалбоподателя в цялост и лично, на 24.09.2019г.

2. Срокът за отстраняване на нередовностите е изтекъл на 01.10.2019г. – вторник, присъствен ден. На 03.10.2019г. – извън 7 дн.срок, е постъпило заявление с документ за внесена държавна такса, без доказателства за подаване на жалбата в законов срок. Дори да бъде възприето отстраняване на една от установените нередовности, втората – по отношение упражнено право на оспорване в срок, посочен в специалния материален закон, не е отстранена до момента. Не е постъпило уточнение за дата на подаване на жалбата, както и доказателства, опровергаващи дата на вх.номер на жалбата – 16.09.2019г., при дата на запознаване с оспорената заповед – 10.09.2019г. /вкл. с жалбата няма искане за възстановяване на срок по см. на чл.161 ал.1 пр.2-ро АПК/.

Срокът за отстраняване на нередовността е изтекъл на 01.10.2019г. – вторник, присъствен ден. Характерът на срока, установен с разпоредбата на чл.158 ал.1 във връзка с чл.159 т.5 АПК го определя на преклузивен, а към датата на постановяване на настоящия съдебен акт не са представени доказателства от страна на оспорващото лице за подаване на жалбата в срок.

При тези данни следва, че оспорването е просрочено : В оспорената заповед № Л – 2415/10.09.2019г. на ВПД Началник на Затвора – Пловдив изрично е указан срокът за обжалването й – 3 дневен от запознаване на наказания с нея. Върху заповедта е отразен факта на запознаване на жалбоподателя с оспорения административен акт и дата на запознаване – 10.09.2019г. Срокът за обжалване е изтекъл в края на работния ден – 13.09.2019г., петък /чл.60 ал.5 ГПК вр. с чл.144 АПК/. Жалбата е с вх. номер в деловодството на администрацията на Затвора – Пловдив, от дата – 16.09.2019г.

Поради просрочие на оспорването, следва жалбата да бъде оставена без разглеждане и съдебното производство да се прекрати.

На основание чл.158 ал.3 във вр. с чл.159 т.5 АПК и чл.160 ал.1 АПК , съдът О П Р Е Д Е Л И :

Оставя без разглеждане жалбата на С.Д.П.,***.

Прекратява производството по адм.д.№ 2896/2019г. по описа на Административен съд-Пловдив.

Определението може да бъде обжалвано с частна жалба пред Върховен административен съд в 7-дневен срок от получаване на съобщение за постановяването му.

Препис от определението да се изпрати на страните по делото.

Административен съдия :