Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2405 от 26.09.2024, Апелативен съд - София

Съд
Апелативен съд - София
Дело
Въззивно частно гражданско дело 2520/2024
Вид
Определение № 2405
Подписан
26.09.2024
В сила
26.09.2024
Състав
Величка Борилова, Мария Райкинска, Зорница Гладилова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 2405 гр. София, 26.09.2024 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 5-ТИ ТЪРГОВСКИ, в закрито заседание на двадесет и шести септември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Величка Борилова

Членове:

Зорница Гладилова

Мария Райкинска като разгледа докладваното от Мария Райкинска Въззивно частно гражданско дело № 20241000502520 по описа за 2024 година

Производството е по реда на чл. 274 и сл. ГПК.

Образувано е по частна жалба вх. № 23763/18.09.2024 г. по описа на САС, депозирана от Т. Й. С. против определение № 6446/25.04.2024 г. по в.гр.д. № 2973/2024 г. на СГС, IV-Г състав, с което е оставена без разглеждане жалбата й против разпределение по изп.д. № 206/2020 г. по описа на ЧСИ Г. Н. поради просрочие.

Жалбоподателката поддържа, че обжалваното определение е незаконосъобразно и неправилно, тъй като ЧСИ не и връчил разпределението, въпреки че тя се явила на посочената от него дата, а твърдението на ЧСИ, че тя била отказала да получи разпределението, обективирано в съставен от него протокол, било невярно.

Последното било ясно от това, че по-късно ЧСИ и изпратил разпределението, което тя получила на 26.02.2024 г. Освен това тя била депозирала молба за спиране на изпълнението, и вместо да я разгледа и се произнесе, ЧСИ изготвил разпределение.

Излагат се доводи защо разпределение не е следвало да се извърши, както и доводи относно незаконосъобразността на извършеното разпределение. Предвид изложеното е направено искане да бъде отменено обжалваното определение.

Отговор на частната жалба е депозирала само „Инвестбанк“ АД, в който излага доводи за нейната неоснователност.

Настоящият съдебен състав, след като разгледа частната жалба и съобрази наведените от жалбоподателя и насрещната страна доводи, въз основа на събраните доказателства, намира следното:

Ч.гр.д. № 2973/2024 г. на СГС, IV-Г състав е образувано по жалба от 28.02.2024 г. на Т. Й. С. против разпределение от 16.02.2024 г., извършено по изп.д. № 206/2020 г. по описа на ЧСИ Г. Н..

С определение от 25.04.2024 г. СГС е оставил жалбата без разглеждане, като е приел, че срокът по чл. 462, ал. 2 ГПК тече от деня на разпределението – 16.02.2024 г. и е изтекъл на 1902.2024 г., поради което депозираната на 28.02.2024 г. жалба е просрочена.

1

Към делото е приложено копие на изп.д. № 206/2020 г. по описа на ЧСИ Г. Н..

При така установеното от фактическа страна настоящият състав намира следното от правна страна:

Частната жалба е депозирана от процесуално легитимирано лице, в законоустановения срок и срещу обжалваем съдебен акт, поради което е допустима.

Разгледана по същество същата е основателна по следните съображения:

Съгласно чл. 462, ал. 1 ГПК Съдебният изпълнител предявява разпределението на длъжника и на всички взискатели, които се призовават за това в определен от съдебния изпълнител ден, а според чл. 462, ал. 2 ГПК ако в тридневен срок от деня на предявяване на разпределението не бъде подадена жалба, то се смята за окончателно и съдебният изпълнител предава сумите по разпределението. Следователно, срокът за обжалване на разпределението е тридневен и тече от деня на предявяване на разпределението. Това е денят, за който взискателят и длъжникът са редовно призовани.

Видно от приложенията по процесното изпълнително дело Т. С. е призована за предявяване на разпределение на 16.02.2024 г., като призовката й е връчена на 08.02.2024 г.

В случая видно от Протокол за предявяване на разпределение от 16.02.2024 г., изготвен от ЧСИ, Т. С. се е явила на 16.02.2024 г. в кантората на ЧСИ, но е отказала да получи разпределението и е поискала отлагане на предявяването. Същото следва да се счита връчено при отказ по аргумент от чл. 44, ал. 1, изр. последно ГПК. Протоколът представлява официален удостоверителен документ за извършените от ЧСИ и страните действия и направените от тях изявления и в тежест на жалбоподателката е било да докаже неговата неистинност относно удостоверения отказ, щом я твърди (чл.

193, ал. 3 ГПК). Такива доказателства тя не е представила. Обстоятелството, че впоследствие ЧСИ, въпреки явяването на Т. С. на 16.02.2024 г. и отказа й да получи разпределението, й е връчвал разпределението на 26.02.2024 г., не опровергава удостовереният от него отказ на Т. С. да го получи.

Щом Т. С. е била редовно призована за разпределението на 16.02.2024 г., но по своя воля е отказала да го получи, то тридневният срок за неговото обжалване, по изричното правило на процесуалния закон, тече от 16.02.2024 г. и изтича на 19.02.2024 г. Ето защо депозираната на 28.02.2024 г. жалба е просрочена и следва да бъде оставена без разглеждане

Поради достигане от апелативният съдебен състав до извод, идентичен с крайният извод на СГС, неговото разпореждане е правилно, а частната жалба срещу него следва да бъде оставена без уважение.

Воден от изложеното, Апелативен съд – София

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частна жалба вх. № 23763/18.09.2024 г. по описа на САС, депозирана от Т. Й. С. против определение № 6446/25.04.2024 г. по в.гр.д. № 2973/2024 г. на СГС, IV-Г състав, с което е оставена без разглеждане жалбата й против разпределение по изп.д. № 206/2020 г. по описа на ЧСИ Г. Н., поради просрочие Определението не подлежи на обжалване.

2

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3