Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 148 от 23.05.2024, Окръжен съд - Търговище

Съд
Окръжен съд - Търговище
Дело
Въззивно гражданско дело 103/2024
Вид
Определение № 148
Подписан
23.05.2024
Състав
ТАТЯНА ДИМИТРОВА ДАСКАЛОВА, МИЛЕН ИВАНОВ СТОЙЧЕВ, Бисера Максимова

Цитирани разпоредби

  • чл.435 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.435, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.436, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.436, ал.3 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 148 гр. Търговище, 22.05.2024 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ТЪРГОВИЩЕ, I СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и втори май през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: ТАТЯНА Д. ДАСКАЛОВА

Членове:

МИЛЕН ИВ. СТОЙЧЕВ

БИСЕРА Б. МАКСИМОВА като разгледа докладваното от МИЛЕН ИВ. СТОЙЧЕВ Въззивно гражданско дело № 20243500500103 по описа за 2024 година

Производството е по чл.435 от ГПК.

Постъпила е въззивна жалба от взискателя Т. С. Т. от гр.Т., действащ чрез процесуалния си представител адв.П. К. от АК-П. против Постановление от 18.03.2024г. на ДСИ В. П. при РС-Търговище по изп.д.№402/2023г. за възлагане на 1/2 ид.ч. апартамент от 88.95 кв.м. с прилежащото му избено помещение и идеални части от общите части на сградата в (населено място), който имот е съсобствен на страните и изнесен на публична продан в изпълнение решение за съдебна делба.С доводи за нарушение на закона, тъй като не е упълномощавал адв.Й. Й. от АК-Т.за образуване на изпълнителното дело, въззивникът моли за отмяна на публичната продан и прекратяване на изпълнителното производство.

С писмено възражение по чл.436, ал.3 от ГПК насрещната страна оспорва допустимостта и основателността на жалбата.

По реда на чл.436, ал.3 от ГПК от ДСИ са изложени писмени мотиви относно недопустимост на жалбата и законосъобразността на действията.

Съдът констатира следното:

Жалбата е процесуално недопустима.

Формулировките в обстоятелствената част и петитума на жалбата 1 обуславят извод, че взискателят атакува, както самото образуване на изпълнителното дело, оспорвайки подписа си върху пълномощното на адв.Й.

Й. от АК-Т.-подател на молбата за образуване с приложен изпълнителен лист в полза на жалбоподателя и адресат на всички съобщения по делото, така и издаденото на 18.03.2024г. постановление за възлагане на другия съделител на изнесения на публична продан делбен имот.

Съгласно разпоредбата на чл.436, ал.1 от ГПК, срокът за обжалване е двуседмичен от датата на извършване на изпълнителното действие, респ. от съобщаването му.

В конкретния случай, на 14.03.2024г. взискателят Т. Т. е декларирал писмено, че не желае съдебните книжа да бъдат изпращани до адв.Й. Й., а да бъдат изпращани и получавани от адв.Р. Д. на посочения в декларацията ел.адрес или служебен адрес в гр.Св.Влас, т.е. същият е в известност за изпълнителното производство най-късно от датата на декларацията14.03.2024г. и срокът за обжалване на действието по образуване на изп.дело е изтекъл на 28.03.2024г., докато жалбата е подадена едва на 08.04.2024г. А и прякото прекратяване на изпълнителното производство в настоящата хипотеза е извън правомощията на окръжния съд.

Постановлението за възлагане е съобщенно на ел. адрес на адв.Р. Д. на 18.03.2024г., като липсват доказателства кога е отворена ел. поща, но независимо от това, съобщението е получено лично от адв.Р. Д. на 20.03.2024г. и срокът за обжалване на постановлението е изтекъл на 03.04.2024г., докато жалбата е депозирана едва на 08.04.2024г.

Дори и да се приеме, обаче, че жалбата не е просрочена, то съгласно разпоредбата на чл.435, ал.3 от ГПК, постановлението за възлагане може да се обжалва само от оня взискател, който фактически е участвал в проданта като наддавач, без да дължи задатък и то поради това, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най-високата предложена цена.

Така посочената регламентация въвежда ограничителен режим на обжалване до само изрично посочените в закона действия и откази на съдебния изпълнител, както и само на посочените в закона основания.

В конкретния случай, въззивникът не е взел участие в проданта, нито се позовава на обстоятелства, че наддаването при публичната продан не е 2 извършено надлежно или имуществото не е възложено по най-високата предложена цена, т.е. подадената жалба не е обоснована с нормативно предвидените основания, поради което същата е процесуално недопустима, обуславящо оставянето й без разглеждане и прекратяване на образуваното съдебно производство.

Въз основа на изложените съображения, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на взискателя Т. С. Т. от гр.Т., ЕГН:**********, действащ чрез процесуалния си представител адв.П.

К. от АК-П. против Постановление за възлагане от 18.03.2024г. на ДСИ В. П. при РС-Търговище по изп.д.№402/2023г. и образуване на последното, като ПРЕКРАТЯВА производството по в.гр.д.№103/2024г. по описа на Окръжен съд-Търговище, поради НЕДОПУСТИМОСТ на жалбата.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред Апелативен съд-Варна в едноседмичен срок от съобщаването му.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3