Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 3566 от 23.10.2023, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Административно наказателно дело 10902/2023
Вид
Определение № 3566
Подписан
23.10.2023
Състав
ИВИАНА ДИМЧЕВА ЙОРДАНОВА НАУМОВА

Цитирани разпоредби

  • чл.53, ал.1 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.58а, т.1 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.58д, т.1 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.63г · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.139, ал.1, т.2, предл.3 · Закон за движението по пътищата

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 3566 гр. София, 23.10.2023 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 10-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и трети октомври през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: И. Д. Й. Н. като разгледа докладваното от И. Д. Й. Н. Административно наказателно дело № 20231110210902 по описа за 2023 година

Производството е по реда на глава III, раздел V от ЗАНН.

Образувано е по жалба на В. Д. Т. (подадена чрез адв. М.) срещу Наказателно постановление № 7923 от 02.11.2022г., издадено от Началник отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“ към Дирекция „Анализ на риска и оперативен контрол“ при Агенция „Пътна инфраструктура“, с което на основание чл.177, ал.3, т.1, предл.3 от ЗДвП и чл.53, ал.1 от ЗАНН, за нарушение по чл.139, ал.1, т.2, предл.3 от ЗДвП, вр. чл.8, ал.2, вр. ал.1, вр. чл.37, ал.1, т.1, предл.1 от Наредба № 11 от 03.07.2001г. на МРРБ за движение на извънгабаритни и/или тежки ППС на Т. е наложена „глоба“ в размера на 1500 лева.

Това Наказателно постановление (видно от известието за доставяне, приложено на лист 13 от делото) е получен от В. Т. на 04.07.2023г.

В. Д. Т. подава жалбата си срещу цитираното по-горе Наказателно постановление по пощата, като видно от датата на пощенското клеймо върху плика на лист 12 от делото и датата на приемане на пратката в „Български пощи“ (отбелязана в писмото на лист 32 от делото), жалбата на Т.а е била изпратена по пощата на 19.07.2023г. (сряда).

При така установените факти настоящият съдебен състав счита, че жалбата на В. Д. Т. (подадена по пощата на 19.07.2023г. ) срещу Наказателно постановление № 7923 от 02.11.2022г. (получено на 04.07.2023г.) е процесуално недопустима, тъй като е подадена след изтичане на преклузивния 14-дневен срок. Считано от датата на получаване на Наказателното постановление (04.07.2023г.) законоустановеният 14дневен срок за обжалване на акта по чл.58а, т.1 от ЗАНН изтича на 18.07.2023г.

Доколкото това е ден вторник (работен ден) СРС счита, че жалбата, подадена по пощата на 19.07.2023г. се явява просрочена, тъй като е подадена след законоустановения 14-дневен срок и на дата, към която Наказателно постановление № 7923 от 02.11.2022г. е влязло в сила.

Като подадена след срока по чл.59, ал.2, вр. чл.58д, т.1 от ЗАНН жалбата на В.

Д. Т. срещу Наказателно постановление № 7923 от 02.11.2022г. се явява просрочена и 1 следва да бъде оставена без разглеждане, тъй като е процесуално недопустима. Това означава, че производството, образувано по повод на тази жалба, пред СРС следва да се прекрати.

Така мотивиран и на основание чл.63г от ЗАНН, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата В. Д. Т. срещу Наказателно постановление № 7923 от 02.11.2022г., издадено от Началник отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“ към Дирекция „Анализ на риска и оперативен контрол“ при Агенция „Пътна инфраструктура“, с което на основание чл.177, ал.3, т.1, предл.3 от ЗДвП и чл.53, ал.1 от ЗАНН, за нарушение по чл.139, ал.1, т.2, предл.3 от ЗДвП, вр. чл.8, ал.2, вр. ал.1, вр. чл.37, ал.1, т.1, предл.1 от Наредба № 11 от 03.07.2001г. на МРРБ за движение на извънгабаритни и/или тежки ППС на Т. е наложена „глоба“ в размера на 1500 лева.

ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД № 10902/2023г. по описа на СРС, НО, 10-ти състав.

Определението може да се обжалва с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд - София град.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2