Определение № 3566 от 23.10.2023, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Административно наказателно дело 10902/2023
- Вид
- Определение № 3566
- Подписан
- 23.10.2023
- Състав
- ИВИАНА ДИМЧЕВА ЙОРДАНОВА НАУМОВА
Цитирани разпоредби
- чл.53, ал.1 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.58а, т.1 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.58д, т.1 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.63г · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.139, ал.1, т.2, предл.3 · Закон за движението по пътищата
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 3566 гр. София, 23.10.2023 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 10-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и трети октомври през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: И. Д. Й. Н. като разгледа докладваното от И. Д. Й. Н. Административно наказателно дело № 20231110210902 по описа за 2023 година
Производството е по реда на глава III, раздел V от ЗАНН.
Образувано е по жалба на В. Д. Т. (подадена чрез адв. М.) срещу Наказателно постановление № 7923 от 02.11.2022г., издадено от Началник отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“ към Дирекция „Анализ на риска и оперативен контрол“ при Агенция „Пътна инфраструктура“, с което на основание чл.177, ал.3, т.1, предл.3 от ЗДвП и чл.53, ал.1 от ЗАНН, за нарушение по чл.139, ал.1, т.2, предл.3 от ЗДвП, вр. чл.8, ал.2, вр. ал.1, вр. чл.37, ал.1, т.1, предл.1 от Наредба № 11 от 03.07.2001г. на МРРБ за движение на извънгабаритни и/или тежки ППС на Т. е наложена „глоба“ в размера на 1500 лева.
Това Наказателно постановление (видно от известието за доставяне, приложено на лист 13 от делото) е получен от В. Т. на 04.07.2023г.
В. Д. Т. подава жалбата си срещу цитираното по-горе Наказателно постановление по пощата, като видно от датата на пощенското клеймо върху плика на лист 12 от делото и датата на приемане на пратката в „Български пощи“ (отбелязана в писмото на лист 32 от делото), жалбата на Т.а е била изпратена по пощата на 19.07.2023г. (сряда).
При така установените факти настоящият съдебен състав счита, че жалбата на В. Д. Т. (подадена по пощата на 19.07.2023г. ) срещу Наказателно постановление № 7923 от 02.11.2022г. (получено на 04.07.2023г.) е процесуално недопустима, тъй като е подадена след изтичане на преклузивния 14-дневен срок. Считано от датата на получаване на Наказателното постановление (04.07.2023г.) законоустановеният 14дневен срок за обжалване на акта по чл.58а, т.1 от ЗАНН изтича на 18.07.2023г.
Доколкото това е ден вторник (работен ден) СРС счита, че жалбата, подадена по пощата на 19.07.2023г. се явява просрочена, тъй като е подадена след законоустановения 14-дневен срок и на дата, към която Наказателно постановление № 7923 от 02.11.2022г. е влязло в сила.
Като подадена след срока по чл.59, ал.2, вр. чл.58д, т.1 от ЗАНН жалбата на В.
Д. Т. срещу Наказателно постановление № 7923 от 02.11.2022г. се явява просрочена и 1 следва да бъде оставена без разглеждане, тъй като е процесуално недопустима. Това означава, че производството, образувано по повод на тази жалба, пред СРС следва да се прекрати.
Така мотивиран и на основание чл.63г от ЗАНН, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата В. Д. Т. срещу Наказателно постановление № 7923 от 02.11.2022г., издадено от Началник отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“ към Дирекция „Анализ на риска и оперативен контрол“ при Агенция „Пътна инфраструктура“, с което на основание чл.177, ал.3, т.1, предл.3 от ЗДвП и чл.53, ал.1 от ЗАНН, за нарушение по чл.139, ал.1, т.2, предл.3 от ЗДвП, вр. чл.8, ал.2, вр. ал.1, вр. чл.37, ал.1, т.1, предл.1 от Наредба № 11 от 03.07.2001г. на МРРБ за движение на извънгабаритни и/или тежки ППС на Т. е наложена „глоба“ в размера на 1500 лева.
ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД № 10902/2023г. по описа на СРС, НО, 10-ти състав.
Определението може да се обжалва с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд - София град.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
2