Определение № 2602 от 17.10.2024, Върховен касационен съд
- Съд
- Върховен касационен съд
- Дело
- Касационно частно търговско дело 1835/2024
- Вид
- Определение № 2602
- Подписан
- 17.10.2024
- В сила
- 17.10.2024
- Състав
- Росица Божилова, Анна Ненова, Ивайло Младенов
Цитирани разпоредби
- чл. 259, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 259, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 283, изр. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 286, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 95 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2602 гр. София, 10.10.2024 г.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 1-ВО ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ
5-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на осми октомври през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Росица Божилова
Членове:
Ивайло Младенов
Анна Ненова като разгледа докладваното от Росица Божилова Частно касационно търговско дело № 20248003901835 по описа за 2024 година за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл. 274, ал. 2 вр. с ал. 1, т. 2 вр. с чл. 286, ал.
2 ГПК.
Образувано е по частна жалба на Б. Я. М. против разпореждане № 369/02.09.2019 г. по в.гр.д.№ 262/2017 г. на Окръжен съд Ямбол, с което е върната касационната жалба на страната срещу постановеното по делото въззивно решение, поради подаването й след изтичането на срока за касационно обжалване. Жалбоподателят не е изложил никакви съображения за пороци на атакуваното разпореждане, освен бланкетното му оспорване, като неправилно и незаконосъобразно, с молба за отмяната му.
Ответната страна – „Юробанк България„ АД – депозира отговор, с който оспорва жалбата и поддържа оспореното разпореждане, като правилно в крайния си извод за просроченост на касационната жалба на Б. М..
Върховен касационен съд, първо търговско отделение констатира, че частната жалба е подадена в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК ,от легитимирана да обжалва страна и е насочена срещу валиден и допустим, подлежащ наа обжалване съдебен акт.
За да се произнесе, настоящият състав съобрази следното :
Производството по в.гр.д.№ 262/2017 г. на Окръжен съд Ямбол е приключило с решение № 122/04.12.2017 г., което е връчено лично на Б. М., на 09.01.2018 г. /съобщение на л. 90 от делото/. На 12.02.2018 г. / с изпращане по пощата и видно от датата на клеймото върху пощенския плик / , страната депозира молба за предоставяне на правна помощ , за изготвяне и приподписване на касационна жалба срещу решението /л. 91/. Молбата е оставена без уважение с определение № 76/13.03.2018 г. по в.гр.д.№ 262/2017 1 г. на Окръжен съд Ямбол, потвърдено с определение № 238/16.07.2019 г. по в.ч.гр.д. № 256/2019 г. на Апелативен съд Бургас. Б. М. подава срещу въззивното решение касационна жалба с вх. № 7389/21.08.2019 г., изпратена по пощата на 19.08.2019 г. .
Частната жалба е неоснователна.
Съгласно чл. 283, изр. 2 ГПК, препращащ към чл. 259, ал. 2 ГПК, срокът за касационно обжалване се прекъсва с подаването на молба за правна помощ и не тече за времето, в което същата се разглежда. Това прекъсване на срока за касационно обжалване настъпва само ако този срок не е изтекъл към датата на подаване на молбата, какъвто не е настоящият случай.
Срокът за касационно обжалване е изтекъл на 09.02.2018 г., петък.
Липсват данни за подадена и уважена молба за възстановяване на срок.
Искане за предоставяне на правна помощ е заявено от жалбоподателя в молба, която е депозирана след изтичане на едномесечния срок за касационно обжалване на въззивното решение – на 12.02.2018 г. по пощата, видно от клеймото на приложения на л. 92 от делото плик. Неправилно е съображението на въззивния съд, че срокът за касационно обжалване е прекъснат с подаване на молбата по чл. 95 ГПК и впоследствие удължен на основание чл. 259, ал. 3 ГПК с един месец, считано от влизане в сила на определение № 238/16.07.2019 г. по в.ч.гр.д. № 256/2019 г. на Апелативен съд Бургас. Тъй като не са настъпили правни последици, съгласно предвиденото в чл. 259, ал. 2 ГПК, срокът за подаване на касационната жалба се явява изтекъл към датата на изпращането й по пощата - 19.08.2018 г..
Доколкото гореизложените мотиви предпоставят същия правен резултат, атакуваното разпореждане следва да бъде потвърдено.
Настоящият състав констатира, че по делото е депозирана касационна жалба от „Юробанк България„ АД, с вх. № 255/15.01.2018 г., за която няма данни да е администрирана. Делото следва да се върне на Окръжен съд Ямбол, за продължаване на съдопроизводствените действия по администриране на същата.
Водим от горното, Върховен касационен съд, първо търговско отделение ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 369/02.09.2019 г. по в.гр.д.№ 262/2017 г. на Окръжен съд - Ямбол.
ВРЪЩА делото на Окръжен съд – Ямбол, за продължаване на съдопроизводствените действия по администриране на касационна жалба с вх.
№ 255/15.01.2018 г., с подател „Юробанк България„ АД.
ОСЪЖДА Б. Я. М. от гр. Ямбол с ЕГН **********, на основание чл. 77 ГПК, да заплати по сметка на ВКС държавна такса в размер на 15 лева.
Определението не подлежи на обжалване.
2
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3