Определение № 2308 от 01.08.2024, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно частно наказателно дело 4605/2024
- Вид
- Определение № 2308
- Подписан
- 01.08.2024
- В сила
- 31.07.2024
- Състав
- Виктор Бисеров Чаушев, Слави Георгиев Славов, Емилия Атанасова Колева
Цитирани разпоредби
- член 250, ал.1, т.1 · Наказателно-процесуален кодекс
- член 289, ал. 1 · Наказателно-процесуален кодекс
- член 342, ал. 1 · Наказателно-процесуален кодекс
- член 81 · Наказателно-процесуален кодекс
- член 81, ал. 3 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2308 гр. София, 31.07.2024 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НО XV ВЪЗЗ. СЪСТАВ, в закрито заседание на тридесет и първи юли през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Виктор Б. Чаушев
Членове:
Емилия Ат. Колева
Слави Г. Славов като разгледа докладваното от Слави Г. Славов Въззивно частно наказателно дело № 20241100604605 по описа за 2024 година
Производството е по реда на глава двадесет и втора от НПК.
Образувано е по постъпила в СГС ,чрез СРС, въззивна частна жалба от 26.03.2024г. от В. Я. Г., в качеството му на повереник на Е. Я. К. по НЧХД № 8793/2023г. по описа на СРС. Със същата се атакува протоколно определение на СРС от 13.03.2024г. по горепосоченото дело по описа на СРС, НО, 8-ми наказателен състав. С първоинстанционния съдебен акт е прекратено наказателното производство по делото на основание член 250, ал. 1, т.1, във връзка с член 24, ал. 5, т. 2, във връзка с член 81 от НПК, а именно поради изтичане на шестмесечния срок, уреден в член 81, ал. 3 от НПК за подаване на тъжба.
Повереникът излага твърдения, че съдебния акт на СРС е неправилен и съответно незаконосъобразен, постановен при неспазване на трайно установената съдебна практика като моли въззивната инстанция да го отмени, като също така върне делото на предходната инстанция за продължаване на съдопроизводствените действия. Към жалбата са приложени постановление за отказ за образуване на досъдебно производство от 23.11.2022г, като и съдебна практика на ВКС по други производства.
Отговор на въззивната частна жалба е депозиран от подсъдимата в СРС на 04.06.2024г, в който се навежда, че последната е допустима, но по същество неоснователна. Поддържа, че определението на СРС е правилно и законосъобразно, а посочената от ответната страна практика е неактуална и не следва да бъде взета предвид от настоящия съдебен състав.
От приложените по делото материали по отношение на връчването на първоинстанционния съдебен акт, е видно, че е постановен в присъствие на жалбоподателя, в открито съдебно заседание, проведено на 13.03.2024г, като в 1 същото заседание е получен и негов препис, а жалбата е депозирана на 26.03.2024г. в СРС, така щото извън рамките на законоустановения седемдневен срок, уреден в член 342, ал. 1 от НПК. Съгласно цитирана разпоредба същият започва да тече от постановяването на определението, като в процесния случай последния ден, в който жалбата би била в срок е 20.03.2024г.
Районният съдия изрично е посочил основанието, на което е прекратено наказателното производство в протоколното определение, а именно член 250, ал.1, т.1 от НПК, какъвто е редът за прекратяване на наказателни производства в съдебно заседание преди да бъде даден ход на съдебното следствие по тях. В противен случай приложимата разпоредба за прекратяване на наказателното производство в съдебно заседание би била член 289, ал. 1 от НПК, а редът за тяхното обжалване – глава двадесет и първа от наказателния процесуален закон. Въззивният съд установи, че ход на дело по НЧХД № 8793/2023г. по описа на СРС в заседанието от 13.03.2024г. е даден, но не и ход на съдебно следствие, поради което първата инстанция е приложила правилната процесуална норма, както и посочила редът за обжалване на акта – глава двадесет и втора от НПК, а не двадесет и първа.
Законодателният подход по отношение на обжалване на определението за прекратяване на наказателното производство е изменен с ДВ, брой 48 от 2023г, в сила от 02.06.2023г, който ред е бил в сила към датата на депозиране на жалбата, месец март на настоящата календарна година. По силата на предходния ред обжалването се е разлгеждало по реда на глава двадесет и първа от НПК, в който случай тя би била подадена в законов срок.
В този смисъл, настоящият състав на СГС намира жалбата на адв. Г. от 26.03.2024г. за НЕДОПУСТИМА като подадена извън законовия срок, поради което счита, че същата следва да бъде оставена без разглеждане и да бъде върната на депозиралата я страна.
Така мотивиран, Съдът:
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ въззивна частна жалба от 26.03.2024г. от В. Я. Г., в качеството му на повереник на Е. Я. К., срещу протоколно определение от 13.03.2024г. по НЧХД № 8793/2023г. по описа на СРС.
ВРЪЩА жалбата на В. Я. Г., действащ като законен представител на тъжителя Е. Я. К.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.
Препис от определението да се изпрати на страните.
Председател: _______________________
Членове:
2
1. _______________________
2. _______________________
3