Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2097 от 19.08.2024, Апелативен съд - София

Съд
Апелативен съд - София
Дело
Въззивно частно гражданско дело 2098/2024
Вид
Определение № 2097
Подписан
19.08.2024
В сила
19.08.2024
Състав
Даниела Дончева, Капка Павлова, Красимир Маринов

Цитирани разпоредби

  • чл.248 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 275, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 278 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.64 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 2097 гр. София, 19.08.2024 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 15-ТИ ТЪРГОВСКИ, в закрито заседание на деветнадесети август през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Даниела Дончева

Членове:

Красимир Маринов

Капка Павлова като разгледа докладваното от Капка Павлова Въззивно частно гражданско дело № 20241000502098 по описа за 2024 година

Производството по делото е образувано по повод частна жалба, подадена от Г. О. З. против определение № 8791/06.06.2014г., постановено по гр.д.№ 7227/2022г. по описа на СГС,с което е оставена без разглеждане като просрочена молба вх.№16784 от 13.02.2024г., подадена от частния жалбоподател за изменение на решение №6150/30.11.2023г. в частта относно разноските, присъдени на насрещната страна.

С частната жалба се правят оплаквания във връзка с приетото в постановеното решение, че въззивникът дължи заплащане на разноски на насрещната страна.

На следващо място се посочва, че просрочието на молбата по чл.248 от ГПК се дължи на особени непредвидени обстоятелства, изразяващи се в изключително обострено болестно състояние, за което същият не можел да представи доказателства. Моли съдът да вземе предвид и наличното по делото решение на ТЕЛК.

В заключение се моли обжалваното определение да бъде отменено.

Софийският апелативен съд, след като по реда на чл. 278 ГПК се запозна с доказателствата по делото и извършвайки служебно цялостна проверка на обжалвания акт, без да е ограничен от наведените в частната жалба оплаквания (съобразно ТР № 6/15.01.2019 г. по тълк. д. № 6/2017 г., ОСГТК на ВКС ), намира последната за процесуално допустима – депозирана е в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК от надлежна страна, имаща правен интерес от обжалване и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.

По съществото на същата съдът намира следното:

Производството по в.гр.д.№ 7227/2022г. е образувано по повод подадена въззивна жалба от Г. О. З. против решение № 20006922/24.01.2022г. по гр..№8330/2021г. на СГС.

Делото е приключило с необжалваемо решение, постановено на 30.11.2023г. Със същото З. е осъден да заплати на ответната страна сумата от 480 лв. разноски, направени във 1 въззивното производство.

На 13.02.2024г. частният жалбоподател е подал молба с искане за изменение на решението в частта за разноските.

С атакувания съдебен акт градският съд е оставил тази молба без разглеждане като подадена след изтичане на законоустановения срок.

Определението е правилно.

Съгласно нормата на чл.248 от ГПК, в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските.

В настоящия случай решението е необжалваемо, поради което срокът започва да тече от неговото постановяване и е изтекъл на 30.12.2024г. Молбата е подадена след този момент, поради което подадената молба се явява недопустима, както правилно е приел и градският съд.

Изложените в частта жалба доводи за наличие на особени непредвидени обстоятелства за пропускане на срока може да бъдат основание за подаване на молба по чл.64 от ГПК,но не и да бъде прието, че същият не е пропуснат.

По горните мотиви, Софийски апелативен съд

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА определение № 8791/06.06.2014г., постановено по гр.д.№

7227/2022г. по описа на СГС,с което е оставена без разглеждане като просрочена молба вх.

№16784 от 13.02.2024г., подадена от Г. О. З. за изменение на решение № 6150/30.11.2023г. по гр.д.№ 7227/2022г. на СГС в частта относно разноските, присъдени на насрещната страна Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2