Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 80 от 12.01.2026, Апелативен съд - София

Съд
Апелативен съд - София
Дело
Въззивно частно гражданско дело 3314/2025
Вид
Определение № 80
Подписан
12.01.2026
В сила
12.01.2026
Състав
Иван Иванов, Николай Метанов, Васил Василев

Цитирани разпоредби

  • чл. 274, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 278 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 396, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.59 · Закон за задълженията и договорите
  • чл. 74 · Закон за собствеността

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 80 гр. София, 12.01.2026 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 6-ТИ ТЪРГОВСКИ, в закрито заседание на дванадесети януари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Иван Иванов

Членове:

Николай Метанов

Васил Василев като разгледа докладваното от Иван Иванов Въззивно частно гражданско дело № 20251000503314 по описа за 2025 година

Производството е по реда на чл. 274, ал.1 от ГПК.

Образувано е по частната жалба на М. Х. З. от гр. ***, чрез пълномощника адвокат Н. А., срещу разпореждане № 28632 от 7.11.2025 г. по ч.гр.д. № 11785/2025 г. на Софийския градски съд, гражданско отделение, І - 13 състав, с което е върната подадената от нея частна жалба с вх. № 131 986/ 6.11.2025 г. срещу определение № 20533 от 22.10.2025 г. по същото дело.

Твърденията са, че определението е незаконно и невярно. Молбата за обезпечение била подадена на 21.10.2025 г., а съдът се произнесъл на 22.10.2025 г., като в определението не били посочени номера на молбата и датата на подаването й.

Ето, защо уважаеми апелативни съдии, считаме, че частната жалба вх. №131986 от 06.11.2025 г. до Софийски апелативен съд е подадена в срок от датата на връчване 30.10.2025 г., видно от съобщението на съда. Атакувания съдебен акт прегражда понататъшното развитие на делото.

Молбата е разпореждането да бъде отменено и делото да бъде върнато на първоинстанционния съд за администриране на частната жалба.

Софийският апелативен съд, търговско отделение, шести състав приема следното.

С молба с вх. № 123 489/ 21.10.2025 г. М. Х. З. от гр. ***, чрез пълномощника адвокат Н. А., сезирала Софийския градски съд с молба за допускане на обезпечение на бъдещи искове с правно основание чл. 74 от ЗС, при условията на евентуалност - чл.59 от ЗЗД, които възнамерявала да предяви против К. С. И. и М. С. Ч. за 1 солидарно заплащане на сумата 68 500 лева, представляваща платено от молителката задължение по ипотечни кредити вместо техния наследодател, чрез налагане на възбрана на описания в молбата недвижим имот и запор на банкови сметки.

С определение № 20533 от 22.10.2025 г. по ч.гр.д. № 11785/2025 г. на Софийския градски съд, гражданско отделение, І - 13 състав молбата била оставена без уважение.

Препис от определението бил връчен на пълномощника на молителката адвокат Н. А. на 30.10.2025 г., която подала срещу него частна жалба с вх. № 131 986/ 6.11.2025 г.

В изпълнение на правомощията по чл. 278 от ГПК настоящият състав на въззивната инстанция преценява частната жалба като процесуално допустима - подадена е в рамките на установения срок от страна, която има правен интерес от обжалването на валиден и допустим и подлежащ на въззивен контрол съдебен акт.

По основателността й съобрази следното.

Съгласно разпоредбата на чл. 396, ал. 1 от ГПК определението на съда по обезпечение на иска може да се обжалва с частна жалба в едноседмичен срок, който за молителя тече от връчването му. Разясненията в т. 1 от Тълкувателно решение № 6 от 14.03.2014 г. по тълк.д.

№ 6/ 2013 г. на ВКС, ОСГТК, на които се е позовал съда, са неприложими за настоящия случай, тъй като се отнасят единствено за спазването на срока по чл. 390, ал. 3, изр. 1-во от ГПК за предявяване на бъдещия иск.

В конкретния случай определението е било връчено на молителката по реда на чл. 51, ал. 1 от ГПК на 30.10.2025 г. а частната жалба е подадена в последния ден на срока по чл. 396, ал.

1 от ГПК - 6.11.2025 г.

Горните съждения водят до заключението, че развитите в частната жалба оплаквания са основателни и поради несъвпадането на крайните изводи на настоящия състав на въззивната инстанция с тези на първостепенния съд обжалваното определение следва да бъде отменено и делото да бъде върнато за администриране на частната жалба.

По изложените съображения Софийският апелативен съд, търговско отделение, шести състав

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ разпореждане № 28632 от 7.11.2025 г. по ч.гр.д. № 11785/2025 г. на Софийския градски съд, гражданско отделение, І - 13 състав.

ВРЪЩА ДЕЛОТО на Софийския градски съд за администриране на частната жалба с вх. № 131 986/ 6.11.2025 г. на М. Х. З. от гр. *** срещу определение № 20533 от 22.10.2025 г. по 2 ч.гр.д. № 11785/2025 г. на Софийския градски съд, гражданско отделение, І- 13 състав.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3

----- следващ документ -----

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 80 гр. София, 12.01.2026 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 6-ТИ ТЪРГОВСКИ, в закрито заседание на дванадесети януари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Иван Иванов

Членове:

Николай Метанов

Васил Василев като разгледа докладваното от Иван Иванов Въззивно частно гражданско дело № 20251000503314 по описа за 2025 година

Производството е по реда на чл. 274, ал.1 от ГПК.

Образувано е по частната жалба на М. Х. З. от гр. ***, чрез пълномощника адвокат Н. А., срещу разпореждане № 28632 от 7.11.2025 г. по ч.гр.д. № 11785/2025 г. на Софийския градски съд, гражданско отделение, І - 13 състав, с което е върната подадената от нея частна жалба с вх. № 131 986/ 6.11.2025 г. срещу определение № 20533 от 22.10.2025 г. по същото дело.

Твърденията са, че определението е незаконно и невярно. Молбата за обезпечение била подадена на 21.10.2025 г., а съдът се произнесъл на 22.10.2025 г., като в определението не били посочени номера на молбата и датата на подаването й.

Ето, защо уважаеми апелативни съдии, считаме, че частната жалба вх. №131986 от 06.11.2025 г. до Софийски апелативен съд е подадена в срок от датата на връчване 30.10.2025 г., видно от съобщението на съда. Атакувания съдебен акт прегражда понататъшното развитие на делото.

Молбата е разпореждането да бъде отменено и делото да бъде върнато на първоинстанционния съд за администриране на частната жалба.

Софийският апелативен съд, търговско отделение, шести състав приема следното.

С молба с вх. № 123 489/ 21.10.2025 г. М. Х. З. от гр. ***, чрез пълномощника адвокат Н. А., сезирала Софийския градски съд с молба за допускане на обезпечение на бъдещи искове с правно основание чл. 74 от ЗС, при условията на евентуалност - чл.59 от ЗЗД, които възнамерявала да предяви против К. С. И. и М. С. Ч. за 1 солидарно заплащане на сумата 68 500 лева, представляваща платено от молителката задължение по ипотечни кредити вместо техния наследодател, чрез налагане на възбрана на описания в молбата недвижим имот и запор на банкови сметки.

С определение № 20533 от 22.10.2025 г. по ч.гр.д. № 11785/2025 г. на Софийския градски съд, гражданско отделение, І - 13 състав молбата била оставена без уважение.

Препис от определението бил връчен на пълномощника на молителката адвокат Н. А. на 30.10.2025 г., която подала срещу него частна жалба с вх. № 131 986/ 6.11.2025 г.

В изпълнение на правомощията по чл. 278 от ГПК настоящият състав на въззивната инстанция преценява частната жалба като процесуално допустима - подадена е в рамките на установения срок от страна, която има правен интерес от обжалването на валиден и допустим и подлежащ на въззивен контрол съдебен акт.

По основателността й съобрази следното.

Съгласно разпоредбата на чл. 396, ал. 1 от ГПК определението на съда по обезпечение на иска може да се обжалва с частна жалба в едноседмичен срок, който за молителя тече от връчването му. Разясненията в т. 1 от Тълкувателно решение № 6 от 14.03.2014 г. по тълк.д.

№ 6/ 2013 г. на ВКС, ОСГТК, на които се е позовал съда, са неприложими за настоящия случай, тъй като се отнасят единствено за спазването на срока по чл. 390, ал. 3, изр. 1-во от ГПК за предявяване на бъдещия иск.

В конкретния случай определението е било връчено на молителката по реда на чл. 51, ал. 1 от ГПК на 30.10.2025 г. а частната жалба е подадена в последния ден на срока по чл. 396, ал.

1 от ГПК - 6.11.2025 г.

Горните съждения водят до заключението, че развитите в частната жалба оплаквания са основателни и поради несъвпадането на крайните изводи на настоящия състав на въззивната инстанция с тези на първостепенния съд обжалваното определение следва да бъде отменено и делото да бъде върнато за администриране на частната жалба.

По изложените съображения Софийският апелативен съд, търговско отделение, шести състав

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ разпореждане № 28632 от 7.11.2025 г. по ч.гр.д. № 11785/2025 г. на Софийския градски съд, гражданско отделение, І - 13 състав.