Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Решение № 104 от 12.03.2020, Районен съд - Ямбол

Съд
Районен съд - Ямбол
Дело
Административно наказателно дело 158/2020
Вид
Решение № 104
Подписан
12.03.2020
В сила
09.04.2020
Състав
РАДОСТИН СТОЯНОВ РАДИЕВ

Цитирани разпоредби

  • чл. 59 ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.63 ал.1 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.64 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.140, ал.1 · Закон за движението по пътищата
  • чл. 150а, ал.1 · Закон за движението по пътищата

Р Е

Ш Е Н

И Е №104/12.3.2020г. гр.

Ямбол, 12.03.2020 год.

В И М Е Т

О Н А

Н А Р О Д А

Ямболски районен съд, наказателна колегия в публичното заседание на четвърти март през две хиляди и двадесета година в състав:

Председател:

РАДОСТИН РАДИЕВ при секретаря М. М. като разгледа докладваното от Р.РАДИЕВ АНД № 158 по описа за 2020 год. за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по жалба на Н. Д. М. *** против Наказателно постановление № *** год. на Началник РУ – С., с което на осн. чл. 177, ал1, т.1 от ЗДвП му е наложено наказание глоба в размер на 100 лв. за нарушение на чл. 150а, ал.1 от ЗДвП.

В съдебно заседание жалбоподателят , редовно призован се явява лично и пледира за отмяна на наказателното постановление, като издадено в нарушение на материалния закон..

Въззиваемата страна

, редовно призована , чрез процесуалния си представител счита жалбата за неоснователна и пледира за потвърждаване на наказателното постановление.

Съдът, след като обсъди по отделно и в тяхната съвкупност събраните и проверени в хода на съдебното следствие доказателства по делото, приема за установена следната фактическа обстановка:

На 06.12.2019 год. на жалбоподателя е връчено наказателно постановление № *** год. на ОДМВР С. с което му е наложена глоба в размер на 200 лв. и е лишен от право да управлява МПС за срок от шест месеца за извършено нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП. При връчване на наказателното постановление му е отнето и свидетелството за управление на МПС.

На същата дата –

06.12.2019 год жалбоподателят е управлявал МПС – л.а.

Фолкваген пасат с рег № ***

АР в гр. С.а, по ул. „***. В 22,00 часа е спрян за проверка до дом № 23 от свидетеля К. ***. След извършена справка з дежурната част установява, че СУМПС на жалбоподателят му е отнето по административен ред.

Свидетелят К. съставя АУАН на жалбоподателя за нарушение на чл.150а, ал.1 от ЗДвП.

На базата на съставения акт е издадено и атакуваното наказателно постановление, което е връчено на жалбоподателя на 31.01.2020 год.

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в преклузивния срок по чл. 59 ал.2 ЗАНН от надлежно легитимирано лице. Разгледана по същество се преценя като основателна, поради следните съображения:

Издаденото наказателно постановление е материално незаконосъобразно. Съгласно чл.64 от ЗАНН наказателните постановления влизат в сила ако не са били обжалвани в законния срок. Според чл.59, ал.2 от ЗАНН нарушителят може да обжалва постановлението в седемдневен срок от връчването му. Видно от приложената към административно наказателната преписка справка за нарушител наказателно постановление № *** год. на ОДМВР С. е връчено на жалбоподателя на 06.12.2019 год. и седмодневния срок за обжалването му изтича на в края на 13.12.2019 год., като влиза в сила на 14.12.2019 год.

По изложените мотиви съдът намира, че към датата на съставяне на процесния АУАН – 06.12.2019 год. жалбоподателят не е бил лишен по административен ред от право да управлява МПС.

Предвид гореизложеното сьдьт счита, че НП като материално незаконосьобразно следва да бьде отменено.

Предвид изложеното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, сьдьт Р Е Ш

И :

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № *** год. на Началник РУ – С*, с което наН*Г.

***, ЕГН **********, на осн. чл. 177, ал1, т.1 от ЗДвП му е наложено наказание глоба в размер на 100 лв. за нарушение на чл.

150а, ал.1 от ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – Я* в 14-дневен срок от получаване на сьобщението, че е изготвено.

РАЙОНЕН

СЪДИЯ: