Акт от 09.03.2018, Районен съд - Ловеч
- Съд
- Районен съд - Ловеч
- Дело
- 401/2018
- Подписан
- 09.03.2018
Цитирани разпоредби
- чл. 130 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 51, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е гр. Ловеч, 09.03.2018 г.
ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, девети състав, в закрито заседание на девети март две хиляди и осемнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦВЕТОМИРА ВЕЛЧЕВА при секретар ..., като изслуша докладваното от съдията гр. д. № 401 по описа за 2018 г. на съда и за да се произнесе, съобрази следното:
Производството е образувано по повод постъпила искова молба от „ЧЕЗ ЕЛЕКТРО БЪЛГАРИЯ“ АД против С.Г.Ф. за установяване на вземания, предмет на оспорена заповед за изпълнение.
Във връзка с подаване заявление от „ЧЕЗ
ЕЛЕКТРО БЪЛГАРИЯ“ АД е образувано ч. гр. д. № 2221/2017 г. по описа на РС Ловеч, по което срещу С.Г.Ф. е издадена заповед за изпълнение. Изъплнието на заповедта е оспорено от длъжника, поради което с разпореждане от 09.01.2018 г., на заявителя са дадени указания за установяване на вземанията по исков ред в 1-месечен срок. Препис от разпореждането е връчен на „ЧЕЗ ЕЛЕКТРО БЪЛГАРИЯ“ АД, при условията на чл. 51, ал. 1 ГПК, на 29.01.2018 г. /видно от съобщение от 09.01.2018 г./. Срокът за предявяване на иска за установянане на вземането е изтекъл на 28.02.2018 г. /аргумент от чл. 60, ал. 3 ГПК – на последния ден от м. февруари, тъй като той няма 29-то число/. Искът за установянвен на вземането е предявен на 06.03.2018 г., а молбата, въз основа на която това е сторено, е изпаратена по пощата с писмо от 02.03.2018 г., т. е. извън указания от съда срок /срокът за предявяване на иска е изтекъл на 28.02.2018 г., а молбата, с която е предявен е изпратена с пратка по пощата на 02.03.2018 г./, поради което се явява процесуално недопустим.
С оглед на изложеното и на основание чл.
130 ГПК, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ВРЪЩА подадената от „ЧЕЗ ЕЛЕКТРО
БЪЛГАРИЯ“ АД искова молба вх. № 2295/06.03.2018 г. и ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 401/2018 г. по описа на РС Ловеч.
Определението може да се обжалва от ищеца с частна жалба в 1-седмичен срок от връчването му пред Окръжен съд Ловеч.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: