Определение № 296 от 13.06.2024, Районен съд - Русе
- Съд
- Районен съд - Русе
- Дело
- Административно наказателно дело 889/2024
- Вид
- Определение № 296
- Подписан
- 13.06.2024
- В сила
- 26.06.2024
- Състав
- Пламен Георгиев Ченджиев
Цитирани разпоредби
- чл.58 ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.59 ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.63 ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.64 б."б" · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.299 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 296 гр. Русе, 13.06.2024 г.
РАЙОНЕН СЪД – РУСЕ, VI НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на тридесет и първи май през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Пламен Г. Ченджиев при участието на секретаря Виолета К. Цветкова като разгледа докладваното от Пламен Г. Ченджиев Административно наказателно дело № 20244520200889 по описа за 2024 година Съдът като взе предвид,че производството по делото е образувано въз основа на жалба срещу наказателно постановление № 38-0003197/28.10.2021г. на директора на РД „АА“ Русе от А. Т. А. и приложеното към преписката копие от пощенски плик и копие от заявление, намира,че жалбата е недопустима.
Видно от приложения с преписката пощенски плик наказателното постановление е изпратено за връчване на А. на адреса посочен в акта. Пощенската пратка се е върнала непотърсена и наказващият орган е приел наказателното постановление за връчено на осн. чл.58 ал.2 от ЗАНН и след изтичане на срока за обжалване е пристъпил към изпълнение. По повод изпълнението жалбоподателката изрично е поискала връчване на наказателното постановление и с подписа си върху заявлението изрично е посочила,че цялата преписка и е връчена на 19.04.2024.г.
Дори да се приеме,че наказателното постановление е било връчено за пръв път на 19.04.2024г. то следва,че срокът за обжалване по чл.59 ал.2 от ЗАНН изтича на 08.05.2024г. който е работен ден и на следващия ден наказателното постановление е влязло в законна сила.Видно от положеното в жалбата клеймо,тя е депозирана в деловодството на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ Русе на 10.05.2024г. – два дни след изтичане на 14дневния срок от връчване на препис от наказателното постановление.Това обстоятелство прави жалбата недопустима и тя не може да прояви своя суспенсивен и девулативен ефект.
Предвид горното съдът намира,че определението за даване ход по същество следва да се отмени и съдебното производство да се прекрати поради недопустимост на жалбата.
Мотивиран така и на основание чл.63 ал.2 от ЗАНН вр. чл.64 б.”б” от ЗАНН , 1 съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определението за даване ход по същество и на осн.чл.299 от НПК вр. чл.84 от ЗАНН ВЪЗОБНОВЯВА съдебното следствие по делото.
ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АНД №889/2024г. по описа на Районен съд Русе образувано въз основа на жалба на А. Т. А. от гр.Русе ЕГН ********** срещу наказателно постановление № 38-0003197/28.10.2021г. на директора на РД „АА“ Русе .
Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7 дневен срок от уведомяването пред Административен съд гр.Русе.
Препис да се изпрати на РД АА и жалбоподателката.
Съдия при Районен съд – Русе: _______________________
2