Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Решение № 110 от 21.09.2026, Софийски окръжен съд

Съд
Софийски окръжен съд
Дело
Търговско дело 82/2025
Вид
Решение № 110
Подписан
21.09.2026
В сила
29.09.2026
Състав
Георги Димитров Чолаков

Цитирани разпоредби

РЕШЕНИЕ

№ 110 гр. София, 21.09.2026 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, V ПЪРВОИНСТАНЦИОНЕН

ТЪРГОВСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и първи септември през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Георги Д. Чолаков като разгледа докладваното от Георги Д. Чолаков Търговско дело № 20251800900082 по описа за 2025 година

Производството е по реда на чл.632, ал.4 от ТЗ.

С решение № 112/10.08.2025 год. по т.д.н. № 82/2025 год. на СОС съдът е обявил неплатежоспособността на „Б.“ ЕООД, ЕИК ., открил е производство по несъстоятелност на длъжника, постановил е прекратяване на дейността му, обявил го е в несъстоятелност и е спрял производството по делото. Горното решение е обявено в ТРРЮЛНЦ на 11.08.2025 год. и от този момент е започнал да тече едногодишният срок по чл.632, ал.2 от ТЗ.

В последния ден на горния срок, 11.08.2026 год. кредиторът НАП е искал възобновяване на осн. чл.632, ал.2 от ТЗ на производството по несъстоятелност на дружеството. С решение № 103/13.08.2026 год., влязло в законна сила на 14.09.2026 год., съдът е отхвърлил горната молба. Със същото решение съдът е определил и размер на разноските, които следва да бъдат предплатени от кредитора НАП за да бъде възобновено производството по делото; в указания от съда едноседмичен срок горните разноски /04.09.2026 год. вкл./ не са били внесени по сметка на съда.

С молба от 15.09.2026 год. пълномощникът на длъжника адв. А. Г. от САК е представил удостоверение по чл.5, ал.10 от КСО – изх. № 5502-22-29/07.04.2026 год. по описа на ТП на НОИ – София област, видно от което, „Б.“ ЕООД е предал ведомости в НОИ за съхранение по реда на Инструкция № 5/30.06.2005 год. за приемане и съхраняване на ведомости за заплати и трудовоправни документи на прекратени осигурители без правоприемник – за времето от 01.03.1998 год. до 30.06.2002 год., от 01.11.2002 год. до 31.08.2016 год. и от 02.20.2016 год. до 31.08.2025 год.

Видно от удостоверението,

- за времето от 27.08.1997 год. до 31.12.1997 год. и от 01.09.2025 год. до 18.03.2026 1 год. такива ведомости не са предавани, тъй като осигурителят в тези периоди не е имал наети лица и съответно не е съставял такива;

- за времето от 01.07.2002 год. до 31.10.2002 год. и от 01.09.2016 год. до 30.09.2016 год. такива ведомости не са предавани, тъй като такива липсват.

Горното удостоверение по чл.5, ал.10 от КСО е било издадено след съставен приемопредавателен протокол № 1146-22/07.04.2026 год. за предадените ведомости.

Тъй като до изтичане на едногодишния срок по чл.632, ал.2 от ТЗ друг кредитор или длъжникът не са поискали възобновяване на производството, на осн. чл.632, ал.4 от ТЗ и след извършената проверка за обстоятелствата по чл.632, ал.6 от ТЗ съдът следва да прекрати производството по настоящото дело и да постанови заличаването на длъжника от ТРРЮЛНЦ, поради което

РЕШИ:

ПРЕКРАТЯВА на основание чл.632, ал.4 от ТЗ производството по т.д.н. № 82/2025 год. на СОС по несъстоятелност на „Б.“ ЕООД – в несъстоятелност, ЕИК ..

ПОСТАНОВЯВА заличаването от ТРРЮЛНЦ на „Б.“ ЕООД – в несъстоятелност, ЕИК ..

На осн. чл.624 от ТЗ препис от решението да се изпрати на Агенция по вписванията за вписване в ТРРЮЛНЦ.

Решението на осн. чл.613а, ал.1 от ТЗ подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от вписването му в ТРРЮЛНЦ.

Съдия при Софийски окръжен съд: _______________________

2