Протоколно определение № 1154 от 10.06.2026, Районен съд - Сливен
- Съд
- Районен съд - Сливен
- Дело
- Административно наказателно дело 348/2026
- Вид
- Протоколно определение № 1154
- Подписан
- 10.06.2026
- В сила
- 18.06.2026
- Състав
- Магдалена Момчилова
Цитирани разпоредби
ПРОТОКОЛ
№ 1154 гр. Сливен, 10.06.2026 г.
РАЙОНЕН СЪД – СЛИВЕН, II СЪСТАВ, в публично заседание на десети юни през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Магдалена Момчилова при участието на секретаря Галина Едр. Пенева
Сложи за разглеждане докладваното от Магдалена Момчилова Административно наказателно дело № 20262230200348 по описа за 2026 година.
На именното повикване в 10:04 часа се явиха:
Жалбоподателят В. И. Г., редовно призован, не се явява. Представлява се от адв.Х. Х. от АК-Сливен, надлежно упълномощен от преди.
Въззиваемата страна – Началник сектор в ОДМВР-Сливен, РУ Сливен, редовно призована, не се представлява в с.з.
Адв.Х.: Моля да дадете ход на делото. Запознах се с приложените документи. Виждам, че двете НП, оспорваното и другото са връчени на един и същи ден. Не си спомням за това НП дали е имало образувано дело или не. В предното съдебно заседание по настоящото дело жалбоподателят заяви, че оспорва подписа, положен на разписката по обжалваното НП по настоящото дело. Затова моля да бъде назначена експертиза.
Съдът се оттегли на тайно съвещание.
След проведено тайно съвещание и след като изслуша становището на процесуалния представител на жалбоподателя, съдът намира, че подадената жалба е недопустима. Видно от приложеното по делото заверено копие на НП № 23-0804-005502/10.11.2023 г., издадено от Началник сектор в ОДМВРСливен, РУ-Сливен, върху същото е отбелязана дата на получаване на разписката 10.01.2025 г., като на ръка е изписано „връчен в 13,25 часа“ и името на връчителя „инсп.Н.В.Н.“, както и има положен подпис на нарушител и под него е изписано ръкописно „В.Г.“ (л.9-10 от делото).
С разпореждането за насрочване на делото съдът е изискал от ОДМВР – 1
Сливен служебна справка за постоянен и настоящ адрес на жалбоподателя за периода от 01.06.2023 г. до 01.06.2025 г. От получената служебна справка се установява, че постоянният и настоящият адрес на жалбоподателя – гр.*****, са регистрирани от 07.04.2010 г. и не са променяни до момента на изготвяне на справката (л.38 от делото).
Видно от показанията на свид.Н. в предходно съдебно заседание, същият заяви, че е връчил лично наказателното постановление на жалбоподателя. Видно от справката за нарушител/водач на жалбоподателя В.
Г. на същата дата е било връчено и НП № 23-0804-005404/06.11.2023 г.
Същото е влязло в сила на 25.01.2025 г. Съдът е изискал заверен препис от цитираното НП, видно от което е, че същото е влязло в сила на 25.01.2025 г., връчено е лично на жалбоподателя В. Г. на 10.01.2025 г. от полицейския служител Н.В.Н..
Съгласно чл.84 от ЗАНН, доколкото в този закон няма особени правила за изчисляване на срокове, се прилагат разпоредбите на НПК. Тази препращаща норма определя, че начинът по който следва да се изчисли срокът за подаване на жалба е визиран в чл.183 от НПК и по-точно в ал.2, която гласи, че срокът, който се изчислява в дни започва да тече на следващия ден и изтича в края на последния ден. В настоящия случай, след като НП е връчено на 10.01.2025 г., срокът за обжалване започва да тече от 11.01.2025 г. и изтича в края на 24.01.2025 г. – петък, който е бил работен ден. Жалбата се явява подадена извън 14-дневния срок за обжалване, тъй като същата е подадена на 06.03.2026 г. Посоченият срок е преклузивен и неспазването му преклудира правото на жалбоподателя Г. да обжалва издаденото НП.
Като съобрази всичко изложено до настоящия момент и като взе предвид, че в разписката към обжалваното НП е отбелязано, че НП е връчено лично на В.Г. на 10.01.2025 г., както и че в НП е посочено, че същото подлежи на обжалване в 14-дневен срок чрез наказващия орган пред РС – Сливен, съдът приема че същото е влязло в сила на 25.01.2025 г.
Предвид изложеното съдът счита, че жалбата срещу НП № 23-0804005502/10.11.2023 г., издадено от Началник сектор в ОДМВР-Сливен, РУСливен, се явява недопустима и съдът следва да остави същата без разглеждане и да прекрати съдебното производство по делото.
С оглед гореизложеното съдът
2
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на В. И. Г. с ЕГН ********** от гр.Сливен срещу НП № 23-0804-005502/10.11.2023 г., издадено от Началник сектор в
ОДМВР-Сливен,
РУ-Сливен, като
ПРОЦЕСУАЛНО
НЕДОПУСТИМА.
ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АНД № 348/2026 г. по описа на Сливенски Районен съд.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да бъде обжалвано в 7-дневен срок от днес пред СлАС.
ДА СЕ СЪОБЩИ определението на въззиваемата страна.
Протоколът се изготви в с.з.
Заседанието по делото се закри в 10,32 часа.
Съдия при Районен съд – Сливен: _______________________ Секретар: _______________________
3