Определение № 110 от 08.02.2023, Апелативен съд - Варна
- Съд
- Апелативен съд - Варна
- Дело
- Въззивно частно търговско дело 703/2022
- Вид
- Определение № 110
- Подписан
- 08.02.2023
- Състав
- Анета Николова Братанова, Магдалена Кръстева Недева, Даниела Димова Томова
Цитирани разпоредби
- чл. 248 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 248 ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.274 ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.274 ал.3 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 110 гр. Варна, 07.02.2023 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД – ВАРНА в закрито заседание на седми февруари през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Анета Н. Братанова
Членове:
Магдалена Кр. Недева
Даниела Д. Томова като разгледа докладваното от Магдалена Кр. Недева Въззивно частно търговско дело № 20223001000703 по описа за 2022 година за да се произнесе, взе пред вид следното :
Производството по делото е по реда на чл.274 ал.1 ГПК вр.чл.248 ал.1 ГПК.
Образувано е по подадена частна жалба от „Силвър Инвест“ ЕООД, ЕИК 203717728, гр.Варна, ул.“Цар Асен“, бл.46, ет.2, ателие 2, представлявано и управлявано от П. Ц., гражданин на Украйна против определение № 1451/29.09.2022г. на Варненския окръжен съд, търговско отделение, постановено по т.д. № 165/22г., с което е оставена без разглеждане като подадена след преклузивен срок молба на дружеството вх.№
12718/30.05.22г с искане за допълване на определение № 630/28.04.2022г, по реда на чл. 248 ГПК с присъждане на разноски в негова полза.
Жалбоподателят счита обжалваното определение за неправилно, необосновано и незаконосъобразно, постановено в противоречие с процесуалния закон, поради което моли за неговата отмяна и връщане на делото на първоинстанционния съд за произнасяне по молбата му с правно основание чл.248 ГПК или за постановяване на друго, с което да бъде допълнено определение № 630/28.04.2022г. по т.д. № 165/22г. на ВОС в частта за разноските съобразно направеното в молбата искане. Изложени са подробни аргументи, свеждащи се основно до несъгласие с извода на окръжния съд за просрочие на молбата му по чл.248 ГПК предвид на това, че тя е подадена преди изобщо прекратителното определение № 630/28.04.2022г.
1 да е влязло в сила поради предприетото му обжалване и на второ място до основателност на направеното искане за присъждане на разноски.
В законоустановения срок не е постъпил писмен отговор от ответната по частната жалба страна.
Съдът, след преценка на доказателствата по делото, намери следното :
Частната жалба е подадена в срок от надлежна страна в процеса и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.
Разгледана по същество, същата се явява неоснователна, по следните съображения :
Определение № 630/ 28.04.22г. за прекратяване на производството по делото е било съобщено на пълномощника на молителя/частен жалбоподател на 10.05.22г. Тъй като той като ответник няма интерес от обжалване на прекратителното определение, съгласно т.14 на ТР№ 6/2012 г. на ОСГТК на ВКС, постановено по тълк.дело № 6/12г., началният момент, от който започва да тече за него срокът по чл. 248 ал. 1 ГПК за подаване на молба за допълване или изменение на решението в частта за разноските тече от уведомяването му и изтича на 25.05.2022г. Молбата за изменението на определението е подадена на 30.05.22г, поради което се явява просрочена.
Производството по нея следва да бъде прекратено поради неговата недопустимост.
Предвид на това обжалваното определение се потвърждава като правилно и законосъобразно.
Водим от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА определение № 1451/29.09.2022г. на Варненския окръжен съд, търговско отделение, постановено по т.д. № 165/22г., с което е оставена без разглеждане като подадена след преклузивен срок молба на „Силвър Инвест“ ЕООД, ЕИК 203717728, гр.Варна, ул.“Цар Асен“, бл.46, ет.2, ателие 2, представлявано и управлявано от П. Ц., гражданин на Украйна вх.№ 12718/30.05.22г с искане за допълване на определение № 630/28.04.2022г, по реда на чл. 248 ГПК с присъждане на разноски в негова 2 полза.
Определението може да се обжалва пред ВКС на РБ в едноседмичен срок от съобщаването му с частна жалба по реда на чл.274 ал.3 ГПК.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3