Акт от 13.07.2021, Административен съд - Перник
- Съд
- Административен съд - Перник
- Дело
- 294/2021
- Подписан
- 13.07.2021
- В сила
- 28.07.2021
Цитирани разпоредби
- чл. 144 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 150, т. 6 и т. 7 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 150, т. 6 и т. 7 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 151, т. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 158, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 158, ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 160, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 60, ал. 5 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 199 гр. Перник, 13.07.2021 г.
Административен съд-Перник, в закрито заседание на тринадесети юли през две хиляди двадесет и първа година, в състав:
Съдия: Слава Георгиева като разгледа докладваното от съдия
Георгиева административно дело № 294 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е образувано по жалба на Е.А.Г.,*** против мълчалив отказ на кмета на община Р.*** да се произнесе по заявление с вх. № АО-94-00-475 от 22.04.2021г.. Със заявлението е поискала ул. “***”, в гр.
Р.*** да се затвори за паркиране на МПС-та, а пътните средства, зареждащи магазините и офисите да са с пропуск.
С разпореждане на съдия докладчика от 23.06.2021г. производството по делото е оставено без движение, като подробно е указано на г-жа Г. да конкретизира жалбата си и съответно да я приведе в съответствие с чл. 150, т. 6 и т. 7 от АПК, както и да представи доказателства за платена държавна такса за образуване на съдебно производство, съгласно чл. 151, т. 3 от АПК. Указана й е и неблагоприятната последица от неизпълнение на дадените указания, като е посочено, че жалбата й ще се остави без разглеждане, а производството по делото ще бъде прекратено.
Постановеното разпореждане е връчено лично на Е.Г. на 25.06.2021г., видно от приложеното по дело съобщение за връчване. Налице е редовно връчване на съдебни книжа като срокът, в който е следвало да се изпълни е изтекъл на 02.07.2021г.-петък, работен ден.
Настоящия състав, намира, че производството по делото следва да се прекрати, а жалбата, с която е сезиран да се остави без разглеждане. Доводите за това са следните:
Връчването на съдебните книжа е извършено съгласно правилата на закона. Срокът по чл. 158, ал. 1 от АПК, в който е следвало да бъдат отстранени нередовностите на жалбата, изчислен съобразно чл. 60, ал. 5 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК е изтекъл на 02.07.20212г., петък, присъствен ден. В указания период от време жалбоподателката е имала възможност да изпълни дадените указания, като представи по делото доказателства за платена държавна такса в размер на 10 лева по сметка на Административен съд-Перник, съгласно чл. 2б, б. "а" от Тарифа № 1 към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и Министерство на правосъдието, както и да приведе жалбата си в съответствие на чл. 150, т. 6 и т. 7 от АПК, но не го е сторила. Държавната такса е дължима и е следвало да се внесе в определения от съда срок. Разпореждането е надлежно връчено лично на жалбоподателката на 25.06.2021г. Същата в указания срок, който е изтекъл на 02.07.2021г.-петък, присъствен ден не го е изпълнила и не е представила по делото доказателства за платена държавна такса, както и не привела жалбата си в съответствие на закона. Нередовността по жалбата не е отстранена и към настоящия момент.
Въз основа на изложеното и на основание чл. 160, ал. 1 от АПК, във връзка с чл. 158, ал. 3 от АПК и чл. 150, т. 6 и т.
7 от АПК и чл. 151, т. 3 от АПК жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, поради неизпълнение в срок на указанията на съда, оформени в разпореждане от 23.06.2021г., а производството по делото следва да бъде прекратено.
Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 160, ал. 1 от АПК, връзка с чл. 158, ал. 3 от АПК, съдът О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ
БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на Е.А.Г.,*** против мълчалив отказ на кмета на община Р.*** да се произнесе по заявление с вх. № АО-94-00-475 от 22.04.2021г.
ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 294 по описа за 2021 г. на Административен съд-Перник.
Определението може да се обжалва от страните в 7-мо дневен срок от връчването му пред Върховен административен съд на Република България.
Съдия: /П/