Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 246 от 08.05.2024, Окръжен съд - Разград

Съд
Окръжен съд - Разград
Дело
Въззивно частно гражданско дело 166/2024
Вид
Определение № 246
Подписан
08.05.2024
В сила
08.05.2024
Състав
Анелия Маринова Йорданова, Атанас Дечков Христов, ЦВЕТАЛИНА МИХОВА ДОЧЕВА

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 246 гр. Разград, 08.05.2024 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – РАЗГРАД, ПЪРВИ ВЪЗЗИВЕН ГРАЖДАНСКИ

СЪСТАВ, в закрито заседание на осми май през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Анелия М. Йорданова

Членове:

Атанас Д. Христов

ЦВЕТАЛИНА М. ДОЧЕВА като разгледа докладваното от Анелия М. Йорданова Въззивно частно гражданско дело № 20243300500166 по описа за 2024 година

Производството е по реда на 274, ал. 1, т. 1 от ГПК

Постъпила е частна жалба от Н. А. И. чрез пълномощник против Разпореждане № 578/ 12. 04. 2024 г. по гр. д. № 652/ 23 г. на ИРС, с което е върната подадената Частна жалба вх. № 897/ 11. 03. 2024 г. срещу Определение № 44/ 21. 02. 2024 г. като нередовна. Моли разпореждането да бъде отменено и делото да бъде върнато на районния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

Разградският окръжен съд, като обсъди изложените доводи и след проверка на обжалвания акт, констатира следното:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в срок от надлежна страна, против акт, подлежащ на съдебен контрол по реда на въззивната проверка.

С Определение № 44/ 21. 02. 2024 г. районният съд е осъдил на осн. чл. 78, ал. 4 от ГПК във вр. с чл. 38, ал. 2 от ЗА Н. А. И. да заплати на адвокат Калоян Руменов Монев адвокатско възнаграждение в размер на 1 000 лева, тъй като производството по делото е било прекратено, поради оттегляне на исковата молба.

Против същото определение, връчено на адв. К. Х. на 07. 03. 2024 г., е постъпила Частна жалба вх. № 897/ 11. 03. 2024 г ., която с Разпореждане № 415/ 13. 03. 2024 г. е оставена без движение с указание в едноседмичен срок от уведомяването жалбоподателят да представи доказателства – документ за внесена държавна такса в размер на 15 лева.

Разпореждането е връчено на повереника на жалбоподателя – адв. К. Х., която е посочена и за съдебен адрес, на 25. 03. 2024 г. С Молба, вх. № 1111/ 25. 03. 2024 г. адв. К. Х. е представила вносна бележка за платена държавна такса в размер на 15 лева по сметка на Разградския окръжен съд.

С обжалваното разпореждане съдът е върнал подадената частна жалба, като е счел, че 1 нередовностите не са отстранени, тъй като срокът за обжалване на Определение № 44/ 21.

02. 2024 г. е изтекъл на 14. 03. 2024 г. , тъй като разпореждането е получено от жалбоподателя чрез адвокат К. Х. на 07. 03. 2024 г.

При тези данни, съдът приема, че обжалваното разпореждане е незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

Подадената Частна жалба вх. № 897/ 11. 03. 2024 г. срещу Определение № 44/ 21. 02.

2024 г. е била подадена в срока за обжалване. Била е нередовна, поради което правилно съдът е приложил разпоредбата на чл. 275, ал. 2 във вр. с чл. 261, т. 4 от ГПК, като е дал указания на заявителя да внесе държавна такса по сметка на Разградския окръжен съд в размер на 15 лева. Районният съд е нарушил разпоредбата на чл. 262, ал. 2 от ГПК, която следва да се приложи в този случай и според която, ако не се отстранят допуснатите нередовности в указания едноседмичен срок, съгл. чл. 262, ал.1 от ГПК, жалбата се връща. В случая, нередовностите са отстранени в указания от съда едноседмичен срок по чл. 262, ал.

1 от ГПК, поради което неправилно с обжалваното разпореждане е върната частната жалба.

Воден от изложеното, Разградският окръжен съд

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ Разпореждане № 578/ 12. 04. 2024 г. по гр. д. № 652/ 23 г. на РС Исперих, с което е върната подадената Частна жалба вх. № 897/ 11. 03. 2024 г. срещу Определение № 44/ 21. 02. 2024 г. като нередовна.

ВРЪЩА делото на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия по администриране на Частна жалба вх. № 897/ 11. 03. 2024 г.

Определението не подлежи на обжалване .

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2