Акт от 18.01.2021, Административен съд - Велико Търново
- Съд
- Административен съд - Велико Търново
- Дело
- 781/2020
- Подписан
- 18.01.2021
- В сила
- 04.02.2021
Цитирани разпоредби
- чл. 149, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 150, ал. 1, т. 5, 6 и 7 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 150, ал. 1, т. 5, 6 и 7 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 150, ал. 1, т. 5, 6 и 7 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 159, т. 5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 171, т. 2, б. "А" · Закон за движението по пътищата
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№
21 гр.
Велико Търново, 18.01.2021 г.
Административен съд – гр. Велико Търново, ІV–ти състав, в закрито съдебно заседание на осемнадесети януари две хиляди двадесет и първа година, в състав :
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: Йорданка Матева като разгледа докладваното от съдия Матева адм. д. № 781/2020 г. по описа на Административен съд – гр. Велико Търново, за да се произнесе взе предвид следното:
Производство по чл. 159, т. 5 от АПК.
Делото е образувано по жалба на П.М.Л. *** до Административен съд – Велико Търново с вх. № 4822/18.12.2020 г.
Съдът е намерил тази жалба за нередовна, като несъответстваща на изискванията на чл.
150, ал. 1, т. 5, 6 и 7 от АПК и с разпореждането си от 22.12.2020 г. е указал на жалбоподателя да посочи обжалвания административен акт или действие на администрацията, в какво се състои незаконосъобразността на този акт, действие или изпълнение на акт и какво е искането до съда, като има предвид указанията в мотивите на това разпореждане за различния ред за оспорване на актове и изпълнението им.
В отговор на това разпореждане жалбоподателят е депозирал писмено обяснение с вх.
№ 39/06.01.2021 г., с което по същество е уточнил, че оспорва законността на приложената спрямо него ПАМ № 200352-000030 (за която всъщност е приложил заповед към първоначалната си жалба) с мотива, че тази ПАМ се основава на незаконосъобразен АУАН и НП, отменени по съдебен ред, като е посочил, че ограниченията в страната са му попречили да оспори същата тази ПАМ в срок. По тези мотиви иска отмяна на ПАМ и връщане на отнетия със заповедта за прилагането й регистрационен талон, част 2.
Съдът е изпратил първоначалната жалба и уточнението към нея (именувано „обяснение“) на РУ – Свищов за комплектуването й с преписката по издаване на обжалвана Заповед за прилагане на ПАМ № 20-0352-000030 по чл. 171, т. 2, б. „А“ от ЗДвП от 09.03.2020 г. на началника на РУ – Свищов. Изисканата преписка и информация е изпратена от РУ - Свищов на съда на 13.01.2020 г.
Съдът, като разгледа представените към жалбата доказателства и приложените доказателства към административната преписка, констатира, че жалбата е просрочена.
Предмет на съдебно оспорване пред настоящия съд е Заповед за прилагане на ПАМ № 20-0352-000030 по чл. 171, т. 2, б. „А“ от ЗДвП от 09.03.2020 г. на началника на РУ – Свищов. Видно от Разписката, удостоверяваща връчването й (стр. 2 от самата заповед), жалбоподателят е получил препис от нея на 08.04.2020 г. С връчването на препис от заповедта за прилагане на процесната ПАМ, за нейния адресат е започнал да тече срока за съдебното й обжалване, който съгласно чл.
149, ал. 1 от АПК е 14-дневен. Посоченият срок е преклузивен и за него съдът следи служебно. Същият в конкретния случай е изтекъл на 22.04.2020 г., сряда.
Нито се твърди, нито се доказва жалбоподателят в рамките на този срок да е оспорил Заповедта на прилагане на ПАМ. Видно от преписката е, че същият е оспорил единствено и само НП № 20-0352-000205/11.03.2020 г. и АУАН, въз основа на което то е било издадено, със жалба от 10.04.2020 г.
Неоснователно е възражението, че „процесната ПАМ не е обжалвана заради ограниченията в България заради КОВИД-19“. Извънредното положение на територията на Република България е въведено с Решение на НС от 13.03.2020 г. Посоченото решение, както и предприетите след това с нарочен закон мерки и действия по време на извънредното положение на територията на Република България и за преодоляване на последиците след отмяната на извънредното положение не са препятствали подаването на жалба против административен акт до съда, а очевидно не са попречили на г-н Л. да оспори надлежно по съдебен ред на 10.04.2020 г. и наказателното постановление, която му е било съставено във връзка със същия казус. Това е станало 2 дни след като му е връчена процесната заповед за прилагане на ПАМ и докато е течал и срокът и за нейното обжалване. За съда не е ясно кои точно от „ограниченията, наложени в страната заради КОВИД“ са препятствали оспорването конкретно на процесната ПАМ, но принципно намира, че никоя от мерките не е от естество и вид, че да препятства изготвяне и подаване на жалба конкретно срещу индивидуален административен акт до съда (тъй като очевидно обжалването на НП е било възможно и реализирано), а в допълнението на това не е ясно какво е продължило да пречи на оспорването на ПАМ и след като ограниченията, свързани с КОВИД бяха отменени да голяма степен през лятото на 2020 г. Същевременно не е спорно, че настоящата жалба до съда е подадена в рамките на действието на нови, по-тежки ограничителни мерки, свързани с разрастване на епидемията от КОВИД в страната след края на ноември 2020 г., но очевидно това не е препятствало упражняването на правото на съдебно оспорване от Л. на процесната ПАМ по това време.
В настоящето дело ПАМ се оспорва като незаконна и се иска отмяната й, което оспорване, с оглед целения резултат, е следвало да се упражни в 14-дневен срок от връчване на заповедта за прилагането й на 08.04.2020 г. Като не е сторено до 22.04.2020 г., подадената директно до съда едва осем месеца по-късно жалба на 18.12.2020 г. е просрочена и производството по нея следва са прекрати на това основание.
Въпросът за законността на продължаващото й изпълнение не е предмет на това дело, но ако счита същото за незаконно, жалбоподателят може да го оспори по ред на Раздел 5 или 6 от Глава 15 на Дял Трети от АПК в рамките на друго – самостоятелно, производство.
По изложените съображения и на основание чл. 159, т. 5 от АПК, съдът О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на П.М.Л. *** до Административен съд – Велико Търново с вх. № 4822/18.12.2020 г., уточнена с обяснение вх. № 39/06.01.2021 г. на АСВТ против Заповед за прилагане на ПАМ № 20-0352-000030 по чл. 171, т. 2, б. „А“ от ЗДвП от 09.03.2020 г. на началника на РУ – Свищов.
ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 781/2020 г. по описа на Административен съд - гр. Велико Търново.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред Върховния административен съд.
Препис от настоящето определение да се изпрати на страните.
АДМИНИСТРАТИВЕН
СЪДИЯ: