Решение № 64 от 19.02.2026, Районен съд - Ботевград
- Съд
- Районен съд - Ботевград
- Дело
- Административно наказателно дело 765/2025
- Вид
- Решение № 64
- Подписан
- 19.02.2026
- Състав
- Цветан Христов Петков
Цитирани разпоредби
- чл. 11 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.59 и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 139, ал. 6 · Закон за движението по пътищата
- чл.167а, ал.3 · Закон за движението по пътищата
- чл. 179, ал.3 · Закон за движението по пътищата
- чл.187а, ал.1 · Закон за движението по пътищата
- чл.10, ал.1 · Закон за пътищата
- чл. 80, ал. 1 т. 5 · Наказателен кодекс
РЕШЕНИЕ
№ 64 гр. Ботевград, 19.02.2026 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
РАЙОНЕН СЪД – БОТЕВГРАД, I-ВИ НАК. СЪСТАВ, в публично заседание на девети декември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател:
- при участието на секретаря като разгледа докладваното от - Административно наказателно дело № 20251810200765 по описа за 2025 година
Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.
Д. Г. Б. ЕГН********** е обжалвал в законния срок електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено от електронна система за събиране на пътни такси по чл.10, ал.1 от Закона за пътищата № 8505247709, издаден от Агенция „Пътна инфраструктура“, с който за нарушение на чл.
139, ал. 6 от ЗДвП на основание чл. 179, ал.3 вр. чл.187а, ал.1 от ЗДвП му е наложена „глоба“ в размер на 300 лв., като излага съображения за незаконосъобразност на същото и моли да бъде отменено изцяло, със законните последици.
В съдебно заседание, жалбоподателят се явява и поддържа жалбата си.
Въззивната страна – Агенция „Пътна инфраструктура“- София, редовно призована се представлява в съдебно заседание от юрк.Г.а, който иска от съда да потвърди атакувания ел. фиш и прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение.
Ботевградска районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител в съдебно заседание и не ангажира становище по жалбата.
Съдът след като прецени събраните по делото доказателства, прие 1 за установено следното от фактическа и правна страна:
Съдът приема, че от приложените по делото писмени доказателства: пощенска разписка; пощенски плик; електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено от електронна система за събиране на пътни такси по чл.10, ал.1 от Закона за пътищата № 8505247709; доклад от Електронната система за събиране на пътни такси по чл.167а, ал.3 от ЗДвП за установени нарушения по чл.179, ал.3-3в – извлечение; снимков материал – 2 бр.; справка за собственост на МПС – извлечение; известие за доставяне; становище от отдел „УИСИ“ с приложение, се установява следната фактическа обстановка:
На 02.04.2022г., в 06,14ч. с устройство № 20341, представляващо елемент от електронната система за събиране на пътни такси по чл. 10, ал. 1 от ЗП, е било регистрирано движението на лек автомобил м.**, с рег. №**, с обща техническа допустима маса 2280кг., с две оси, собственост на жалбоподателя Д. Г. Б., по път А-2 км.61+56, с посока на движение нарастващ километър, в община Правец. Посочения път е включен в обхвата на платената пътна мрежа.
Тъй като нямало заплатена пътна такса за ППС с този рег. номер, е издаден процесният електронен фиш, с който на жалбоподателя за нарушение на чл. 139, ал. 6 от ЗДвП на основание чл. 179, ал.3 вр. чл.187а, ал.1 от ЗДвП му е наложена „глоба“ в размер на 300 лв .
Така описаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните по делото писмени доказателства.
Съдът счита, че жалбата е допустима, тъй като е депозирана в законоустановения 14-дневен срок и е подадена от легитимиран субект /срещу който е издадено атакувания ЕФ/, при наличие на правен интерес от обжалване и пред компетентния съд /по местоизвършване на твърдяното нарушение/.
Съдът приема, че разгледана по същество, жалбата е основателна.
При извършената служебната проверка настоящата съдебна инстанция констатира, че е налице основание за отмяна на атакувания ЕФ, поради настъпила погасителна давност за административно-наказателно преследване. По силата на препращащата норма на чл. 11 от ЗАНН по 2 въпросите за вината, вменяемостта и обстоятелствата изключващи отговорността, формите на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите от общата част на НК, доколкото в ЗАНН не се предвижда друго, т.е. в административно-наказателното производство се прилагат правилата относно обстоятелствата, изключващи отговорността, предвидени в НК. Обстоятелство, изключващо отговорността е давността.
В разглежданият случай съдът констатира, че към момента на настоящото произнасяне /а и към момента на образуването на делото в БРС/ е изтекла тригодишната погасителна давност за наказателно преследване.
Административно-наказателното производство е започнало с установяване на административното нарушение, извършено на 02.04.2022 г., за което видно е издаден и процесния ЕФ, връчен на жалбоподателя едва на 12.09.2025г., т.е. от датата на извършване на нарушението до датата на връчване на НП е изминал период от около 3години и пет месеца. Според чл. 80, ал. 1 т. 5 от НК о т НК деяния, за които се предвижда наказание глоба, се погасяват с изтичането на относителната погасителна давност от три години. По делото липсват данни, че в този период са правени опити за връчване на НП и са били извършвани действия, прекъсващи изтичането на давността, т.е. липсва основание, на което да се приеме, че давността е прекъсвана и същата губи правното си значение. Действително в конкретния случай не е изтекла абсолютната погасителна давност, която е 4 години и 6 месеца /изтича на 02.10.26г./, но за да бъде прилаган този давностен срок следва да е доказано прекъсването на относителната давност. Същевременно с връчването на ЕФ на 12.09.2025г г. не може да се приеме, че се прекъсва давността, тъй като към датата на връчване на ЕФ, предвиденият от закона три годишен срок за погасяване на наказателното преследване е бил изтекъл.
В случая, предвид посочената в ЕФ дата на извършване на административното нарушение - 02.04.2022г., към настоящия момент е изтекъл давностен срок от три години, с чието изтичане се изключва въобще административно-наказателното преследване, което включва правомощието на държавата да възбуди административно-наказателен процес срещу дееца и да му наложи административно наказание. Следователно това правомощие следва да се счита погасено и доколкото изтичането на давността засяга самия процес, процесното НП следва да бъде отменено, а административнонаказателното производство, в рамките на което това НП е издадено, следва да 3 бъде прекратено.
Воден от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 3, т. 1 вр. ал. 2, т. 1 от ЗАНН , съдът
РЕШИ:
ОТМЕНЯ изцяло електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено от електронна система за събиране на пътни такси по чл.10, ал.1 от Закона за пътищата № 8505247709, издаден от Агенция „Пътна инфраструктура“, с който Д. Г. Б. ЕГН********** му е наложена „глоба“ в размер на 300лв, като незаконосъобразен.
ПРЕКРАТЯВА административно-наказателното производство.
РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му, пред АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СОФИЯ ОБЛАСТ.
Съдия при Районен съд – Ботевград: _______________________ 4