Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт от 15.05.2018, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
856/2018
Подписан
15.05.2018

Цитирани разпоредби

П Р О

Т О К О Л

Гр. София, 15 май

2018 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,

Гражданско отделение, ІІІ„Б” въззивен състав в публично съдебно заседание на 15 май 2018 г., в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Теменужка Симеонова

ЧЛЕНОВЕ:

Хрипсиме Мъгърдичян

Мл.с-я Боряна Воденичарова

Секретар

НИНА СВЕТОСЛАВОВА сложи за разглеждане докладваното от съдия МЪГЪРДИЧЯН въззивно гражданско дело

№ 856 по описа за 2018 г.

На поименното повикване в 14.25 часа се явиха:

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ П.Х.М. – редовно призован, не се явява; за него се явява адв.Ч., надлежно упълномощена.

ОТВЕТНИКЪТ ПО ЖАЛБАТА У. „С.И.Р.“ ЕАД – редовно призован, не изпраща представител.

Адв. Ч. – Моля да се даде ход на делото, няма пречки.

СЪДЪТ, след съвещание, след като съобрази данните по делото и при осъществяване на дължимата проверка за допустимост на подадената въззивна жалба, намира че същата следва да бъде върната поради следните съображения:

Препис от първоинстанционното решение е бил надлежно връчен на ищеца П.Х.М. на 24.07.2017 г., чрез адв. А.Ч. – надлежно упълномощена /причината за наличието на две дати на връчване в разписката за връчено съобщение е посочена в обясненията на служителя по връчването, изискани от въззивния съд с определението по делото от 19.02.2018 година./

Въззивната жалба на ищеца е постъпила в деловодството на СРС на 09.08.2017 година, като липсват както твърдения, така и данни същата да е била изпратена по пощата.

Съпоставката между датата, на която на ищеца е бил връчен препис от първоинстанционното решение - 24.07.2017 г. от една страна, и датата на депозиране на въззивната жалба - 09.08.2017 г. от друга страна, дава основание на въззивния съд да приеме, че последната е просрочена с два дни. Този извод е обусловен от правилото, установено в нормата на чл.60, ал. 4 ГПК, като в частност следва да се приеме, че двуседмичен срок за въззивно обжалване е изтекъл на 07.08.2017 г. /присъствен ден/.

Въпреки допълнително предоставената възможност жалбоподателят не е ангажирал доказателства за срочността на подадената въззивна жалба - съобщение за указанията, дадени с протоколното определение по делото от 27.03.2018 г., му е било надлежно връчено на 05.04.2018 година, като същият е бил и изрично предупреден за последиците при неизпълнението им в указания срок.

С оглед така направените констатации е несъмнено, че е налице фактическият състав, визиран в разпоредбата на чл. 262, ал.2, т.1 ГПК за връщане на въззивната жалба.

Предвид изложените съображения, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

НЕ ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

ВРЪЩА въззивна жалба с вх. № 5119811 от 09.08.2017 г. срещу решението от 10.07.2017 година, постановено по гр.д.

№ 20190/2015 г. по описа на СРС, ГО, 24 с-в, на П.Х.М..

На основание чл. 274, ал. 2 вр. с ал. 1 вр. с чл. 262, ал. 3 ГПК определението подлежи на обжалване с частна жалба пред САС от жалбоподателя в едноседмичен срок от днес.

На ответника по жалбата да се връчи за сведение препис от изготвения съдебен протокол от днешното съдебно заседание, след изготвянето му.

Адв. Ч. – Моля да ми се издаде незаверен препис от протокола.

СЪДЪТ.

ОПРЕДЕЛИ:

На адв. Ч. ДА СЕ ИЗДАДЕ незаверен препис от днешния съдебен протокол, след изготвянето му.

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 14.32 часа.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

1.

2.

СЕКРЕТАР: