Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Решение № 726 от 01.04.2022, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Въззивно гражданско дело 2588/2022
Вид
Решение № 726
Подписан
01.04.2022
В сила
01.04.2022
Състав
Мариана Георгиева, Димитър Ковачев, Виолета Йовчева

Цитирани разпоредби

  • чл. 437 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 485, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс

РЕШЕНИЕ

№ 726 гр. София, 01.04.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ЧЖ-II-А, в закрито заседание на първи април през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: Мариана Г.

Членове:

Виолета Йовчева

Димитър Ковачев като разгледа докладваното от Димитър Ковачев Въззивно гражданско дело № 20221100502588 по описа за 2022 година

За да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 435, ал. 1, т. 2 и сл. вр. с чл. 485, ал. 2 от ГПК.

Същото е образувано по жалба на Р. Б. Г. срещу действията на ЧСИ Г.К. с рег. № 924 на КЧСИ по изп. дело № 668/2021г. – отказ да се извърши нова оценка на недвижим имот по реда на чл. 485, ал. 2 и сл. от ГПК, обективиран в разпореждане от 20.12.2021г.

В жалбата са изложени и аргументи за занижена оценка на имота, за неясни критерии, за неотчетена инфлация, за липса на доказателства за средната пазарна цена на подобни имоти и несъобразяване на покачилите се пазарни цени на имотите посочва, че съдебния изпълнител не бил длъжен да назначава вещо лице, но определената от него цена на имота трябвало да е съобразена с пазарната конюктура, състояние и местонахождение, за да се постигне максимално висока цена, което е в интерес и на кредитора.

Постъпил е отговор на жалбата от взискателя, с който тя се оспорва. Счита, че правилно е отказано извършване на нова оценка, защото искането затова е просрочено.

Посочва, че длъжника е бил надлежно уведомен за описа на имота и оттам и за срока в който може да оспори оценката на назначеното от ЧСИ вещо лице.

СГС като взе предвид възраженията и оплакванията на страните и с оглед на материалите по приложеното копие на изпълнителното дело намира, че жалбата е неоснователна.

ЧСИ е отказал нова оценка с единствен мотив, че оспорването е просрочено, като е счел жалбоподателката за редовно уведомена за дата на описа и съответно за деня на предявяване на оценката, който бил посочен в протокола за опис, а искането на нова оценка било подадено след срока, който изтекъл на 22.11.2021г.

Тези изводи са правилни. Призовка за извършване на описа (обективирана в ПДИ), 1 в която е посочена и дата за опис на 29.10.2021г. е връчена редовно на Р.Г.-връчването е чрез нейната дъщеря Ц.Б.. По същият начин е съобщена и втората дата на опис, на която той реално е извършен 05.11.2021г.

На самият опис частната жалбоподателка не е присъствала. В протокола за опис е посочена датата на която ще се предяви оценката, а именно 15.11.2021г. съгласно чл.

484, ал. 3 страните се считат уведомени за датата на предявяване на оценката независимо дали са присъствали на описа, щом са редовно уведомени.

Едноседмичния срок е изтекъл на 22.11.2021г.

Оспорването на частната жалбоподателка е много след това.

Предвид горното разпореждането на ЧСИ с което е отказал е правилно и следва да се остави жалбата без уважение.

В самата жалба няма никакви оплаквания срещу мотивите на ЧСИ, че оспорването е просрочено, а са изложени неотносими към основанието за отказа аргументи.

Воден от горното и на основание чл. 437 ГПК, Съдът

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане от 20.12.2021г. по изп. дело № 668/2021г. по описа на ЧСИ Г.К. с рег. № 924 на КЧСИ, с което е отказано да се извърши повторна техническо-експертна оценка за недвижимия имот – обект на принудително изпълнение.

РЕШЕНИЕТО Е ОКОНЧАТЕЛНО

Препис от решението незабавно да се изпрати на ЧСИ Г.К. за сведение и изпълнение.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2