Определение № 19 от 14.01.2020, Апелативен съд - Пловдив
- Съд
- Апелативен съд - Пловдив
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 612/2019
- Вид
- Определение № 19
- Подписан
- 14.01.2020
- Състав
- ЕЛЕНА РУСЕВА АРНАУЧКОВА, ГАЛИНА ГРОЗЕВА АРНАУДОВА, РУМЯНА ИВАНОВА ПАНАЙОТОВА
Цитирани разпоредби
- чл.124, ал.5 · Граждански процесуален кодекс
- чл.274, ал.1, т.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.274, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.64, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.83, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.313 · Наказателен кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№
19 гр.Пловдив, 14.01.2020г.
ПЛОВДИВСКИЯТ
АПЕЛАТИВЕН СЪД, гражданска колегия, в закрито съдебно заседание на 13.01.2020г., в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:ГАЛИНА АРНАУДОВА
ЧЛЕНОВЕ:ЕЛЕНА АРНАУЧКОВА
РУМЯНА ПАНАЙОТОВА след като разгледа докладваното от съдия Ел.Арнаучкова възз.ч.гр.дело № 612 по описа на АС - Пловдив за 2019г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:
Въззивно производство по реда на чл.278, във вр.чл.274, ал.2 ГПК.
С Определение № 693/14.08.2019г., постановено по възз.ч.гр.д.№ 1316/2018г. по описа на ОС - Стара Загора, се оставя без разглеждане молба, вх.
№ 9999/01.08.2019г., подадена от М.М.С., ЕГН **********, от гр. С. З., за възстановяване на срока за обжалване на постановеното по същото дело определение от 25.01.2019г.
Против Определение № 693/14.08.2019г., постановено по възз.ч.гр.д.№ 1316/2018г. по описа на ОС - Стара Загора, е подадена от М.М.С., ЕГН **********, частна жалба, вх.№ 14 777/20.11.2019г., по която е образувано настоящото въззивно производство.
В постъпилия в срок писмен отговор от въззиваемата страна „Ц.П.З.С.Т.З“ ЕООД, чрез управителя д-р П. Г., частната жалба се оспорва и се моли за потвърждаване на обжалваното определение.
Постъпилата въззивна частна жалба е допустима, като подадена против определение на въззивна инстанция по чл.274, ал.1, т.1 ГПК, в законния срок, от активно процесуално легитимирано лице, имащо правен интерес от въззивно обжалване, редовна е по съдържание и приложения, след като въззивникът е освободен от ДТ на осн.чл.83, ал.3 ГПК с Разпореждане № 145/08.03.2018г. по гр.д.№ 76/2018г. по описа на РС - Гълъбово, и е изпълнена процедурата за изпращане на препис отчастната жалба до насрещната страна за отговор.
ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, въз основа на оплакванията в частната жалба и оспорванията в отговора, след като извърши цяостна служебна проверка за законосъобразността на обжалваното определение, въз основа на данните по делото, приема следното:
Производството, в което е постановено обжалваното определение, възз.гр.д.№ № 1316/2018г. по описа на ОС - Стара Загора, е образувано по въззивна жалба, вх.№ 7124/04.06.2018г., подадена от М.С.( като по въззивната жалба първоначално е било образувано възз.ч.гр.д.№ 1219/2018г. по описа на ОС - Стара Загора, прекратено и върнато за администриране) против Определение № 116/2018г. по гр.д.№ 76/2018г. по описа на РС - Гълъбово за прекратяване производството по предявения от М.С. установителен иск с правно основание чл.124, ал.5 ГПК за установяване на престъпно обстоятелство.
С Определение №
705/19.09.2018г., постановено по възз.гр.д.№ № 1316/2018г. по описа на ОС - Стара Загора, обжалваното от М.С. определение на първоинстанционния съд за прекратяване на производството по делото по предявения от него установителен иск се потвърждава.
Определение №
705/19.09.2018г. е връчено на М.С. ***.10.2018г. (л.7).
Постъпила е от М.С. молба за правна помощ, вх.№ 12626/18.10.2018г., подадена по пощата(л.9,10).
С Разпореждане от
10.12.2018г.(л.77 гръб) съдът е указал на М.С. да представи писмена декларация по образец за материално и семейно положение, имущество и доходи под страх от наказателна отговорност по чл.313 НК.
Разпореждането от
10.12.2018г. е връчено на М.С. на 07.01.2019г.в З. - С.при отказ за получаване(л.85) Постановено е определение от 25.01.2019г., с което на М.С. е отказана правна помощ за процесуално представителство за изготвяне на касационна частна жалба против постановеното по делото въззивно определение. Определение от
25.01.2019г. е подлежащо на въззивно обжалване пред ПАС в седмичен срок от съобщаването, както е и посочено в него.
Определението от
25.01.2019г. е връчено на М.С. на 31.01.2019г. в З. - С.отново при отказ за получаване(л.88)
Въззивникът М.С. не е подал в срока за въззивно обжалване въззивна частна жалба против определението от 25.01.2019г.
Постъпила е молба от М.С., вх.№ 9999/01.08.2019г.(л.89) за възстановяване на срока за обжалване на определението от 25.01.2019г. за отказ за предоставяне на правна помощ, която е оставена без разглеждане със сега обжалваното Определение № 693/14.08.2019г.
За да се остави без разглеждане молбата за възстановяване на срока за обжалване на определението от 25.01.2019г., е прието, че същата е просрочена, като подадена на 01.08.2019г., което е повече от 5 месеца след изтичане на едноседмичния срок, започнал да тече след изтичане на срока за обжалване на определението на 07.02.2019г. и изтекъл на 14.02.2019г.
Съгласно чл.64, ал.3 ГПК молбата за възстановяване на срок се подава в едноседмичен срок от съобщението за пропускането му.
Съгласно установената съдебна практика на ВКС актът, с който се връща подадената до съда молба/жалба, поради неотстраняване на констатирани в нея недостатъци в пределите на дадения от съда едноседмичен срок, има характер на съобщение за пропускане на срока по чл. 64, ал. 3 ГПК и от съобщението за връщане започват да текат два еднакви по продължителност преклузивни срока - срокът за обжалване на разпореждането за връщане и срокът за подаване на молбата за възстановяване на срока за извършване на пропуснатите от страната процесуални действия( в този смисъл определение по ч. гр. дело № 273/2010г., второ г. о., ВКС; по ч.гр.дело № 3/2012г., второ г. о., ВКС и ч. т.дело № 203/2012 г., първо т. отделение ВКС).
На въззивника М.С. не е изпращано и той не е получавал съобщение от съда за пропускане на срока за обжалване на определението от 25.01.2019г., като, в случая, той не е подал в срока за въззивно обжалване, до 07.02.2019г., частна жалба против определението от 25.01.2019г.
Следователно, срокът за възстановяване на срока за обжалване на определението от 25.01.2019г. за въззивника М.С. изобщо не е започнал да тече и подадената от него молба, вх.№ 9999/01.08.2019г.(л.89) не е просрочена.
Не се споделят изводите на въззивната инстанция, че срокът за възстановяване на срока за обжалване на определение от 25.01.2019г. е започнал да тече след изтичане на срока за обжалването му, като постановени в нарушение на правилото на чл.64, ал.3 ГПК( в т см. Определение № 279/11.06.2015г. по ч.гр.д.№2661/2015г., I г.о. на ВКС) При несъвпадане с изводите на въззивна инстанция, подадената въззивна частна жалба е основателна, обжалваното определение, като незаконосъобразно, се отменя, и делото се връща на въззивна инстанция за произнасяне по молбата на въззивника М.С. за възстановяване на срока за обжалване на определението от 25.01.2019г.
Мотивиран от това, съдът
О
П Р Е Д Е Л И:
ОТМЕНЯ Определение № 693/14.08.2019г., постановено по възз.ч.гр.д.№ 1316/2018г. по описа на ОС - Стара Загора и връща делото на ОС - Стара Загора за произнасяне по молба, вх. № 9999/01.08.2019г., подадена от М.М.С., ЕГН **********, от гр.С.
З., за възстановяване на срока за обжалване на постановеното по същото дело определение от 25.01.2019г.
Делото да се върне на ОС - Стара Загора.
Определението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: