Определение № 713 от 22.03.2023, Окръжен съд - Пловдив
- Съд
- Окръжен съд - Пловдив
- Дело
- Въззивно гражданско дело 648/2023
- Вид
- Определение № 713
- Подписан
- 22.03.2023
- Състав
- Стефка Тодорова Михова, Борис Димитров Илиев, Николай Колев Стоянов
Цитирани разпоредби
- чл.435 и сл. · Граждански процесуален кодекс
- чл.435, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.435, ал.2, т.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.436, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 713 гр. Пловдив, 22.03.2023 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛОВДИВ, VII СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и втори март през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Стефка Т. Михова
Членове:
Борис Д. Илиев
Николай К. Стоянов като разгледа докладваното от Борис Д. Илиев Въззивно гражданско дело № 20235300500648 по описа за 2023 година
Производството е по чл.435 и сл. от ГПК.
Делото е образувано по жалба на Н. М. Н., ЕГН **********, с вх.
№500676/31.01.2023г. на ВКС, в качеството му на длъжник по изпълнително дело №3205/2022г. по описа на ДСИ при Районен съд- Пловдив, против действията на съдебния изпълнител, с които е наложил запор върху пенсията на жалбоподателя.
Ответната страна по жалбата- ТП на НОИ- Пловдив, в писмено становище чрез пълномощника си юрк. К.В.М., изразява становище, че жалбата е недопустима, а ако се приеме за допустима е неоснователна.
В писмените си мотиви по обжалваните действия съдебният изпълнител изразява становище, че жалбата е недопустима, а ако се приеме за допустима е неоснователна.
Пловдивският окръжен съд, за да се произнесе намери за установено следното:
Жалбата е процесуално недопустима, тъй като е насочена срещу действия на съдебния изпълнител, които не подлежат на обжалване от длъжника. Съгласно разпоредбата на чл.435, ал.2 от ГПК длъжникът може да обжалва постановление за глоба /т.1/, насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо /т.2/, отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението /т.3/, отказа на съдебния изпълнител да извърши нова оценка по реда на чл.468, ал.4 и чл.485 /т.4/, определянето на трето лице за пазач, ако не са спазени изискванията на чл.470, както и в случаите по чл.486, ал.2 /т.5/, отказа на съдебния изпълнител да спре, да прекрати или да приключи принудителното изпълнение /т.6/, и разноските по изпълнението /т.7/. В случая с настоящата жалба жалбоподателят- длъжник обжалва наложен запор върху 1 пенсията му, което изпълнително действие би могло да се обжалва съгласно чл.435, ал.2, т.2 от ГПК с доводи за несеквестируемост. В случая обаче подобни доводи не са изложени в жалбата, поради което същата не би могла да се приеме за допустима в посочената хипотеза. При това положение същата следва да се остави без разглеждане, а производството по делото- да се прекрати.
Жалбата е процесуално недопустима и на друго основание. Съгласно разпоредбата на чл.436, ал.1 от ГПК жалба срещу действията на съдебния изпълнител се подава в двуседмичен срок от извършването им, ако страната е присъствала или е била призована, или от връчване на съобщението. В случая съобщението за обжалваното изпълнително действие е било връчено на жалбоподателя на 09.12.2022г., като двуседмичният срок за обжалването му е изтекъл на 23.12.2022г. Жалбата е била подадена по пощата на 30.01.2023г. При това положение жалбата е просрочена и като такава също следва да се остави без разглеждане, а производството по делото- да се прекрати.
По изложените съображение Пловдивският окръжен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на Н. М. Н., ЕГН **********, с вх.
№500676/31.01.2023г. на ВКС, в качеството му на длъжник по изпълнително дело №3205/2022г. по описа на ДСИ при Районен съд- Пловдив, против действията на съдебния изпълнител, с които е наложил запор върху пенсията на жалбоподателя.
ПРЕКРАТЯВА производството по делото.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съдПловдив в 1- седмичен срок от връчването му на страните.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2