Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 550 от 12.09.2025, Окръжен съд - Монтана

Съд
Окръжен съд - Монтана
Дело
Въззивно частно гражданско дело 338/2025
Вид
Определение № 550
Подписан
12.09.2025
В сила
12.09.2025
Състав
Аделина Троева, Аделина Тушева, Елизабета Кралева

Цитирани разпоредби

  • чл. 274 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 60, ал. 6 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 62, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 154 · Кодекс на труда

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 550 гр. Монтана, 12.09.2025 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – МОНТАНА в закрито заседание на дванадесети септември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Аделина Троева

Членове:

Аделина Тушева

Елизабета Кралева като разгледа докладваното от Аделина Троева Въззивно частно гражданско дело № 20251600500338 по описа за 2025 година

Производството е по чл. 274 от ГПК, образувано по въззивна частна жалба на ЗАД „Д.“ АД против разпореждане на Районен съд – Монтана от 10 юни 2025 г. за връщане на въззивна жалба против решение на МРС по гр. д. № 21/2020 г.

Жалбоподателят твърди, че въззивната жалба е била изпратена в последния ден на законния срок чрез куриер на 27 май 2025 г. Неправилно МРС е приел, че жалбата е подадена на 28 май 2025 г., затова моли разпореждането да бъде отменено като незаконосъобразно.

МОС като разгледа частната жалба във връзка с доказателствата, приложени към нея, приема за установено следното:

Частната жалба е подадена в срок от легитимирано да обжалва лице, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.

„Д.“ АД е получило съобщение за постановеното от МРС решение № 260002/14.04.2025 г. на 12 май 2025 г. Двуседмичният срок за обжалване е изтекъл на 26 май 2025 г. Този ден е бил неработен – официален празник съгласно чл. 154 от КТ.

В такъв случай се счита, че срокът изтича в първия присъствен ден след това, т.е. на 27 май 2025 г. – чл. 60, ал. 6 от ГПК.

Въззивната жалба е била изпратена чрез куриер, като от приложената разписка за предаване на пратката на куриера БулПост е видно, че това е станало на 27 май 2025 г. В деловодството на РС – Монтана жалбата е била заведена на следващия ден – 28 май 2025 г.

При спазване правилото на чл. 62, ал. 2 от ГПК МОС приема, че въззивната жалба е била подадена на 27 май 2025 г. с предаването й на куриер. Срокът за обжалване е спазен, затова отменя обжалваното разпореждане.

1

На основание горното МОС

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ разпореждане от 10 юни 2025 г. на Районен съд – Монтана по гр. д.

№ 21/2020 г., с което е върната въззивна жалба на ЗАД „Д.“ АД против решение № 260002/14.04.2025 г. на МРС по гр. д. № 21/2020 г.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2

----- следващ документ -----

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 550 гр. Монтана, 12.09.2025 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – МОНТАНА в закрито заседание на дванадесети септември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Аделина Троева

Членове:

Аделина Тушева

Елизабета Кралева като разгледа докладваното от Аделина Троева Въззивно частно гражданско дело № 20251600500338 по описа за 2025 година

Производството е по чл. 274 от ГПК, образувано по въззивна частна жалба на ЗАД „Д.“ АД против разпореждане на Районен съд – Монтана от 10 юни 2025 г. за връщане на въззивна жалба против решение на МРС по гр. д. № 21/2020 г.

Жалбоподателят твърди, че въззивната жалба е била изпратена в последния ден на законния срок чрез куриер на 27 май 2025 г. Неправилно МРС е приел, че жалбата е подадена на 28 май 2025 г., затова моли разпореждането да бъде отменено като незаконосъобразно.

МОС като разгледа частната жалба във връзка с доказателствата, приложени към нея, приема за установено следното:

Частната жалба е подадена в срок от легитимирано да обжалва лице, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.

„Д.“ АД е получило съобщение за постановеното от МРС решение № 260002/14.04.2025 г. на 12 май 2025 г. Двуседмичният срок за обжалване е изтекъл на 26 май 2025 г. Този ден е бил неработен – официален празник съгласно чл. 154 от КТ.

В такъв случай се счита, че срокът изтича в първия присъствен ден след това, т.е. на 27 май 2025 г. – чл. 60, ал. 6 от ГПК.

Въззивната жалба е била изпратена чрез куриер, като от приложената разписка за предаване на пратката на куриера БулПост е видно, че това е станало на 27 май 2025 г. В деловодството на РС – Монтана жалбата е била заведена на следващия ден – 28 май 2025 г.

При спазване правилото на чл. 62, ал. 2 от ГПК МОС приема, че въззивната жалба е била подадена на 27 май 2025 г. с предаването й на куриер. Срокът за обжалване е спазен, затова отменя обжалваното разпореждане.

1

На основание горното МОС

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ разпореждане от 10 юни 2025 г. на Районен съд – Монтана по гр. д.

№ 21/2020 г., с което е върната въззивна жалба на ЗАД „Д.“ АД против решение № 260002/14.04.2025 г. на МРС по гр. д. № 21/2020 г.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2