Определение № 550 от 12.09.2025, Окръжен съд - Монтана
- Съд
- Окръжен съд - Монтана
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 338/2025
- Вид
- Определение № 550
- Подписан
- 12.09.2025
- В сила
- 12.09.2025
- Състав
- Аделина Троева, Аделина Тушева, Елизабета Кралева
Цитирани разпоредби
- чл. 274 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 6 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 62, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 154 · Кодекс на труда
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 550 гр. Монтана, 12.09.2025 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – МОНТАНА в закрито заседание на дванадесети септември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Аделина Троева
Членове:
Аделина Тушева
Елизабета Кралева като разгледа докладваното от Аделина Троева Въззивно частно гражданско дело № 20251600500338 по описа за 2025 година
Производството е по чл. 274 от ГПК, образувано по въззивна частна жалба на ЗАД „Д.“ АД против разпореждане на Районен съд – Монтана от 10 юни 2025 г. за връщане на въззивна жалба против решение на МРС по гр. д. № 21/2020 г.
Жалбоподателят твърди, че въззивната жалба е била изпратена в последния ден на законния срок чрез куриер на 27 май 2025 г. Неправилно МРС е приел, че жалбата е подадена на 28 май 2025 г., затова моли разпореждането да бъде отменено като незаконосъобразно.
МОС като разгледа частната жалба във връзка с доказателствата, приложени към нея, приема за установено следното:
Частната жалба е подадена в срок от легитимирано да обжалва лице, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.
„Д.“ АД е получило съобщение за постановеното от МРС решение № 260002/14.04.2025 г. на 12 май 2025 г. Двуседмичният срок за обжалване е изтекъл на 26 май 2025 г. Този ден е бил неработен – официален празник съгласно чл. 154 от КТ.
В такъв случай се счита, че срокът изтича в първия присъствен ден след това, т.е. на 27 май 2025 г. – чл. 60, ал. 6 от ГПК.
Въззивната жалба е била изпратена чрез куриер, като от приложената разписка за предаване на пратката на куриера БулПост е видно, че това е станало на 27 май 2025 г. В деловодството на РС – Монтана жалбата е била заведена на следващия ден – 28 май 2025 г.
При спазване правилото на чл. 62, ал. 2 от ГПК МОС приема, че въззивната жалба е била подадена на 27 май 2025 г. с предаването й на куриер. Срокът за обжалване е спазен, затова отменя обжалваното разпореждане.
1
На основание горното МОС
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ разпореждане от 10 юни 2025 г. на Районен съд – Монтана по гр. д.
№ 21/2020 г., с което е върната въззивна жалба на ЗАД „Д.“ АД против решение № 260002/14.04.2025 г. на МРС по гр. д. № 21/2020 г.
Определението не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2
----- следващ документ -----
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 550 гр. Монтана, 12.09.2025 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – МОНТАНА в закрито заседание на дванадесети септември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Аделина Троева
Членове:
Аделина Тушева
Елизабета Кралева като разгледа докладваното от Аделина Троева Въззивно частно гражданско дело № 20251600500338 по описа за 2025 година
Производството е по чл. 274 от ГПК, образувано по въззивна частна жалба на ЗАД „Д.“ АД против разпореждане на Районен съд – Монтана от 10 юни 2025 г. за връщане на въззивна жалба против решение на МРС по гр. д. № 21/2020 г.
Жалбоподателят твърди, че въззивната жалба е била изпратена в последния ден на законния срок чрез куриер на 27 май 2025 г. Неправилно МРС е приел, че жалбата е подадена на 28 май 2025 г., затова моли разпореждането да бъде отменено като незаконосъобразно.
МОС като разгледа частната жалба във връзка с доказателствата, приложени към нея, приема за установено следното:
Частната жалба е подадена в срок от легитимирано да обжалва лице, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.
„Д.“ АД е получило съобщение за постановеното от МРС решение № 260002/14.04.2025 г. на 12 май 2025 г. Двуседмичният срок за обжалване е изтекъл на 26 май 2025 г. Този ден е бил неработен – официален празник съгласно чл. 154 от КТ.
В такъв случай се счита, че срокът изтича в първия присъствен ден след това, т.е. на 27 май 2025 г. – чл. 60, ал. 6 от ГПК.
Въззивната жалба е била изпратена чрез куриер, като от приложената разписка за предаване на пратката на куриера БулПост е видно, че това е станало на 27 май 2025 г. В деловодството на РС – Монтана жалбата е била заведена на следващия ден – 28 май 2025 г.
При спазване правилото на чл. 62, ал. 2 от ГПК МОС приема, че въззивната жалба е била подадена на 27 май 2025 г. с предаването й на куриер. Срокът за обжалване е спазен, затова отменя обжалваното разпореждане.
1
На основание горното МОС
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ разпореждане от 10 юни 2025 г. на Районен съд – Монтана по гр. д.
№ 21/2020 г., с което е върната въззивна жалба на ЗАД „Д.“ АД против решение № 260002/14.04.2025 г. на МРС по гр. д. № 21/2020 г.
Определението не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2