Определение № 1628 от 14.11.2023, Административен съд - Пазарджик
- Съд
- Административен съд - Пазарджик
- Дело
- Касационно частно административно наказателно дело 1111/2023
- Вид
- Определение № 1628
- Подписан
- 14.11.2023
- Състав
- ЕВА ДИМИТРОВА ПЕЛОВА, ГЕОРГИ ГОСПОДИНОВ ПЕТРОВ, МАРИЯ БЕЛЕВА ХУБЧЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 229 и сл. · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 230 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.63г · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.189ж · Закон за движението по пътищата
- чл. 189ж, ал.2 · Закон за движението по пътищата
О
П Р Е
Д Е Л
Е Н И Е
№ 1628/14.11.2023г.
В
И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – гр.ПАЗАРДЖИК – ХІI-ти касационен състав, в закрито съдебно заседание, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ЕВА ПЕЛОВА
МАРИЯ ХУБЧЕВА като разгледа докладваното от съдия Пелова ч.к.а.н.д. № 1111 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.63г. от ЗАНН, вр.чл. 229 и сл. от АПК.
Образувано е по частна жалба на В.В.Д., в качеството му на законен представител на „Булплод 04 „ЕООД – гр. Пазарджик, чрез пълномощника – адв. Узунов, срещу Определение № 626/25.09.2023 г., постановено по адм.дело № 1339/2023г., по описа на Районен съд – гр. Пазарджик, с което е оставена без разглеждане жалбата срещу ЕФ №
********** за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено с електронна система за събиране на пътни такси по чл.10, ал.1 от Закона за пътищата издаден от АПИ, с който на основание чл. 102, ал.2, чл. 187, ал.2, т.3, вр .чл. 179, ал.3б от ЗДвП е наложена имуществена санкция в размер на 2500 лева, и производството по делото е прекратено.
Частният жалбоподател твърди, че съдебният акт е неправилен, тъй като е постановен в нарушение на материалния закон и не е съобразен с представените по делото доказателства, доколкото е налице постановен отказ от АПИ за анулиране на издадения ЕФ, като от датата на връчването му тече законоустановения 14-дневен срок за обжалване на ЕФ. Прави искане обжалваното определение да бъде отменено .
Ответника по частната жалба в депозиран писмен отговор, представя доказателства, въз основа на които навежда твърдения, че е налице отказ за анулиране на ЕФ № **********, уведомителното писмо за което е връчено на 01.09.2023г. и доколкото жалбата срещу същият е депозирана на 15.09.2023г. в АПИ по ел.път, същата е подадена в предвидения в закона срок.
Административен съд – гр. Пазарджик, ХІI-ти касационен състав, приема частната жалба за ПРОЦЕСУАЛНО ДОПУСТИМА, като подадена от надлежна страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и в срока по чл.
230 АПК, а по същество за ОСНОВАТЕЛНА, поради следните съображения:
Производството пред РС-гр.Пазарджик е образувано по жалба на В.В.Д., като законен представител на „Булплод 04 „ЕООД – гр. Пазарджик, чрез пълномощника – адв. Узунов, срещу ЕФ / Решение за отказ от анулиране/ за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено от електронна система за събиране на пътни такси по чл.110, ал.1 от Закона за пътищата № **********, за нарушение, установено на 01.12.2021г.
С
Определение № 626/25.09.2023 г., постановено по адм.дело № 1339/2023г., по описа на Районен съд – гр. Пазарджик, е оставена без разглеждане жалбата на В.В.Д., в качеството му на законен представител на „Булплод 04 „ЕООД – гр. Пазарджик, срещу ЕФ № **********, и производството по делото е прекратено, като съдът се е мотивирал с това, че обжалвания ЕФ е връчен на 16.03.2023г., следователно срокът за обжалването му, в съответствие с разпоредбата на чл. 59, ал.2 от ЗАНН изтича на 30.03.2023г. / работен ден /, а жалбата е депозирана чрез АПИ на 15.09.2023г. С тези аргументи РС-гр.Пазарджик счел, че жалбата е просрочена и като такава я оставил без разглеждане и прекратил образуваното съдебно производство.
Видно от данните по делото – твърдението във въззивната жалба, послужила за образуване на съдебното производство пред РС- гр. Пазарджик и представените от ответника по частната жалба становище и писмени доказателства – известие за доставяне, изходящо от Български пощи, по процесния ЕФ е постановен изричен писмен отказ по искането за неговото анулиране от страна на АПИ, който е бил връчен надлежно на пълномощника на дружеството-жалбоподател на 01.09.2023г.
Данни за наличието на постановения отказ от страна на АПИ за анулиране на издадения ЕФ се намират в жалбата срещу него, чрез посочване входящия номер на искането за това.
Съгласно разпоредбата на чл.
189ж, ал.2 от ЗДвП в 14-дневен срок от получаване на електронния фиш лицето може да заплати таксата по чл. 10, ал. 2 от Закона за пътищата при спазване изискванията на чл. 189е, ал. 3 и 4 или да поиска анулиране на електронния фиш на основание ал. 3 с молба до председателя на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура". В съотвествие с нормите на ал.4 и ал.5 от същият законов текст председателят на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" или оправомощено от него лице уведомява лицето, подало искане по ал. 2, за решението си по ал. 3 в 7-дневен срок от датата на анулирането или от датата на отказа за анулиране на фиша; Електронният фиш подлежи на обжалване по реда на Закона за административните нарушения и наказания. Жалбата срещу електронния фиш се подава в 14-дневен срок от получаването му, а когато е направено искане по ал. 3 – в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша. В 7-дневен срок от получаване на жалбата председателят на управителни съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" или оправомощени от него длъжностни лица я изпращат на компетентния районен съд заедно с цялата преписка.
В конкретната хипотеза РС-гр.Пазарджик не е изискал доказателства за наличието на искане за анулиране на издадения ЕФ, макар такива данни да са били налице във въззивната жалба, поради което касационната инстанция намира, че обжалваното определение е поставено преждевременно, без попълване на делото с необходимите и относими доказателства за правилното му решаване. Индикация за наличието на постановен отказ за анулиране на издадения ЕФ се намират в писмения отговор на ответника по частната жалба и представените с нея писмени доказателства. Едва след приобщаване на преписката по издаване на обжалвания ЕФ в цялост, вкл. при необходимост изричното изискване от АПИ на доказателства за поставения отказ за анулиране на ЕФ, РС-гр. Пазарджик, съобразявайки регламентация на чл.189ж от ЗДвП следва да вземе отношение по срочността на подадената жалба, съответно при достигане на извод, че същата е подадена в предвидения за това срок, да се произнесе по същество, и въз основа на наведените в същата основания, чрез постановяване на краен съдебен акт.
Предвид изложеното постановеното определение се явява незаконосъобразно, и като такова следва да се отмени.
Водим от горното, и на основание чл.63г от ЗАНН, вр. чл. 229 от АПК,
АДМИНИСТРАТИВЕН
СЪД – гр.ПАЗАРДЖИК – ХІI-ти касационен състав
О П Р
Е Д Е
Л И:
ОТМЕНЯ Определение № 626/25.09.2023 г., постановено по адм.дело № 1339/2023г., по описа на Районен съд – гр. Пазарджик, с което е оставена без разглеждане жалбата на В.В.Д., в качеството му на законен представител на „Булплод 04 „ЕООД – гр. Пазарджик, срещу ЕФ № **********, и производството по делото е прекратено.
ВРЪЩА делото на същия състав на Районен съд – гр. Пазарджик, за продължаване на съдопроизводствените действия.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/ ЧЛЕНОВЕ:
1./п/ 2./п/