Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 139 от 20.04.2023, Апелативен съд - Пловдив

Съд
Апелативен съд - Пловдив
Дело
Въззивно частно гражданско дело 213/2023
Вид
Определение № 139
Подписан
20.04.2023
В сила
20.04.2023
Състав
Вера Иванова Иванова, Катя Стоянова Пенчева, Тодор Илков Хаджиев

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 139 гр. Пловдив, 20.04.2023 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, 3-ТИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесети април през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Вера Ив. Иванова

Членове:

Катя Ст. Пенчева

Тодор Илк. Хаджиев като разгледа докладваното от Вера Ив. Иванова Въззивно частно гражданско дело № 20235000500213 по описа за 2023 година Производство по реда на чл. 278 във вр. с чл. 274, ал.1, т.1 от ГПК.

Обжалвано е разпореждане № 1125, постановено в закрито съдебно заседание на 7.03.2023 г. от Окръжен съд-П. по гр.д. 3044/2022 г. , с което е върната частна жалба с вх. № 5287/16.02.2023 г., подадена от Н. В. В. против определение № 72/10.01.2023 г., постановено по в.гр.д. 3044/2022 г. на ОС-П..

Жалбоподателката Н. В. В. моли разпореждането да бъде отменено като незаконосъобразно, неправилно по съображения, изложени в частната жалба с вх. № 9536/23.03.2023 г.

П.ският апелативен съд провери законосъобразността на обжалвания акт във връзка с оплакванията на жалбоподателката, прецени обстоятелствата по делото и намери за установено следното:

На 10.01.2023 г. окръжният съд е постановил определение № 72, с което е оставил без разглеждане жалба с вх. № 13 701/12.10.2022 г. на Н. В., длъжник по изп.д. №****/2022 г. на СИС при РС-П., против образуване на изпълнително производство и изпратената й призовка за доброволно изпълнение.

За определението на съда № 72/10.01.2023 г. жалбоподателката В. е уведомена на 17.01.2023 г., когато й е връчен препис от определението.

На 25.01.2023 г. от Н. В. е подадена до окръжния съд молба, с която 1 моли производството по гр.д. № 3044/2022 г. на ОС-П. да продължи по реда на чл. 407,ал.1 от ГПК, като е посочено от В., че подадената от нея жалба с вх. № 13 701/12.10.2022 г. е по чл. 497,ал.1 от ГПК за обжалване на рапореждането за издаване на изпълнителен лист. На 27.01.2023 г. с разпореждане № 482 окръжният съд разпорежда молителката да бъде уведомена, че производството по делото е приключило с определение, което не може да бъде отменено от окръжния съд, а подлежи на обжалване.

Съобщението е връчено на В. на 8.02.2023 г.

На 16.02.2023 г. от В. е подадена частна жалба против определение № 482/27.01.2023 г. След дадени от съда указания жалбоподателката В. с молба от 2.03.2023 г. конкретизира, че обжалвания от нея с частната жалба съдебен акт е определение № 72/10.01.2023 г.

На 7.03.2023 г. окръжният съд постановява обжалваното сега разпореждане № 1225, с което връща като просрочена жалбата с вх. № 5287/16.02.2023 г. Окръжният съд посочва, че съобщението за връчване на препис от обжалвания съдебен акт е връчено лично на жалбоподателката на 17.01.2023 г., от която дата е започнал да тече срокът за обжалване, като същият е изтекъл на 24.01.2023 г. Съдът констатира, че след тази дата, от 25.01.2023 г. от В. са предприети поредица процесуални действия, включително подаване на жалбата, но те са извършени извън срока за обжалване, а частната жалба е просрочена.

За разпореждането на съда от 7.03.2023 г. жалбоподателката е уведомена на 15.03.2023 г. и на 22.03.2023 г. е подадена по електронен път (имейл) частната жалба до апелативния съд с вх. № 9536/23.03.2023 г.

Жалбоподателката твърди, че разпореждане № 1225/7.03.2023 г. е неправилно, поради което следва да бъде отменено, тъй като по казуса има нови обстоятелства, които ще изложи ведно със заплащане на определената от съда ДТ. С молба от 7.04.2023 г. само е представен документ за внесена ДТ.

Съгласно разпоредбата чл. 275, ал.1,изр.1 от ГПК частна жалба се подава в едноседмичен срок от съобщаване на определението. В случая жалбоподателката Н. В. е уведомена за определение № 72/10.01.2023 г. лично на 17.01.2023 г., видно от разписката на л.18-гръб от гр.д. № 3044/22 г. на ОСП.. При извършената днес служебно справка в „Бюро призовки“ на ОС-П. с 2 оглед нечетливата цифра относно месеца в датата на връчването с изготвена разпечатка от деловодната програма също се установи, че този месец е м.януари, следователно датата на връчването е именно 17.01.2023 г. Срокът за обжалване на определението е изтекъл на 24.01.2023 г. Частната жалба против определението (с оглед уточнението с молбата2.03.2023 г.) е подадена от В. на 16.02.2023 г. и следователно тя е просрочена. Затова и съгласно чл.

275,ал.2 във вр. с чл. 262,ал.2,т.1 от ГПК частната жалба трябва да бъде върната, както правилно е разпоредил окръжният съд, тъй като тя като просрочена е недопустима, съответно, недопустимо е по нея да се провежда съдебно производство. Установява се следователно, че подадената до апелативния съд частна жалба с вх. № 9536/23.03.2023 г. срещу постановеното от окръжния съд на 7.03.2023 г. разпореждане № 1125 е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение, а обжалваното разпореждане на окръжния съд – потвърдено.

С оглед на гореизложеното съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 1125, постановено в закрито съдебно заседание на 7.03.2023 г. от Окръжен съд-П. по гр.д. 3044/2022 г. , с което е върната частна жалба с вх. № 5287/16.02.2023 г., подадена от Н. В. В. против определение № 72/10.01.2023 г., постановено по в.гр.д. 3044/2022 г. на ОС-П..

Определението е окончателно и съгласно чл. 274,ал.4 от ГПК не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3