Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 73 от 05.11.2021, Районен съд - Берковица

Съд
Районен съд - Берковица
Дело
Административно наказателно дело 253/2021
Вид
Определение № 73
Подписан
05.11.2021
Състав
ЮЛИТА НИКОЛОВА ГЕОРГИЕВА-ТРИФОНОВА

Цитирани разпоредби

  • чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.63, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 64, б. "б" · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 83 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 84 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 183, ал.2 · Наказателно-процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 73 гр. Берковица, 05.11.2021 г.

РАЙОНЕН СЪД – БЕРКОВИЦА, ВТОРИ СЪСТАВ, в закрито заседание на пети ноември през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

Председател: ЮЛИТА Н. ГЕОРГИЕВАТРИФОНОВА като разгледа докладваното от ЮЛИТА Н. ГЕОРГИЕВА-ТРИФОНОВА Административно наказателно дело № 20211610200253 по описа за 2021 година

Юлита Георгиева - съдия-докладчик по АНД №253/20 21г. по описа на РСБерковица, след като се запознах с материалите по делото, намирам, че са налице законови пречки за разглеждане на делото в открито съдебно заседание, поради следното:

Делото е образувано на основание постъпила въззивна жалба от Б. СТ. Н. от гр.София,жк „Надежда” бл.140,ап.29 и ЕГН ********** срещу ЕФ №1100106509/19.06.2020г., издаден от АПИ.

След запознаване с материалите по делото ,съдът констатира, че въззивната жалба, въз основа на която е образувано настоящото производство е подадена след срока посочен в чл.59, ал.2 от ЗАНН, т.е. жалбата е недопустима, тъй като е просрочена.

Видно от разписката за получаване на преписа от ЕФ, същият е връчен на жалбоподателя на 02.09.2021 г.. Жалбата е подадена до РС-Берковица чрез АПИ-Национално ТОЛ управление на 20.09.2021год.,на която дата е входирана и на тази дата е изготвена,видно от посоченото в самата жалба.

Съгласно посоченото и в самия ЕФ нарушителите могат да обжалват ЕФ в 14-четиринадесетдневен срок от връчването му.

В настоящият случай, в противоречие с посочения текст , подадената жалба от Б. СТ. Н. е след този срок, което се явява процесуална пречка за насрочване на делото и разглеждане на същата и е основание за връщане на 1 жалбата и прекратяване на административното производство.

Съгласно чл. 83 ЗАНН: „Доколкото в този закон няма особени правила за … изчисляване на срокове ..., се прилагат разпоредбите на НПК”. Тази препращаща норма определя, че начинът, по който следва да се изчисли срокът за подаване на жалбата, е визиран в чл. 183, ал.2 от НПК. В настоящият случай процесният ЕФ е надлежно връчен на жалбоподателя, срещу подпис на дата 02.09.2021 г..

Съгласно нормата на чл. 183, ал. 2 от НПК, приложима на основание чл. 84 от ЗАНН, срокът, който се изчислява в дни, започва да тече на следващия ден (в случая от 03.09.2021г., доколкото законодателят не е въвел ограничение този ден да е работен, присъствен) и изтича в края на последния ден (в случая на 16.09.2021г.- четвъртък . При липса на жалба до изтичането на 14-дневния срок за обжалването му, ЕФ влиза в сила на основание чл. 64, б. „б“ от ЗАНН, като и в този случай законодателят не е въвел ограничение този ден да е работен, респ. присъствен.

По изложените съображения, съдът намира, че производството по жалбата срещу ЕФ №1100106509/19.06.2020г следва да бъде прекратено.

Предвид гореизложеното и на основание чл.63, ал.2 от ЗАНН, във вр. с чл.84 от ЗАНН съдът:

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ без разглеждане жалбата на Б. СТ. Н. от гр.София,жк „Надежда” бл.140,ап.29 и

ЕГН

********** срещу

ЕФ

№1100106509/19.06.2020г., издаден от

АПИ като процесуално

НЕДОПУСТИМА .

ПРЕКРАТЯВА производството по АНД №253/2021г.по описа на РСБерковица .

За настоящото определение да се съобщи на жалбоподателя и на въззиваемата страна .

Настоящото определение подлежи на обжалване на основание чл.63, ал.2 от ЗАНН с частна жалба пред Административен съд-Монтана в седемдневен срок от съобщаването му на страните.

Съдия при Районен съд – Берковица: _______________________ 2