Определение № 1457 от 09.12.2025, Окръжен съд - Благоевград
- Съд
- Окръжен съд - Благоевград
- Дело
- Въззивно гражданско дело 1114/2025
- Вид
- Определение № 1457
- Подписан
- 09.12.2025
- В сила
- 09.12.2025
- Състав
- Петър Узунов, Емилия Дончева, Вера Коева
Цитирани разпоредби
- чл. 259 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 263, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
Личните данни в текста са заличени.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1457 гр. Благоевград, 09.12.2025 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – БЛАГОЕВГРАД, ТРЕТИ ВЪЗЗИВЕН
ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на девети декември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Петър Узунов
Членове:
Емилия Дончева
Вера Коева като разгледа докладваното от Емилия Дончева Въззивно гражданско дело № 20251200501114 по описа за 2025 година и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството по делото е образувано въз основа на въззивна жалба, подадена от Етажна собственост на 4- етажна жилищна сграда с партерно и надземно ниво, разП.ожена в имот с идентификатор ***, гр. Б., м. А., с площ от 6026 кв.м, стар № 155080, 155114, 155042, 155081, представлявана от „И.“ ЕООД, ЕИК, чрез адв. В. Д., съдебен адрес: гр. С., район В., ***а против Решение № 500075/09.04.2025 г., постановено по гр.д. № 1099/2018 г. по описа на РС- Разлог.
В жалбата са изложени доводи за нарушение на материалния закон, допуснати нарушения на съдопроизводствените правила и необоснованост.
Според жалбоподателя предявеният иск е недопустим, тъй като правото на ищците да атакуват решенията на ОС, взети на 12.12.2014 г., е преклудирано. Сочи се, че е налице процесуална преклузия по отношение на настоящата искова молба за прогласяване на нищожността, съответно за отмяна на решенията на ОС, проведено на 12.12.2014 г. Твърди се, че протоколът от проведеното ОС е изготвен на 13.12.2014 г. и съобщение за това, както и възможността всеки собственик да П.учи копие от протокола, било разлепено на същата дата в присъствието на свидетели на няколко видни места в сградата. Изтъква се, че срокът за подаване на молба за отмяна на решенията, взети на ОС, е изтекъл на 12.01.2015 г. и след тази дата не може да иска отмяна нито на незаконосъобразните, нито на нищожните решения на ОС на ЕС, тъй като е неприложим принципът на ЗЗД, че нищожност може да се установява без срок във времето.
Твърди се, че срещу Етажна собственост на 4- етажна жилищна сграда с партерно и надземно ниво, разП.ожена в имот с идентификатор ***, гр. Б., м. А. от пълномощника на етажните собственици са заведени още три сходни съдебни производства за отмяна на взети решения на ОС на ЕС и по всички дела от 1 страна на О. Б. и от управителя на ЕС било представено като доказателство копие от протокола от ОС на ЕС, проведено на 12.12.2014 г., което се оспорва в настоящото производство. Посочва се, че въззиваемите са знаели за свиканото и проведено ОС на ЕС, но не са оспорили същото в предвидения в закона преклузивен срок.
Твърди се, че в хода на производството пред районната инстанция е допусната замяна на страна без съгласие на ответниците, което е недопустимо.
Сочи се, че делото е заведено през 2018 г. не срещу етажната собственост, а срещу отделни етажни собственици, на които е връчен препис от исковата молба, съответно същите са депозирали отговор на исковата молба. Изтъква се, че въззивникът заявил многократно, че не желае да встъпи в процеса и да бъде конституиран като ответник, въпреки това бил конституиран.
Твърди се, че при провеждане на процесното ОС са спазени всички изисквания на ЗУЕС, за което се излагат подробни правни съображения.
Прави се искане за отмяна на Решение № 500075/09.04.2025 г., постановено по гр.д. № 1099/2018 г. по описа на РС- Разлог и постановяване на решение, с което да бъде отхвърлен предявения иск.
Препис от въззивната жалба е връчен на ответната страна. В предвидения по чл. 263, ал.1 ГПК двуседмичен срок за отговор по подадената въззивна жалба, насрещната страна по нея е депозирала отговор.
С отговора въззивната жалба се оспорва като неоснователна. Сочи се, че при постановяване на обжалваното решение районният съд е обсъдил всички събрани по делото доказателства и правните му изводи кореспондират със същите. Прави се искане за постановяване на решение, с което да бъде потвърдено обжалваното решение, ведно с присъждане на сторените по делото разноски.
С оглед изложеното настоящата инстанция намира, че въззивната жалба е подадена в срока по чл. 259 ГПК, поради което е процесуално допустима и делото следва да се насрочи за разглеждане в открито съдебно заседание.
Водим от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
НАСРОЧВА открито съдебно заседание по делото за 22.01.2026 г. от 09:00 часа, за която дата да се призоват страните и техните пълномощници.
Определението е окончателно.
Препис от определението да се връчи на страните.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2
3