Акт от 12.10.2023, Административен съд - Перник
- Съд
- Административен съд - Перник
- Дело
- 291/2023
- Подписан
- 12.10.2023
Цитирани разпоредби
- чл. 151, т. 2 и т. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 151, т. 2 и т. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 158, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 158, ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 160, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 60, ал. 5 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 483 гр. Перник, 12.10.2023 г.
Административен съд-Перник, в закрито заседание на дванадесети октомври през две хиляди двадесет и трета година в състав: съдия: Слава Георгиева като разгледа докладваното от съдия Георгиева административно дело № 291 по описа за 2023 г. на Административен съд – Перник, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 158, ал. 1 от АПК.
Делото е образувано по жалба на А.С.С., с адрес *** чрез адв. М.Б.,*** против отказ за издаване разрешение за придобиване на късо огнестрелно оръжие с № 3796з-502 от 21.07.2023 година, издаден от началник на Второ РУ при ОД на
МВР-Перник.
С разпореждане на съдия-докладчика от 25.08.2023г. производството по делото е оставено без движение, като са дадени конкретни указания за остраняване на нередности, както и са указани неблагоприятните последици от неизпълнение на дадените указания.
Постановеното разпореждане е връчено на адв.
М.Б.,*** на 11.09.2023г., видно от приложената по делото разписка за връчване. В указания срок не са изпълнени дадените указания.
При извършена повторна проверка на жалбата е установено, че същата е изготвена от адв. М.Б., но към нея липсва приложено пълномощно.
Поради това и за ненарушаване правата на жалбоподателя, с разпореждане от 25.09.2023 година постановено по делото е предоставена възможност нередовностите по жалбата да бъдат отстранени, както и са указани неблагоприятните последици от неизпълнение на дадените указания.
Постановеното разпореждане е връчено лично на жалбоподателя на 27.09.2023г., видно от приложената по делото разписка за връчване. В указания срок не са изпълнени дадените указания.
Настоящият състав намира, че производството по делото следва да се прекрати, а жалбата, с която е сезиран да се остави без разглеждане. Доводите за това са следните:
Административен съд-Перник констатира, че в указания седмодневен срок, изтекъл на 04.10.2023 г. (сряда, присъствен ден), както и до настоящия момент, нередовностите по жалбата, констатирани с разпореждане от 25.09.2023г., не са отстранени. Връчването на съдебни книжа е извършено съгласно правилата на закона. Срокът по чл.
158, ал. 1 от АПК, в който е следвало да бъдат отстранени нередовностите на жалбата, изчислен съобразно чл.
60, ал. 5 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК е изтекъл на 04.10.2023 година, сряда, присъствен ден. В указания период от време жалбоподателя е имал възможност да изпълни дадените указания, като представи по делото доказателства за платена държавна такса в размер на 10 /десет/ лева по сметка на Административен съд – Перник, съобразно чл. 2б, б.
"а" от Тарифа № 1 към Закон за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата и следствените служби и Министерство на правосъдието, както и да представи пълномощно, тъй като жалбата е подадена чрез пълномощник, но не го е сторил. Държавната такса е дължима и е следвало да бъде внесена в определения от съда срок. Разпореждането е надлежно връчено лично на жалбоподателя на 27.09.2023 година. Същият в указания срок, който е изтекъл на 04.10.2023 година, сряда, присъствен ден не го е изпълнил и не е представил по делото доказателства за платена държавна такса, а също и такива, за подателят на жалбата. Нередовността по жалбата не е отстранена и към настоящият момент. Жалбата не е приведена в съответствие с изискванията за редовност посочени в чл. 151, т. 2 и т. 3 от АПК.
Въз основа на изложеното и на основание чл. 160, ал. 1 от АПК, във връзка с чл.
158, ал. 3 от АПК жалбата следва да бъде оставена без разглеждане поради неизпълнение в срок на указанията на съда, обективирани в разпореждане от 25.09.2023 година, а производството по делото да бъде прекратено.
Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 160, ал. 1, във връзка с чл.
158, ал. 3 от АПК във вр. с чл. 151, т. 2 и т. 3 от АПК, съдът ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на А.С.С., с адрес *** против отказ за издаване разрешение за придобиване на късо огнестрелно оръжие с № 3796з-502 от 21.07.2023 година, издаден от началник на Второ РУ при ОД на МВР-Перник.
ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 291 по описа за 2023 година на Административен съд – Перник.
Определението може да се обжалва от страните в 7-мо дневен срок от връчването му пред Върховен административен съд на Република България.
Съдия:/п/