Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 1065 от 04.09.2026, Окръжен съд - Благоевград

Съд
Окръжен съд - Благоевград
Дело
Въззивно гражданско дело 1138/2025
Вид
Разпореждане № 1065
Подписан
04.09.2026
В сила
04.09.2026
Състав
Николай Грънчаров

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 1065 гр. Благоевград, 04.09.2026 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – БЛАГОЕВГРАД, ПЪРВИ ВЪЗЗИВЕН

ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на четвърти септември през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Съдия:

Николай Грънчаров като разгледа докладваното от Николай Грънчаров Въззивно гражданско дело № 20251200501138 по описа за 2025 година и за да се произнесе, взе в предвид следното:

Производството е образувано по частна жалба с вх. № 10602/22.06.2026 г., подадена от Е. Ю.

В., чрез адв. Е. Я., срещу Определение № 825/02.06.2026 г., постановено по в.гр.д. № 1138/2025 г. по описа на ОС – Благоевград.

При проверка редовността на същата, съдът е констатирал, че частната касационна жалба не отговаря на изискванията за редовност по чл.284, ал.3, т.1,т.2 и т.4 от ГПК, тъй като не е приложено изложение на основанията за допускане до касационно обжалване по чл.280, ал.1 ГПК, не е внесена по сметка на ВКС дължимата се за обжалване на определението държавна такса, възлизаща по арг. от чл. 19 от ТДТССГПК, в размер на 7,67 евро, както и не е представен препис от жалбата за връчване на насрещната страна по делото.

С Разпореждане № 955/14.08.2026 г., постановено по настоящото дело съдът е оставил касационната жалба без движение, с указание за отстраняване на нередовностите в едноседмичен срок от получаване на съобщението.

Съдът намира, че не са изпълнени указанията в указания едноседмичен срок. Съобщението е връчено на жалбоподателя на 21.08.2026 г., а срокът за изпълнение на констатираните нередовности е изтекъл на 28.08.2026 г. /петък – работен ден/. Неотстраняването на нередовностите в срока, както е в настоящия случай, обуславя на основание чл. 286, ал. 1 т.

2, връщане на частната касационна жалба на касатора, заедно с приложенията към нея.

Връщането на касационната жалба от окръжния съд подлежи на обжалване пред ВКС (виж определение № 39 от 05.01.2024 г. по ч. гр. д. № 5279/2023 г., Г. К., ІІІ г. о. на ВКС, определение № 572 от 11.03.2024 г. по ч. т. д. № 217/2024 г., Т. К., І т. о. на ВКС, определение № 1391 от 29.05.2024 г. по ч. т. д. № 812/2024 г., Т. К., І т. о. на ВКС, определение № 3758 от 26.07.2024 г. по ч. гр. д. № 2477/2024 г., Г. К., ІV г. о. на ВКС, определение № 628 от 26.02.2025 г. по ч. т. д. № 1367/2024 г., Т. К., ІІ т. о. на ВКС, определение № 1383 от 21.03.2025 г. по ч. гр. д. № 755/2025 г., Г. К., І г. о. на ВКС и др.).

1

Водим от горното и на основание чл. 286, ал. 1, т. 2 от ГПК, съдът РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА частна жалба с вх. № 10602/22.06.2026 г., подадена от Е. Ю. В., чрез адв. Е. Я., срещу Определение № 825/02.06.2026 г., постановено по в.гр.д. № 1138/2025 г. по описа на ОС – Благоевград.

Разпореждането подлежи на обжалване пред ВКС с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването на страните.

Съдия при Окръжен съд – Благоевград: _______________________

2